Ebru Pelin’den Göbek Eritme Rehberi | Ebru Pelin

Uncategorized

Published on Aralık 17th, 2014 | by Ebru Pelin

3

Ebru Pelin’den Göbek Eritme Rehberi

Her meslek grubuna özel sorulacak popüler sorular vardır elbet.

Bir ekonomist görüldüğünde çoğu insanın aklına aynı soru gelir. “Borsada hangi hisse yükselecek? Sen neyi ön görüyorsun?”

Ortamda bir eczacı bulunduğunda ise ona, “Ay benim başımın ağrısını hiçbir şey kesmiyor, önerebileceğin daha güçlü bir ağrı kesici var mı?” gibi klişeleşmiş sorular yöneltilir.

Bir diyetisyene sorulabilecek en klişe soru da “Şu göbek bir türlü gitmiyor erimesi için ne yapmalıyım?” olsa gerek.

Bu yazımda size bu sorunun cevabını vereceğim.

Göbeğimde hiç yağ olmasın, dümdüz bir görüntüye sahip olsun diyorsanız bunun bir bedelinin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ne yazık ki elimizde sihirli bir değnek yok ve bir haftada sizi böyle bir görüntüyle buluşturamıyoruz.

Ekran Resmi 2015-12-02 22.59.15

Vücut şeklinin meyvelerle ifade edildiğin bir tanım mutlaka duymuşsunuzdur. Karın bölgesinde yağ dokusu fazla büyümüş ise elma, basen bölgesinde normalden fazla yağ birikimi gerçekleşmiş ise armut şekli vücut tipi olarak isimlendiriyoruz.

İkisinin de görüntüsü pek hoş değil. Ancak biri hem görüntü olarak, hem de sağlık açısından çok daha fazla dezavantaja sahip.

Hangisi dersiniz?

Cevabı hemen vereyim. Elma tipi vücuda sahip olanlar, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi birçok kronik hastalığın risk faktörünü oluşturuyorlar.

Aynı zamanda büyük bir göbeği gizlemek ne kadar zordur bilirsiniz. Her zaman olduğunuzdan daha kilolu gözükürsünüz. Hatta göbekli kişiler üzüldükleri sorularla da karşı karşıya kalabilirler.

“Hamile misiniz?”

Bu korkunç bir pot. Bebek beklemediği halde kim böyle bir soruyla karşılaşmak ister ki?

Göbekte biriken yağların ne tür sorunlar yarattığının, ruhunuzu nasıl etkilediğinin farkındayım. Göbeğinizle barışık olmayın. Onun yüzünden kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin ve ondan kurtulun.

Göbeğinizle vedalaşmaya karar verdiğinizde bu sürecin çok rahat geçeceğini düşünmeyin. Kolay olsaydı bu kadar çok sorulmazdı. Fazla efor gerektirmeseydi, sahip olmanın bir değeri kalmazdı.

Ancak gerekenleri yaparsanız bel çevresinde biriken yağlar sizin için sorun teşkil etmekten çıkar.

Bakalım gerekenler neymiş.

Altın kural bir: Diyet

Ne yazık ki henüz göbek yağlarını eriten sihirli bir diyet icat edilmedi. Ancak hangi diyeti uygularsanız uygulayın, kilolarınızdan kurtulurken ilk olarak göbek çevresindeki yağlarınız terk edecek sizi. Bu oldukça sevindirici bir haber.

Sihirli bir diyetin olmadığını söyledim, ama bu özel olarak bir kaç tüyo vermeyeceğim anlamına gelmez.

Günlük ne kadar kalori aldığınız çok önemli. Sabah, öğle, akşam yemeği porsiyonları küçülsün. Ara öğünler diyetinizi terk etsin. Beyaz undan yapılan bütün yiyecekler kapı dışarı edilsin. Fazla şeker içeren bütün yiyecekler, içecekler midenizden uzak dursun.

fiber

Lif, lif, lif…

Diyetinizde yer alan karbonhidratı kesinlikle suda çözünebilen lifli gıdalardan almalısınız. Lifli besinler kandaki insulin miktarını düzenlerken bel çevresinde biriken fazla yağın erimesine katkı sağlayacaktır.

Sırada suda çözünebilen lifler açısından zengin besinleri söylemek var.

Yulaf tahıl grubunun lif açısından en zengin elemanı. Kahvaltınızda yulafa da yer verirseniz, güne harika bir başlangıç yapmış olacaksınız.

