İçecek Rehberi

Bu derste doğru içeceklerin size nasıl kilo verdireceğini öğreneceksiniz

Ekran-Resmi-2015-11-03-23.17.26

Suyun faydası saymakla bitmez. Fakat suyun kilo vermedeki etkisi nedir?

Su kilo vermede, yağ eritmede ve metabolizmayı hızlandırmada tahmin edebileceğimizden çok daha faydalı. Yani su, diyet yapanın en büyük silahı.

Bakalım su içmekle ilgili bilimsel çalışmalar bize neler söylüyor.

Virginia Üniversitesi'nde Elizabet A. Dennis ve ekibi tarafından yapılan araştırmada, orta yaşlı iki gruba düşük kalori diyeti yaptırılıyor. İki grup arasındaki tek fark ise bir grubun her öğünden önce 500ml su içmesi. 12 haftalık bir diyet sonucunda su içen grup, su içmeyene oranla iki kilo daha fazla veriyor. İlgili araştırmada suyun kalori alımını azalttığı vurgulanıyor.

Nature dergisinde yayınlanan ve Jodi D. Stookey tarafından yapılan araştırmada ise benzer sonuçlara rastlanıyor. 173 kadın üzerinde yapılan araştırmada, gün içerisinde içilen su miktarının 12 aylık süreçte verilen kiloyu büyük oranda etkilediği gözüküyor.

Bu iki çalışmanın da ortak vurgusu, yemeklerden önce ve gün içinde bolca tüketilen suyun kilo vermede oldukça etkili olduğu ve suyun alınan kaloriyi büyük oranda azalttığı.

Suyun faydası sadece bu da değil. İçilen bir bardak soğuk su metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olmakla birlikte kilo almanızı hızlandıracaktır.

Suyu başka hangi şekillerde kullanabilirsiniz?

Su aynı zamanda gazlı ve şekerli içecekler için harika bir alternatiftir.

Biraz düşünmekte fayda var. Bir kutu Coca Cola 140 kalori içerir. Bu kalori günlük ihtiyacın yaklaşık yüzde 7'si kadardır. Küçücük bir kutu kolanın verdiği enerjiyi yakmak için 11 dk squash gibi oldukça yorucu bir spor yapmanız gerekecektir (Coca Cola'nın resmi sitesinden alınan bilgiye göre).

Bir kutu kolanın içinde ne kadar şeker olduğunu merak ettiniz mi hiç? 5gram, 10gram? Bilemediniz, bir kutu kolanın içinde 39 gram şeker vardır. Normalde bu miktarda şekeri çözmek için çok daha fazla suya ihtiyaç vardır fakat kolanın asidik yapısı bu şekerin çözünmesini sağlar.

Durum Sprite gibi gazozlar veya hazır meyve suları için farklı değildir. Eğer kilo vermek istiyorsanız bu içecekleri en azından kilo verme sürecinde bırakmanız gerekiyor. Yoksa bütün gün dikkat ederek almadığınız kalorileri (az yiyerek, belki de spor yaparak) bir bardak kola ile geri alabilirsiniz.

Bu durum alkollü içecekler için de geçerli. Alkollü içecekler de aynı kola ve gazoz gibi yüksek kalorilidir. Ayrıca vücuda, özellikle karaciğere yapılan baskıdan ve verilen zarardan dolayı vücut güçsüz düşecek ve kalori alma ihtiyacı artacaktır. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim. Hiç neden 'bira göbeği' diye bir kullanım var diye düşündünüz mü?

Diyet kola içmek kilo aldırır mı?

Diyet kolada şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanır. Bu yüzden kalori miktarları oldukça düşük veya bazı ürünlerde sıfırdır. Diyet içeceklerden aldığınız kalori daha az olsa da yine de bu ürünleri tercih etmemizde fayda görüyorum.

Her ne kadar bilimsel olarak bir kanıt sunulmasa da çoğu kişi diyet kolanın iştah açtığını belirtmiş ve bu iştah açma sonucunda yüksek şekerli ve karbonhidratlı ürünlere karşı ilgilerinin arttığını söylemişlerdir. Yani direk bir kalori alımına sebep olmasa da iştah açarak daha fazla yemenize ve kilo almanıza sebep olacak durumlar söz konusu olabiliyor.

Bu içeceklere alternatif olarak ne içebilirim?

Önceden de belirttiğim gibi su. Ek olarak maden suyu harika bir tercih. Mineraller yönünden zengin olan ve faydası çok fazla olan maden suyundan her gün tüketmenizi tavsiye ediyorum. Hem az kalori alma açısından hem sağladığı minerallerle kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Bugünün dersi bu kadardı. Yapmanız gereken evdeki kolayı, gazozu ve alkollü içecekleri uzaklaştırmak ve içtiğiniz suyu arttırmak.