Kilo Vermeniz Durdu mu? Çözümü Bu Yazıda… | Ebru Pelin

Uncategorized

Published on Ağustos 14th, 2016 | by Ebru Pelin

24

Kilo Vermeniz Durdu mu? Çözümü Bu Yazıda…

Sanırım ara ara kilo kaybının durması ile ilgili yeni bir yazı yayınlamam gerekecek. Blog yazmaya başladığımdan beri sorulan soruların %80’inin ana fikri kilo verme sürecinin yavaşlamasıyla ilgili.

O zaman ne yapıyoruz. Daha açıklayıcı ve tamamlayıcı bir yazı daha yazıyoruz.

Diyete başladınız, her şey mükemmel gidiyor. Daha ilk haftadan tartıda 2 kg eksik gözüküyorsunuz. Zaman geçtikçe bu eksilme azalıyor. Bir sonraki hafta 1 kg fark, iki hafta sonra 500 gr eksilme derken bir bakıyorsunuz ki kiloda herhangi bir azalma yok.

Bu sefer aklınıza “Neden?”  sorusu geliyor.

Neden diyet yaptığım halde eskisi gibi rahat kilo veremiyorum? Bu sürece nasıl dur diyebilirim?

Bu sürece dur diyebilmeniz için, bu sorunun neden kaynaklandığını analiz edebilmeniz gerek.

Altın kuralımız neden sonuç ilişkilerini belirleme. Nedeni belirle akabinde bunu ortadan kaldır ki sonuç istediğin gibi olsun.

Haydi gelin kilo kaybınızın durmasının hangi sebeplerden kaynaklanabileceğini değerlendirelim.

cat-animal-eyes-grey-54632-large

1.Yanlış Beslenme Programı

İnsanoğlu pek de sabırlı bir varlık değil. Hemen sonuç görmek istiyor. Bu hızlı sonuç elde etme isteği başımıza çok büyük dertler açıyor ama farkında değiliz.

Bir an önce fazla kilolardan kurtulmak istiyorsunuz, bunun için şok diyet arayışları içerisine giriyorsunuz. Şok diyetler ya çok az kalori içeriyor ya da sizi tek tipli bir beslenmenin içerisine itiyor.

Başta harika kilo veriyorsunuz, süreç istediğiniz gibi hızlı ilerliyor. Her şey harika müthişiz. Ama kısa bir süre sonra rüya bitiyor ve kilo kaybı duruyor.

Olur öyle arada diyorsunuz ve şok diyetinize devam ediyorsunuz. Herhangi bir değişim göremediğinizden motivasyon yerle bir oluyor. Bırakıyorsunuz ve eski yeme alışkanlıklarınıza hızlı bir geçiş yapıyorsunuz.

İşte bu sefer vücudunuz gerçekten şoka uğruyor ve az kalori ile çalışmaya kendini adapte etmiş olduğundan, çok kalori gelince fazlasını kolayca depoluyor.

İçlerini boşalttığınız yağ hücreleri tekrar doluyor, hatta belki yeni yağ hücreleri ekleniyor.

Sonuç = zaman kaybı

Beslenme durumunuzu birden çok düşüğe göre ayarlarsanız vücudunuz buna kendisini adapte eder. Bütün reaksiyonlar az enerji harcayacak şekilde gerçekleşir. E halihazırda zaten az enerji ile beslendiğinizden diyetinize müdahale edecek bir nokta da kalmaz.

Dolayısıyla düşük kalorili , hızlı bir şekilde kilo verdirdiği iddia edilen diyetler hiçbir işe yaramaz. Bir yerde mutlaka tıkanmanıza ve hedefinize ulaşamamanıza engel olur.

Bu duraksamalara engel olmak için, arada sırada metabolizmanızı şaşırtmalısınız. Beslenme alışkanlıklarınız, zayıflama sürecinde yapılabilecek keskin manevralara ve zig zag sürüşlere müsait olmalı. Beslenme programınıza yeni bir şeyler ekleyebiliyor veya beslenme programınızda değişiklikler yapabiliyor olmalısınız.