Elma, armut, portakal, greyfurt, böğürtlen, kuru erik içinde en çok çözünebilir lifi bulunduran meyvelerdir. Günlük diyetinizde bu guruptan en az bir meyve bulunmalı.

Yalnız tüketirken kabuğunu soymamanızı tavsiye ederim. Çünkü meyvelerdeki lif açısından en zengin bölge kabuktur.

Suda çözünen lif içeren sebze sayısı çok değil. Ancak brokoli, brüksel lahanası, havuç gibi sebzeler tam istediğimiz türden lifi bolca içeriyor. Diyetinize mutlaka dahi etmeniz gerekiyor.

Kırmızı veya yeşil mercimek, nohut, fasulye gibi baklagiller de suda çözünen lif içeren besinler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Öğlen veya akşam herhangi iki öğününüzden birinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yüksek oranda protein içerdiklerinden dolayı uzun süre tok kalmanızı da sağlayacaktır.

Yağ konusunda bilinçlenin!

Bel çevrenizde biriken yağlar ile tükettiğiniz fazla yağ arasında bir bağlantı yok. Yani yağ hiç tüketmeyeyim ve daha da çok yağlanmamayım gibi bir mantık kurmanız yanlış olur. Neyi fazla tüketirseniz onu yağ olarak depo edeceksiniz.

Sağlıklı yağlar tükettiğiniz sürece, vücudunuzdaki yağ oranının artmasını bırakın vücudunuzdaki yağ miktarı düşecektir.

Tabi ki trans yağlar, bir takım işlemden geçmiş yağlardan bahsetmiyorum.

Fındık yağı, balık yağı, zeytinyağı sağlıklı yağ sınıfına soktuklarımızdan.

Yeşil çayı da unutmayalım. Bir önceki yazımda da yeşil çaydan detaylı bir biçimde bahsetmiştim. Buraya tekrar eklemekte fayda görüyorum. Metabolizmanızı düzenlemesi açısından diyetinizde yeşil çaya her gün yer verin.

green_tea_pyramid

Yeşil çay için. Yeşil çay için. Yeşil çay için!

Göbek eritmek ve diyet kısmını biraz uzun tuttum. Gerçek şu ki doğru beslenirseniz ne bel çevresinde ekstra yağ birikir ne de herhangi başka bir yerinizde.

En önemli ikinci kural şüphesiz ki egzersiz.

Hareket diyetinizin bir parçası olmalı. Özellikle bölgesel olarak zayıflamak ve vücudunuzu sıkı bir forma sokmak istiyorsanız.

Ekran-Resmi-2015-11-04-00.39.45

Spor salonları bel çevresi yağlarını eritebilmek konusunda takıntılı bir hal aldı artık. “İki haftada üç santim incelmeye ne dersiniz?” tarzında boy boy afişlere eminim rastlamışsınızdır.

Bu rekabet ortamı bölgesel yağlanması olan kişilere çok yaradı. Bu çekişmenin fiyatları düşürme üzerinde ve kişiye özgü hazırlanan programların çeşitliliği konusunda çok faydası olduğunu düşünüyorum.

Eğer vaktiniz ve maddi durumunuz el veriyorsa mutlaka katılın.

Vakit bulamıyorum, egzersize para harcamak istemiyorum diyorsanız da sizin için karın kaslarını güçlendirecek, belinizin incelmesini sağlayacak yararlı hareketler önerebilirim.

Bacak çaprazlama, ayaklara uzanma, yan karın sıkıştırma, yakın mekik, tek bacak germe, criss cross, topuklara dokunma hareketlerini ikişer setten her bir sette 12 defa tekrarlamak şartıyla uygulayabilirsiniz.

Hareketlerin nasıl uygulanması gerektiğini özellikle açıklamadım. Egzersizi evde yapmayı tercih ediyorsanız okumaktan ziyade izlemek daha etkili bir yöntemdir.

Çeşitli telefon uygulamalarından veya internetten hareketin ismini yazarak uygulamalı gösterimlere kolayca erişebilirisiniz.

Buraya çok büyük bir uyarı koymak zorundayım. Hayatınız boyunca hiç spor yapmadıysanız ve aerobik egzersizleri evde uygulamaya başladıysanız çok dikkatli olmak zorundasınız. Kendinizi kolayca sakatlayabilirsiniz.

Sakatlanmaların önüne geçmek için egzersiz öncesi kaslarınızı ısıtın. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, evde bu işere kalkışmayın!

Boyunda veya belde fıtık varsa sakın denemeyin bile!

