Bozulmuş Diyeti Düzeltme Rehberi

Bu derste bozulmuş düzeninizi nasıl düzelteceğinizi anlatacağım

Ekran-Resmi-2015-11-03-23.39.18

Kilo sorunu yaşayan insanlardan en çok duyduğum şikayetlerden biri de diyeti uzun süre devam ettiremedikleri konusunda. Diyete başladıktan sonra rotanızdan şaşmak istemiyorsanız sizin için 3 basit önerim var.

  1. Adım - Beslenmenizdeki zaafları belirleyin

Fazla kilolarından şikayet eden bir kişinin yanlış bir beslenme düzeni benimsendiği aşikar. O meşhur Pazartesi geldiğinde, yanlış olan bütün alışkanlıklardan kurtulmayı beklemek oldukça hatalı bir hareket.

" Çayımı şekerli içmekten vazgeçmeliyim. Yemek sonrası tatlıya son. Karbonhidrata, trans yağlara hayır. Bol proteinli gıdalara, bol sebzeye evet. Kızartma bulduğun yerden kaç, buharda pişen sebze gördüğün yere yerleş. Günde 2.5 litre su içmeye başla. Haftanın en az 4 günü spor yap."

Fazla gürültülü gelmedi mi size de? Akıldan şöyle bir geçirmek bile ne kadar yorucu.

Bir de yukarıda saydıklarımın tek bir kelimesine bile uymazken önümüzdeki pazartesi hepsine birden veda etmek ne kadar gerçekçi olabilir?

Öncelikle yapılması gereken zaaflarınızın farkına varmanız. Farkındalık oluştuktan kısa bir süre sonra bu durumdan rahatsızlık duyacaksınız.

Birden kendinize işkence çektirerek bütün yanlışları aynı anda düzeltmeyi beklemeyin. En azından haftada bir tane yanlışla vedalaşın.

Diyete başladığınızda, bazı vitamin ve mineralleri tam olarak aldığınıza emin olmalısınız. Çünkü bunlar sizin enerjinizi ve dayanıklılığınızı arttıracak. Bu sayede kendinizi daha iyi hissedip diyeti bozmaktan kaçınacaksınız. Zaten yaptığınız diyette kendinizi konforlu hissediyorsanız neden doğru beslenme alışkanlıklarını tercih etmeyesiniz ki?

Journal of the International Society of Sports Nutrition yaptığı araştırmayla diyet esnasında en çok eksikliği görülen vitamin ve mineralleri açıkladı.

- İyot

- Vitamin D

- Çinko

- Vitamin E

- Kalsiyum

Önemli vitamin ve minerallerin eksik olması, vücudunuzun iyi çalışmamasına sebep olacaktır. Bu da kilo vermenizi zorlaştıracak, motivasyonunuzu düşürecek ve diyetinizi bozmanıza yol açacaktır.

Diyetinizde vitamin ve mineraller açısından zengin olan meyve ve sebzeleri bolca tüketin. Sadece bunu yapsanız dahi kısa süre içinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Diyet bozmak aklınıza dahi gelemeyecek.

  1. Adım - Kalori hesaplamayı bırakın

Amacınızı belirlediniz çıktınız yola. Yağlarımdan kurtulmak, kas kütlemi arttırmak istiyorum dediniz. O zaman bu işin içinden matematiği çıkartmanızı rica edeceğim.

Çılgınca kalori hesaplamayı bir kenara bırakın. O hesaplar size açlığınızı ve atıştırma isteğinizi kontrol etmeyi öğretmeyecek. Bütün dikkatiniz hesaplarda olmamalı.

Kalori hesaplamayı sayılarla değil, kendinizi kontrol ederek öğreneceksiniz. Daha açıklayıcı olması adına örnek vermek istiyorum.

Her öğünde avuç içi kadar protein içerikli besin tükettiğinizi düşünüyorsanız, bir yumruk yeşil sebze yemeği ihmal etmiyorsanız, bir kupayı dolduracak kadar karbonhidrat alıyorsanız ve yağ tüketiminiz baş parmağınızı geçmiyorsa siz olmuşsunuz demektir. İşte hesaplama budur. Hem kontrollü hem sayısız.

Kontrolü ele almak sizi güçlü hissettirecek, sayılardan uzak olmak stresinizi azaltacak. Bu iki etmen de diyetinizi bozmanıza engel olacak. Ya da bozulduğu yerden düzeltmenize yardım edecek.

  1. Adım - Vücudunuzu dinleyin

Yıllardır diyetisyenler öğün sıklığını arttırarak kilo verdirmeye yönlendiriyor. Bakıldığında nedeni çok basit sık sık ve az yemek metabolizmayı hızlandıracağından kilo verme sürecini de hızlandırıyor.

Ancak son yapılan çalışmalar gösteriyor ki büyük aralar vererek yenen yemekler uzun süreçte daha etkili sonuçlar doğuruyor.

Benim önerim ise hangi seçenek sizin için daha uygun onu belirlemeniz. Bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Durun ve bir vücudunuzu dinleyin. Bünyeniz hangisiyle daha mutluysa, hangisiyle siz daha rahat hissediyorsanız onu uygulayın.

İki yaklaşım da geçerli. Kendiniz için en iyi olanı bulacağınızdan şüphem yok.

Son olarak bütün adımları toparlamak gerekirse;

- Gereken vitamin ve mineralleri her gün eksiksiz olarak aldığınızdan emin olun,

- Kalori hesabına girmeden porsiyonlarınızı kontrol edin,

- İlerleme sürecine dikkat edin, çalışmayan bir şeyler varsa onları değiştirin,

- Kilo vermenin bir süreç olduğunu unutmayın ve bütün bunların oturmasını zamana bırakın.

Eğer uzun zamandır başladığınız yere dönüp duruyorsanız, bir de bu dersi okuyup uygulamaya koyduktan sonra kendinizdeki değişime bakın. Sonuç aynı olmayacaktır.