Kaslardan Değil Yağdan Kaybetmek

Bu derste zayıflarken kastan değil yağdan kaybetmeyi öğreneceksiniz

Ekran-Resmi-2015-11-04-00.54.09

Diyet konusunda herkesin ne kadar da çok fikri var. Kulaktan kulağa dolaşan şehir efsanelerinin haddi hesabı yok. Son günlerde yeni bir diyet çıkmış. Diyor ki; aman sakın yağ alımınızı kesmeyin, karbonhidrat alımınızı düşürün.Tamamen saçmalıktan ibaret! Ne yazık ki bu tarz yöntemler uygulandığında sonuç eskisinden de beter oluyor. Sağlığınızı kaybetme riskiniz dahi olduğunu belirtmek isterim.

Başlarda her şey toz pembe gelebilir. Ancak verdiğiniz birkaç kilo sizi yanıltmasın. Asılsız yöntemler kullanırken verdiğiniz kilolar yağ değil, kas kütlenizden kaybettiğiniz yanlış kilolar.

Sonrasında vücudunuzun direnci azalacak ve hastalıklar için ortam hazırlanacak. Sağlık gittikten sonra tığ gibi olsanız da neye yarar.

Amacımız yağlardan kurtulmak

Hepimizin bildiği üzere, enerji olarak kullanılmayan fazla kalori vücutta yağ olarak depo ediliyor.

Enerji sağlayan kaynaklar azaldığında ise, depo edilmiş yağlara saldırı başlıyor. Bu saldırı sonucunda yağlar vücuda enerji sağlaması için parçalanıyor.

Oldukça basit gözüken bir işlem. Oh ne güzelmiş enerjisi az olan besinler tüketelim(kalorisi düşük), yağlarımızdan kurtulalım dediğinizi duyar gibiyim. Ne yazık ki, göbek çevresinde veya basenlerde depo edilmiş yağlardan kurtulmak o kadar da basit bir işlem değil.

Yağ metabolizmasını kontrol eden bir çok faktör var. Yağ yapılı hormonlar, beslenme şekli, bazal metabolizma hızı bunlardan bazıları.

Zor olsa da yegane amacımız var o da görüntü kirliliği yapan, ileri seviyede sağlığımızı kaybettirme riski barındıran yağlardan kurtulmak. Kas ağırlığımızı arttırmak, vücudumuzu güçlendirmek.

Kalori sınırlaması ve yağ kaybı

Yağlarınızdan kaybederek kilo vermeye çalışırken eğer kalori alımınızı birden çok ciddi oranda düşürürseniz, vücut bu sinyali yanlış algılayıp yağ depolarını koruma yoluna gidecektir. Ağır bir diyete başladığınızda kısa süre içerisinde vücudunuzdaki dengeler alt üst olur. Buna bağlı olarak insülin salgısı azalır, tiroit bezinin çalışması yavaşlar.

Dolayısıyla, kalori alımını fazla düşürmek ters etki yaratır. Bırakın kilo vermeyi, kilo dahi alabilirsiniz.

Kilo verme sürecinde kendinizi gün boyu aç bırakmak hiç iyi bir fikir değil. Muhtemelen sonuç alamayacağınız, alsanız dahi sürdüremeyeceğiniz bir durumla karşı karşıya kalırsınız.

Yaşam tarzınızı yavaş yavaş değiştirin. Kalori alımınızı yavaş yavaş düşürün. Bu sayede yağlardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Yağlardan kurtulabilmek için küçük öneriler

- Haftanın 5 günü bir saatiniz spora ayırın,

- Düzenli aralıklarla beslenin,

- İşlenmiş gıdalardan uzak durun,

- Günde 7-9 saat uyuyun,

- Fazla zor, yapılması ütopik diyetlere bel bağlamayın,

- Yeni alışkanlıklarınızda (spor, doğru beslenme...) ısrarcı olun,

- Çekici fastfood reklamlarının sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Ekstra bilgi

Aspartam denilen tatlandırıcı maddeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Sıfır kalorili ancak besinlere seker eklenmiş gibi bir tat veriyor. Diyetinize dikkat ederken, şeker tüketmemek adına diyet ürünler (şeker tadı vermesi için aspartam eklenmiş ürünler) tercih edebilirsiniz. Aspartamın bilinen bir zararı henüz ortaya çıkmadı. Ancak kalorisi olmadan tat veren bir madde ne kadar sağlıklıdır tartışılır.

Onun yerine yağ yakımını kolaylaştıran besinler tüketebilirsiniz. Örneklerimizin başında yeşil çay geliyor. Metabolizmayı hızlandıracağından, yağ depolarınıza da saldıracaktır. Bunun yanında düzenli uykularınız, stresten uzak bol egzersizli bir hayatınız olursa yağlardan kurtulma süreciniz hızlanacaktır. Meyve sebzeyle, proteinle, lifli gıdalarla dost, işlenmiş ürünlerle düşman olursanız gitsin yağlar gelsin güzel vücutlar.