Nasıl zig zag bir diyet uygulayacaksınız, ya da nasıl beslenme listenizden bir yiyecek veya bir ara öğün eksilteceksiniz?

Metabolizmayı şaşırtabilmek için elinizde kartlarınızın kalması gerek. Eğer en baştan bütün kartları açarsanız, elinizde koz kalmayacağından oyunun sonunu göremeden kaybedersininiz.

Çözüm

Birinci aşamada beslenme alışkanlıklarınızı değiştiriyorsunuz. Pakete girmiş ürünler tüketmeyi bırakıyorsunuz. Öğünler vakti geldiğinde yapılıyor. Porsiyonlar kontrolü sağlanıyor. Egzersiz arttırılıyor. Su tüketimine dikkat ediliyor ve yavaş yemeye özen gösteriliyor.

Size şunu söylemeliyim, bu düzende gittiğinizde dahi bir yerde kilo vermeniz tıkanacak. Ama siz bu duruma, egzersizinizi arttırarak, öğle veya akşam öğününü hafifleştirerek ya da bir ara öğünü iptal ederek müdahale edebileceksiniz.

Böylelikle bir iki haftalık duraksamanın ardından tartıda eksilme görmeye devam edeceksiniz.

2.Yanlış Egzersiz Programı

Sporla birlikte kilo vermek en güzeli. Ancak, bazen kilo kontrolü sağlamaya çalışan danışanlarımız durumu abartıyor. Öyle ağır egzersizler yapıyor, öyle çok protein alıyorlar ki yağlar erirken, kas kütlesi artıyor. Bu, kayıp ve kazanımdan dolayı tartıya kilo kaybı yansımıyor.

healthy-person-woman-sport-large

“Sıkılaştığımı hissediyorum. Ama kilom değişmiyor, bu beni rahatsız ediyor motivasyonumu düşürüyor.” gibi cümleler kuranların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

İnceliyorsanız, yağ depolarınız azalıyorsa endişelenmeyi gerektirecek bir durum yok.

Kilo vermede asıl amacımız yağdan kayıp sağlamak, kas kayıplarını minimumuma indirmek.

Bunu anlayabilmeniz adına harika bir önerim var.

Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin, spora başlamadan önce elinize bir mezura alın ve kalçanızı, bel çevrenizi, göğüs bölgenizi ve kol çevrenizi ölçün veya bunu yapması için bir yakınınızdan yarım isteyin. Arkasından ölçülerinizi bir yere not edin.

Kilo veremediğiniz haftalarda ölçümleri objektif bir şekilde tekrar edin. İnceldiğinizi göreceksiniz, bu sizi mutlu edecek ve yüksek bir motivasyonla devam etmenizi sağlayacak.

Unutmayın, kilo verme sürecinde önemli olan, yağ hücrelerinin içini boşaltıp, onları yok etmek!

Süreç bu şekilde ilerliyorsa paniğe yer yok, yapılanlara aynen devam!

3. Yanlış Beklentiler İçerisinde Olmak

Hedef belirlerken gerçekçi davranmak gerek ki beklentiler büyük olmasın, süreci yaşayan kişi sabırlı olsun.

Her şeyi mükemmel bir şekilde doğru yapsanız dahi bir yerde kilo vermeniz duracak. Bu durum açlık hissetmeniz kadar doğal.

Bunun bir gün olacağını bilirseniz başınıza geldiğinde sizi yıkamaz. Moralinizde müthiş bir düşüşe neden olmaz.

“Evet bu bir gün olacaktı. Demek o gün bu günmüş.” diyerek yolunuza devam edersiniz. Rahat bir şekilde, gülümseyerek devam etmeniz kilo verme sürecini en az iki kat hızlandıracaktır.

