Ev Egzersizleri

Bu derste evde yapabileceğiniz egzersizleri öğreneceksiniz

Ekran-Resmi-2015-11-04-00.43.57

Egzersiz olmadan kilo vermek mümkün değil diyemesek de çok zor.

Egzersiz dediğimiz zaman gözümüzün önüne gelen fitness salonları, fiyatları belki de yorgunluktan dolayı gitmek istemeyeceğimiz/gidemeyeceğimiz zamanlar geliyor ve büyük bir üşengeçlik içine giriyoruz.

Bu oldukça doğal fakat egzersizi atlamak için bahane değil. Eğer spor merkezine gidemeyecek veya bir profesyonelle çalışamayacaksak en doğrusu kendimize bunun dışında bir program belirlemek olacaktır.

Şanslıyız ki evimizde veya evimizin yakınlarında hiçbir fitness aletine ihtiyaç duymadan yapabileceğimiz oldukça faydalı egzersizler mevcut.

Sizin için bir beş adet egzersiz seçtim:

1) Yürümek

Bir önceki derste yürümekle ilgili uzun uzun konuşmuştum. Kendinize günde 10,000 adım yürüme hedefi (1 saat) koyun. Araştırmayı hatırlamanız gerekirse, günde adım sayısını 10,000'den 1500'e düşüren kişilerin karın ve bel çevresindeki yağ oranı yüzde 7 artmıştır.

Yürümek kilo vermek isteyenlerin en büyük silahı. Kesinlikle egzersiz listesinin en başında olmalı.

2) Şınav

Şınav çekmek evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir antrenman. Çoğu kişi şınav çekmenin çok zor olduğunu düşünse de gerçekte doğru teknikle yapılan şınav vücut direncinizi arttıracak olan kolay bir antrenmandır.

Şu videoyu izleyerek nasıl doğru şınav çekileceğini öğrenebilirsiniz:

http://www.uzmantv.com/etkili-sinav-cekmenin-puf-noktasi-nedir

3) Leg-Lift

Leg-lift kısaca bacak kaldırma hareketidir. Genellikle karın bölgesinde kasları ve bacak arkasını kaslarını geliştirmek için kullanılır. Aynı zamanda yorucu bir antrenman olduğu için vücudun kalori yakmasını hızlandıracaktır.

http://www.wikihow.com/Do-Leg-Lifts adresinde leg-lift'in çeşitli yapılma şekillerini görebilirsiniz. Youtube' da bu konuda bolca video içeriyor.

4) Squat (Çömelme Hareketi)

Squat çömelip ayağa kalkma hareketidir. Squat kalça, bacak ve sırtı güçlendiren, vücut direncini ve dayanıklılığını arttıran basit bir antrenmandır.

Şu linki takip ederek güzel bir squat antrenmanı nasıl yapılır öğrenebilirsiniz:

http://www.dailymotion.com/video/x1qqu85_squatgirl-squat_sport

5) Mountain Climber

Mountain climber kalça, bacak, karın ve dizleri çalıştıran bir kardiyo hareketidir. Şınav çeker pozisyonda dizleri sıçrayarak yukarı ve aşağı hareket ettirerek yapılır.

Nasıl yapılacağıyla ilgili aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz:

http://www.mutlumikrop.com/icerik-detay/716/mountain-climber-hareketi-nasil-yapilir

Bu egzersizler dışında sadece kendi vücut ağırlığınızı kullanarak evde yapabileceğiniz yapacağınız onlarca hareket mevcut fakat tavsiyem öncelikle bu verdiğim hareketlerde uzmanlaşmanız ve hayatınıza entegre etmeniz.

Bundan bir sonraki aşamada ise bir profesyonelle çalışmak ve koçluk almak en doğrusu olacaktır.