Aerobik egzersizlerin size göre olmadığını düşünüyorsanız, bir uzmandan destek almaya vaktiniz veya maddiyatınız elvermiyorsa, yapabileceğiniz en iyi spor yürümek.

Haftada en az 5 gün yarım saat olmak üzere tempolu bir şekilde yürüyün. Sizinle birlikte aynı dertten muzdarip arkadaşlarınız varsa onları da takın peşinize.

Grup halinde spor yapmak daha motive edici olacaktır.

Haydi bayanlar bayalar bel bölgesi yağlarından kurtulmak istiyorsak bu kısmı okurken uflamak puflamak, ben üşenirim demek yok. Egzersiz için motive olun ve olabilecek en kısa zamanda hayatınıza sokun.

Son olarak dikkate almanız gereken nokta uyku ve stres

Bu kısma başlarken sizden küçücük bir şey isteyeceğim.

Uykusuz ve stresli zamanlarınızı bir düşünür müsünüz?

Genellikle öyle zamanlarda, normalden çok daha fazla atıştırırsınız öyle değil mi?

Ne ilgisi var canım demeyin. Stres ve uykusuzluk atıştırma isteğini tetikleyen önemli faktörlerden. Fazla atıştırmanın kaçınılmaz sonu da bel çevresinde biriken çirkin yağlar.

Ekran Resmi 2015-12-02 23.05.11

Bunun yanında stresli zamanlarda vücudunuz kortizol salgısını arttırıyor. Kortizol da size göbek bölgesindeki yağları hediye ediyor.

“Ben hep kortizol içren ilaçlardan dolayı böyle şiştim. Aslında çok fazla kalori almıyorum.” diyen en az bir kişiye rastlamışsınızdır. Belki de siz de bu cümleyi kuranlardan birisinizdir.

Kortizol yağ yapılı bir hormon olduğundan fazla salgılanması halinde yağ dokunuzda büyümeye sebep oluyor.

Bu yüzden stersi hayatınızdan çıkartmak durumundasınız.

“Çocuklarımı evlatlık mı vereyim? İşten mi ayrılayım? Yoksa bütün her şeyi arkamda bırakıp cennet adalarından birine mi yerleşeyim?” gibi sitemli sorulardan uzak tutun kendinizi.

Stres olmanıza yol açacak durumlara karşı bir rahatlama mekanizması geliştirin. En azından göbek yağlarınızdan kurtulmak için bu tavsiyeyi kulak ardı etmemeniz gerekiyor.

Uykuya da yalnız başına değinmek istiyorum. Yapılan bir çalışma gösteriyor ki günde 6 saatten az 8 saatten fazla uyuyan kişilerde yağlanma, 6 ila 8 saat uyuyan kişilere göre kıyaslandığında 2 kat fazla imiş.

Düzenli uykuya geçiş yaptığınızda dahi bel çevresi yağlarından kurtulma yüzdeniz nasıl artacak. En azından bu çok zor olmasa gerek.

Sonuç

Bel çevresinde biriken yağlardan kurtulmak için hayatınızdan çıkartmanız ve hayatınızda her alması gereken olmazsa olmazları üç kısım halinde anlattım.

1. Porsiyonlarınızı kontrol etmeli, yemeği fazla kaçırmamalısınız
2. Egzersiz hayatınızın bir parçası olmalı
3. Stresten uzak durmalı ve en az 6 en fazla 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz

Her birinden çıkarmamız gereken ortak bir sonuç var aslında. O da düzen.

Vücut düzensiz beslenmeyi, düzensiz hareket etmeyi, düzensiz uyumayı kabul etmek istemiyor. Bu koşullara karşı bir savunma mekanizması geliştirmiş.

Bu savunma mekanizması yağ dokusunun genişlemesi. Hem fiziksel hem zaman ilerledikçe fizyolojik açıdan pek de hoşumuza gitmeyen bir durum bu.

Göbekli kalmaya devam ederek hem vücudunuza hem de aynadaki görüntünüze kötülük etmeyin.

Mümkün olduğunca kısa sürede bel çevresi yağlarınızdan kurtulmanız dileğiyle

Bol şans!

Not: Aklınızda diyetle ilgili hala cevaplanmamış sorular varsa yardımcı olmak için buradayım. Hala email listemde yoksanız, bu sayfadan ayrılmadan email listeme kayıt olun ve sorularınızı yazın.

Yakın zamanda görüşmek üzere!


About the Author3 Responses to Ebru Pelin’den Göbek Eritme Rehberi

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Başa Dönün ↑