Eğer aksi bir durum varsa işte o zaman durum kötü. Stresli olarak diyete devam etmek, her gün tartılmak, kilo veremiyorum işte veremiyorum, ne yaparsam yapayım olmuyor gibi serzenişlerde bulunmak kilo verme sürecine tahmin edebileceğinizden çok daha fazla zarar veriyor.

man-person-woman-face-large

Diyelim ki 90 kilosunuz. Boyunuz 170 cm. Bence ideal kilonuz 65 kg civarında olmalı. Ancak sizin 25 kg verip veremeyeceğinizi belirleyen bir sürü parametre var.

Ne kadar zamandır 90 kilo olduğunuz, ne zaman ve neden kilo almaya başladığınız, çocukluk ve ergenlik zamanını kaç kilolarda atlattığınız, bütün bunlar sizin 65 kiloya düşüp düşemeyeceğinizi veya ne kadar zamanda 25 kilo vereceğinizi tahmin etmemiz konusunda bize yardım ediyor.

Hayatınızın bir döneminde mutlaka 65 oldunuz. Sonuçta 65 kilodan 90’a bir gecede çıkmadınız. 90’a ulaşıncaya dek aralarda bir yererde daha çok oyalandığınız bir yer mutlaka olmuştur. Mesela iki yıl 77-79 kilo civarlarında gidip gelmişsinizdir, ardından kilo 90’a çıkmıştır.

İşte sizin kilo kaybederken 77-79 kilolarda takılıp kalmanız dünyanın en doğal şeyi. Bu kiloları hızlı bir şekilde vermeyi beklemek hiç gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Sadece sizi düşürür ve süreci yavaşlatır.

Unutmayın, hangi kiloda daha uzun kaldıysanız, vücut o kiloda kalmak isteyip, yağ depolarını harcamamak için direnecektir.

Biyoloji alıştığını sever. Hepimizin vücudunun alıştığı bir kilo var. İşte o kiloda bütün vücutlar direnir ve ekstra yağı bırakmak istemez. Korkar, tehlikede olduğunu, kıtlığa girdiğini düşünür, enerji tasarruf moduna geçer.

Vücudun enerji tasarruf moduna geçmemesi için yapmamız gereken onu şaşırtmak. Hatırı sayılır bir kilo kaybından sonra haftanın bir günü kendinizi özgür bırakıp dilediğinizi yiyebilirsiniz. Böylelikle, vücudunuza kıtlıkta değilsin dilediğin gibi enerji harcayabilirsin mesajını vermiş olursunuz. Bu durumda, vücudunuz enerji tasarruf etmeye çalışmaz, depolarını korumaz ve onları harcar.

Her istediğinden yeme günlerinin şöyle bir güzel yanı daha var , hedef kiloya ulaştığınızda beslenme alışkanlıklarınız elbette değişecek. Lahmacunu, hamburgeri diyette olduğundan daha sık tüketeceksiniz. Eğer zaten bunları ara ara tüketerek kilo verdiyseniz, kilo verdikten sonra yaptığınız kaçamaklar, verdiğiniz kiloları almanız için herhangi bir tehlike oluşturmaz.

Her zaman neye dikkat ediyoruz?

– Miktara

Kararında olduğu sürece her şeyi yemede özgürüz.

Son Söz…

Durumu kompleks hale getirmek yapılabilecek en büyük hatalardan bir tanesi. Evet kilo kaybınız durabilir, evet bu durum 2-3 hafta kadar devam edebilir. Evet, katılıyorum oldukça can sıkıcı. Ama bırakmak için bahane değil.

Kilo duraksamasının nedenleri olduğu gibi çözümleri de var. Çözüm için gerekli formülleri uyguladığınızda, sonuç da doğru çıkacaktır. Sağlamasını yapmak da sizin elinizde :)

Her şeyi objektif bir şekilde denediğiniz halde sonuç alamıyorsanız, bir uzmana başvurarak gerekli tahlilleri yaptırmanızı öneririm. Beslenme programında ve hayat tarzında uygulananlar doğruysa ve hala kilolar gitmiyorsa, bu durum vücudunuzda biyokimyasal bir sıkıntının olduğunun göstergesidir. Bu sıkıntı çözüme ulaştığında veya kontrol altına alındığında kilo verme süreci devam edecektir.

