Yürümek

Bu derste yürüyerek nasıl kilo verebileceğinizi öğreneceksiniz

Ekran-Resmi-2015-11-04-00.39.45

Daha çok yürümenin daha çok kilo verdirdiği herkesin malumudur fakat bu konuya yeterli önemi veriyor muyuz? Bu konudaki araştırmalar nelerdir? Yürümek ne kadar kilo verdirir? Vereceğimiz kilo yürümenin miktarına değecek mi?

Bütün bu soruların cevabını veren bir diyet programından bahsetmek istiyorum: Step Diet, Türkçe: Adım Diyeti.

Dr Jame O. Hill, Colorado Üniversitesi öğretim görevlisi ve arkadaşları tarafından hazırlanan bu diyet oldukça basit. Yapmanız gereken şey günde 10 000 adım atmak ve porsiyon büyüklüğünü yüzde 25 azaltmak. Bu kadar basit.

Dr Hill bu konudaki fikirlerini şöyle belirtiyor: 'Kilo vermek için maraton koşmanıza gerek yok, sadece bir çift koşu ayakkabısı edinin ve adımlarınızı sayın.'

Bu sadece bir bakış açısı. Maksimum kiloyu verebilmek adına hayatımızda pek çok değişiklik yapmamız gerekmekte fakat bu diyetin ortaya çıkışındaki gerçek olan yürümenin önemi

Yapılan araştırmada egzersiz yapmayan erkeklerde günlük adım sayısını 10 000'den 1500'e indiren erkeklerde 2 hafta sonra karın yağlarında %7 artış gözlemlendi. Bu iki grup tamamen aynı şeyleri yediler. Yani tek fark bir grubun daha az yürümesiydi.

Sayılara baktığımız zaman %7, 80 kilogram ağırlığında bir kişi için iki haftada alınan 5.6kg demek.

Yürümek gördüğünüz üzere kilo verme aşamasında küçümsenmeyecek derecede bir öneme sahip.

Peki gün içinde nasıl yürüyebilirim?

Size hesaplatmadan ben sayıyı söyleyeyim: 10,000 adım

yaklaşık 5km yola denk geliyor. Ortalama hızda yürüyen bir insan ise 5km'yi 1 saatte alıyor.

Yapılacak en güzel aktivite her gün 1 saatin yürümek için ayrılması olacaktır. Herkesin aynı süreyi ayıramayacağını göz önünde bulundurduğumuz zaman en azından 30-45 dakika yürüyüş yapılması ve diğer adımların ise gün içine yayılması mantıklı olacaktır. Unutmayın ki her adım daha çok kilo vermek ve daha düzgün bir vücuda sahip olmak anlamına geliyor.

Gün içinde yürümek için 5 fikir:

1. Araba kullanmadan gidebileceğiniz yerlere yürüyün. Alışverişe giderken ve dönerken 20dk bile yürüseniz yaklaşık 2000 adım yürümüş olacaksınız ve her adımın kilo vermenize daha çok yardımcı olacağını düşündüğünüzde, oldukça karlı bir kilo verme aktivitesi olacaktır.

2. Arabanızı en uzağa park edin. Örneğin bir AVM' ye gittiniz. Genellikle yapmak istediğiniz arabanızı kapıya en yakın park etmektir. Fakat uzağa park edip yürümek size daha fazla adım sağlayacaktır.

3. Asansör değil merdiven kullanın. Merdiven inmek ve çıkmak yürümekten bile faydalı. Bu yüzden eviniz yüksek katlarda değilse merdiveni kullanın. Farkında olmadan kalorileri yakmaya devam edin.

4. Arkadaşlarınızla veya ailenizle yürüyün. Her şey bir arkadaş ile güzeldir. Sizinle birlikte yürüyebilecek birini bulun ve sabahları veya akşamları yürüyerek sohbet edin.

5. Yolunuzu uzatın. Evinize arka yoldan gitmeye ne dersiniz? Yolunuzu 10 dakika uzatmak her gün yaklaşık 1600 adım daha sağlayacaktır.

Bu derste yürümenin önemini öğendik ve en ideal kiloyu verebilmek adına günde kaç adım atmamız gerektiğini gördük. Yapmanız gereken, konforlu bir ayakkabı almak ve yürümeye koyulmak.

Yapacağınız en güzel şey günde 1 saat yürümek. Eğer bu tip bir zaman ayıramıyorsanız, yapabileceğiniz şey gün içerisine maksimum oranda yürüme eklemek olacak.