Buzdolabı Rehberi

Bu derste nasıl doğru alışverişle zayıflayabileceğinizi öğreneceksiniz

Ekran-Resmi-2015-11-04-00.01.43

Güzel bir vücuda sahip olmak istiyorsanız buzdolabınızı ona göre yiyeceklerle doldurmalısınız. Çöp poşetleriniz hazır mı? Sanırım bu yazının ardından mutfağınızda kapsamlı bir temizliğe gireceksiniz. Hatırlamanız gereken tek cümle var: Yalnızca tüketmem gereken yiyecekler kalmalı.

Amacınız kilo vermek öyle değil mi? Bu kursu satın aldıysanız evet diyor olmalısınız. O halde neden buzdolabınızda sizi amacınızdan uzaklaştıracak yiyecekleri bulunduruyorsunuz? Eminim bunu kendinize kabul ettirebilmek için bir sürü bahaneniz vardır. Durun onlardan bir kaçını tahmin edeyim.

- Sadece özel günler için evimde abur cubur bulunduruyorum.

- Eşim ve çocuklarım hazır atıştırmalıkları seviyorlar.

- Her zaman iş yerinde/okulda /evde günüm güzel geçmiyor. Evde abur cubur bulup onları yemek beni iyi hissettiriyor.

Bu bahaneler size farkında olmadan ihtiyacınız olmayan katkı maddelerini, yüksek miktarda şekeri, ekstra yağı ve tuzu almanıza sebep oluyor. Eğer özel günlerde ekstra şeker eklenmiş, tuzlu ve yağlı yiyecekleri tüketmek istiyorsanız sadece kutlama olan özel günlerinizde mutfağınıza gelmesine izin verin.

Eşinizin ve çocuklarınızın da herhangi bir yararı olmayan yüksek kalorili yiyecekleri tüketmemesi gerekir. Evinizden mümkün olduğunca uzak tutup, yeni atıştırmalık alternatifleri üretmek çözümlerin en mantıklısı. Mesela fındık, badem, ceviz, meyvelerin tamamı, bir bardak süt hepsi birbirinden güzel atıştırmalık seçenekleri.

En tehlikelisi de kötü bir günün ardından, evde aylarca taze kalabilen bol katkılı yiyeceklerin sizi beklemesi. Bir kere başladıktan sonra bitene kadar kendinizi durdurmanız çok zor.

Buzdolabı rehberi vücudunuz için besleyici olmayan bu ürünleri mutfağınızdan uzak tutmanızı ve onlar yerine kilo vermenize de yardımcı olacak sağlıklı besinlerle doldurmanızı öneriyor.

Bu sayede akşam yemeği için süpermarketten satın almış olduğunuz dondurulmuş hamburger köftesi ve ıspanak arasında karar veremeyip buzdolabınızın önünde yarım saat ayakta beklemenize gerek kalmayacak.

Peki bunu nasıl başaracaksınız?

Hiç zaman kaybetmeden buzdolabınızı açıp besleyici değeri bulunmayan bütün yiyecekleri atmakla başlayabilirsiniz. Bunu yaparken de o yiyeceklerin hepsinin çöplük olduğuna kendinizi inandırın.

Hiçbiriniz çöpten bir şeyler alıp yemezsiniz. Sebebi çok basit. Çöpteki yiyeceğin süresinin bitmiş ve kokmuş olması, içinde milyonlarca bakteri barındırması muhtemel. Niçin yiyesiniz ki?

Fast food ve işlenmiş hazır gıdalar da çöp statüsünde. Niçin yiyesiniz?

Nedir bu ekstra şekerli, yağlı, tuzlu yiyecekler ve işlenmiş gıdalar?

- Cipsler, çikolatalar, hazır bisküviler, şekerler, gazlı içecekler, alkollü içecekler, dondurulmuş yiyecekler, margarin ve işlenmiş diğer yağlar...

Yukarıda bahsettiğim yiyecekleri zaten tanıyabileceğinizi ve zararlarından haberdar olduğunuzu biliyorum. Bir de bunların yanında hileli olanları var. Sağlıklı gözüküp beklediğiniz etkiyi yapmıyor. Onlar nelermiş birkaç örnekle açıklayalım.

Atıştırmalık olarak marketlerden satın aldığınız meyveli yoğurtları tüketerek doğru bir adım attığınızı düşünebilirsiniz. Sonuçta yoğurt yiyorsunuz içinde meyve var. Bir çikolata değil.

Ne yazık ki çikolatadan pek de bir farkı yok. İçinde yüksek miktarda şeker, çabuk bozulmaması için dünya kadar katkı maddesi var. Yani kilo verme yolunda hiç doğru bir seçenek değil. İlle de meyveli yoğurt çekiyorsa canınız evde yaptığınız yoğurdun içine mevsim meyvelerinden doğrayın. Oldukça hoş bir tat oluyor.

Kornfleksler, hazır meyve suları da hiç masum değil. Hepsinin içerisinde ekstra şeker, katkı maddeleri, doymamış yağlar ve hatta tuz var.

Buzdolabınızı henüz tam olarak temizleyemediniz. Ketçap, mayonez gibi hazır sosların da buzdolabınızda yeri yok. Bunun yanında işlenmiş kırmızı et (salam, sosis, sucuk gibi), beyaz ekmek, krema gibi bol kalorili yiyeceklerin vazgeçilmesi gerekenler listesinin baş sıralarında olduğunu söylemeliyim.

Bütün iradenizi toplatıp bu paragrafa kadar saydıklarımı attığınızı ve tekrar almamaya kesin kararlı olduğunuzu düşünelim. Kalan boşluğu nasıl dolduracağım sorusu aklınıza geldi sanırım.

Korkmanıza hiç gerek yok. Buzdolabınızda en çok bulunmasını istediğim 3 besin gurubu var.

  1. Sebzeler
  2. Meyveler
  3. Yağsız proteinler (baklagiller, yumurta, balık..)

Buzdolabınıza tam tahıllı yiyecekler, kabuklu kuru yemişler, süt ve süt ürünleri de eklerseniz görev tamam. Besinlerinizi sakladığınız yer güvende diyetinize sağlıkla başlayabilirsiniz.

Marketten ne alacağım diye düşünmeyin. Ben sizin için bir liste hazırladık.

Ekran-Resmi-2015-11-04-00.03.34

Ekran-Resmi-2015-11-04-00.03.24-1