Son olarak gelelim yazının mottosuna:

Gerçekçi bir diyet planınız olacak. Gerçekçi bir egzersiz programınız olacak. Gerçekçi hedefleriniz olacak. Böylelikle stressiz sıkıntısız, eğlenerek kilo vereceksiniz.

Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere,

Ebru Pelin


About the Author24 Responses to Kilo Vermeniz Durdu mu? Çözümü Bu Yazıda…

 1. Zuhal says:

  Çok güzel bir yazı olmuş ebru hanım. Bir kaç ay önce kilo vermem durduğunda yine bu konuyla ilgili bir yazınızı okumuştum ve sizinde yardımlarınızla bu sorunu aştım. 81 kilodan şu an 73 deyim hedef gerçekçi 69 olsam fıstık gibi bir balık et olabilirim :) bu arada boy 170 Ve son olarak yazılarınızın devamını bekliyorum :)

  • Ebru Pelin says:

   Harikasınız Zuhal Hanım! Sizi tebrik ediyorum! Güzel yorumunuz için de çok teşekkür ederim yazıların devamı gelecek :)

 2. Özlem Berber says:

  78 kg dan 69 kg ye düştüm boy 1.62 kilo vermem durdu yaklaşık 1 aydır dediklerinizi uygulayacağım sonucu tekrar yazarım. ama herkes çok zayıfladın diyor, muhtemelen vücudum şekle girdi :):) iyi günler. Teşekkürler.

  • Ebru Pelin says:

   1 aydır kilo kaybı görülmüyorsa diyette yanlış noktalar olabilir. Hataları tespit edip, ortadan kaldırdığınızda süreç devam edecektir. İyi haberlerinizi duymayı bekliyorum :)

 3. Nur says:

  Merhaba iyi gunler ben 13.04.2016 tarihinde diyete başladim. Spor arada bir yaparak duzenli ve saglikli beslenmeyle
  İstikrarla azimle 93 kilodan 59a dustum 1 aydir kilom takildi 59da kaldim. Suan bki gayet normal fakat diyetisyenimle benim istegim uzerine kararlastirdigimiz kilo 56-57 lutfen bana yardimci olur musunuz normalde ideal kiloma yaklastigim icin ayda 2 kilo civari veriyordum suan tamamen durdu cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim 🙏😊

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, kilo kaybinin devam etmesi icin diyetinizde ve hayat tarzinizda bir takim degisiklikler yapmali ve metabolizmanizi harekete gecirmelisiniz. Degisik kahvaltilar, ara ogun duzeninde degisiklik, hatta yapilan kacamaklari biraz arttirmak bile surecin devamini saglayabilir :)

 4. Emel says:

  Merhaba Ebru Hanım,
  1,74 boyundayım ve 60 kiloydum. Eylül ayında kilo almaya başladım ve 68,7 kiloya kadar çıktım. 28 Şubatta diyete başladım, düzenli bir şekilde besleniyorum 3 ana 3 ara öğün yapıyorum. Haftada bir gün de yazınız da belirttiğiniz gibi metabolizmamı ödüllendirip abartmamak koşuluya serbest bir öğün yiyorum. Aynı zamanda günde en az 1 saat spor yapıyorum. İlk iki hafta 3 kilo verdim sonra ki hafta 1 kilo verdim. Şuan 65,1 kiloyum. Yalnız iki haftadır tartıda bir gram dahi oynan görmedim. Vücudum sıkılaştığı için çok fazla sorun yapmıyorum ama bu durum beni endişelendirmiyor da değil. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Emel Hanım, diyetinizin enerjisi fazla geliyor olabilir, bu sebepten dolayı kiloyu kaybı tıkanmış olabilir. Diyetinizden en az bir ara öğünü çıkartıp ana öğünlerdeki porsiyonlarınızı küçültebilirsiniz. Eminim işe yarayacak!

 5. Zeynep says:

  Merhaba ben 1,57 boyundayım 66,7 kilo ile diyete başladım şuanda 59,1 kilo dayım 1 aydın kilom takıldı Ne yaparsam yapayım harekete geçiremiyorum artıyor ancak aska eksilmiyor
  Ara öğünüme veya öğünüme harekete geçirmek için koyabileceğim tavsiye yiyecekleriniz var mı yardımlarınızı rica ediyorum iyi çalışmalar 😘

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, ne kadar zamanda 7.6 kg verdiginiz çok önemli. Eğer kısa zamanda bu kiloyu kaybettiyseniz bu duraklamayı yaşamanız çok normal. Benim tavsiyem hareketi arttırıp ana öğünlerdeki porsiyonları biraz kısmanız yönünde. Tabi şunu da söylemekte yarar var; bu kadar kısıtlı bilgi ile tavsiye vermek doğru değil. Daha detaylı konuşmak isterseniz bana ebru@ebrupelin.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 6. Demet says:

  Yazılarını okudum hepsi çok güzel. Ben de diyet yapıyorumç bugün 1 hafta olacak. Ama tartıya çıkamadım sanki 1 kilo bile veremedim gibi hissediyorum. 58 kiloyum. Kasım ayında evlendim evlendiğimde 54 kiloydum. 7 ay içerisinde 58 oldum. Ramazanda her akşam yediğim sıcak pideler tatlılar kilo olarak döndü tabi. Ekmeği zaten uzun zamandan beri tam bugğday yerim beyaz ekmek çok aşırı zorda kalmadıkça yemiyorum. Bu bir haftada tatlı hiç tüketmedim. Ekmek tüketimimi her öğüne bir dilim düşürdüm. Ama nedense çok fark göremeiyorum. Böyle olunca istediklerimi yemedim ama hala zayıflamadım diyor tabi insan…

  • Ebru Pelin says:

   Demet Hanım,
   İhtiyacınız olan biraz sabır :) Her metabolizma bu duruma farklı cevaplar verebilir. Sizinkinin cevabı biraz geç olabilir veya beslenme alışkanlıklarınızda tatlı tüketiminin yanında başka yanlışlıklar da olabilir. Stresli olmayın. 1 hafta içerisinde kilo verememiş olsanız da bedeniniz için harika bir iş başarmışsınız. Tatlısız bir hafta geçirmişsiniz. Önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemiş olmak. Bunu yapıyorsanız eğer bir şekilde vücudunuz harika bir forma kavuşacak!

 7. kübra says:

  merhaba
  ben 165 cm boyunda 59 kiloyum.54 kiloya düşmek istiyorum.Porsiyonlarım gayet küçük epey az yiyorum ama 57 nin altına bi türlü inemiyorum.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, çok küçük porsiyonlar tüketmek, çok kısıtlı bir beslenme programı hedefe ulaşmanızı sağlamaz. Önemli olan ölçüyü bulmak. Metabolizmanızı şaşırtın, her zaman yaptığınızdan farklı bir şeyler deneyin. Aslında boy kilo oranınız normal sınırlar içerisinde. Bir spor programı ile yağ kütlenizden kaybedip kas kazanmanız sizi istediğiniz görüntüye ulaştırabilir.

 8. Sevilay says:

  Merhaba 2 aydır dietteyim.5 kilo verdim ama kac haftadir kalori hesabi yememe ragmen herseyede dikkat etmeme ragmen kilo veremiyorum.ama arada alkol tuketiyorum sebebi bu olabilirmi?

  • Ebru Pelin says:

   Elbette olabilir. Düzenli alkol tüketmek vücudunuzun ödem toplamasına neden olabilir. Ayrıca alkollü içecekler gözüktüğü kadar masum değil oldukça yüksek kalorili. Hedef kilonuza ulaşıncaya kadar tükettiğiniz alkolün türüne ve miktarına dikkat etmelisiniz.

 9. Sema says:

  Merhaba Ebru Hanım, iki buçuk aydır diyetteyim.Uzman kontrolünde değil, çünkü ben kendimi bir kalıba sokunca geriliyorum.Ekmeği tamamen hayatımdan çıkardım,herşeyden tatmak suretiyle tam doymadan ama aç da kalmadan bir diyet…Hergün 1 saat işe yürüyerek gidip geliyorum.Ekstra akşamları minimum tempolu yarım saat yürüyorum(itiraf etmeliyim streç film sarıyorum terlemek için).Su ve limon+greyfurt+maydonoz+tarçın kürü yapıp bu kürü sürekli sabah akşam içmeyi ihmal etmedim.81,5kgdan 70e düştüm.Bu dönem içinde 2 defa kilo kaybım durdu yılmadan devam ettim ve başardım.Şuan yine bekleme moduna geçmiş durumdayım.Hatta 200-300 gr almış görünüyorum.Benim diyetim belli bir liste olmadığı için bu ters köşeyi nasıl uygulayacağım bilmiyorum :) Hoşça ve mutlu kalmanız dileğiyle..

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Sema Hanım, ekmeği kesmek doğru bir yaklaşım değil aslında. Öğünlerinizde birer dilim ekmek tüketebilirsiniz. Kahvaltılarınızı değiştirebilir, farklı ara öğünleri beslenme programınıza katabilirsiniz. Bele streç sararak yürümek size sadece ekstra su kaybettirir. Buna hiç mi hiç gerek yok. Başarınızdan dolayı sizi tebrik eder en kısa zamanda hedefinize ulaşmanızı dilerim.

 10. Sema says:

  Ebru Hanım,aslında sabahları 1 dilim tam buğday ekmeği yiyorum.Bunun yanısıra tadımlık börek poaça tüketiyorum.Nefis hesap sorar kökten söküp atamam :) Öğünlerdeki kaloriyi dengelemeye çalışıyorum.Daha önceki diyetlerimde iki günden sonra sağlık problemi yaşıyordum.Şuan nedeninin bol yürüyüşten kaynaklandığını düşündüğüm inanılmaz dinçlik ve enerji var üstümde.Size yazdığımdan bu yana 68,5kiloya ulaştım.31 yaşındayım 1.60 boyum.Birkaç kilo daha hedefliyorum,sonrasındaki amacım kilomu korumak olacak.Aklımdaki tek soru ‘ben uzman kontrolünde bir diyet yapmadığım için dikkat etsem bile bu kiloları alırmıyım tekrar’.Uzunca bir yazı oldu yine.Güzel yazılarınız ve önemseyip dönüş yaptığınız için çok teşekkürler.İyi çalışmalar diliyorum

  • Ebru Pelin says:

   Bütün hamur işlerini veya tatlıları hayatımızdan çıkarmanıza gerek yok. Önemli olan onları da tüketerek kilo vermek, tabii çok sık olmamak kaydıyla. Her gün olması gereken kadar protein alır, su tüketimini ihmal etmez, porsiyonlarda da abartılı kaçamaklar yapmazsanız kilonuzu elbette koruyabilirsiniz. Eğer kilonuzu sabitlemeden eski yeme alışkanlıklarınıza hızla geri dönerseniz, aynı hızla da verdiğiniz kiloları alırsınız. Bu noktaya dikkat ederseniz bence hiç sıkıntı yaşamazsınız. Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

 11. Fatos says:

  Merhaba! Bende 3aygbı bı sureçle sporla baya sıkı diyetle 68 den 61 e dustum ve takılı kaldım dusemıyorum vede benım soyle bı sorunum var aksam yemegı yemem lazım yedım zaman kılo alıyorum aksıne az yememe ragmen az dusuk kalorıyle yememe ragmen aksamları yememe ragmen kılo alıyorum bıtkı yerek kılo alan tek ınsan olabılırım

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba Fotoş Hanım,

   Kesinlikle akşam yemeği yemelisiniz bu konuda hiç sıkıntı yok. Beslenmenizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Farklı kahvaltılar, farklı öğle yemekleri metabolizmanızı canlandırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dönün ↑