Mucize Patates Diyeti Kandırmacası! | Ebru Pelin

Uncategorized

Published on Haziran 1st, 2016 | by Ebru Pelin

0

Mucize Patates Diyeti Kandırmacası!

Son günlerin mucize diyetinin adı patates diyeti olarak belirlenmiş. Bak sen şu işe!

Sizce de mucize diyetin adı biraz hızlı değişmiyor mu? Madem bu kadar sık değişiyor, bana da bu değişimleri takip edip, bilimsel makaleler okuyup, sizler için değerlendirmek düşüyor. O halde, bu yazıya neymiş bu patates diyeti onu tanımakla başlayalım.

Yazıma konu olan mucize diyetimizin ana maddesi isminden de anlaşılacağı gibi patates. Bu diyetin içeriğinde ek olarak bir de yoğurt var. Tahmin de edebileceğiniz gibi su sınırsınız. Günlük 1 çay kaşığı kadar tuza,  çok fazla kaçmayacak şekilde karabibere ve sirkeye de izin var.

Sadece bu kadar mı dediğinizi duyar gibiyim. Evet sadece bu kadar!

Başka hiçbir şey yok. Ne başka bir sebze, ne tahıl ne et grubundan herhangi bir besin, ne de bir meyve…

Daha somut canlandırabilmeniz için üç günlük yeme planının bir örneğini yazmak istiyorum.

J0JG8CVLLS

İlk Gün

Kahvaltı

1 tane haşlanmış patates

1 su bardağı az yağlı yoğurt

Öğle yemeği

2 haşlanmış patates

1 su bardağı yoğurt

Akşam yemeği

İki su bardağı yoğurt

İkinci Gün

Kahvaltı 

1 su bardağı yoğurt

Öğle yemeği

2 haşlanmış patates

1 su bardağı yoğurt

Akşam yemeği

1 haşlanmış patates

1 su bardağı yoğurt

Üçüncü Gün

Kahvaltı

1 haşlanmış patates

Öğle yemeği

1 haşlanmış patates

1 su bardağı yoğurt

Akşam yemeği 

1 su bardağı yoğurt

Patates diyeti 3 gün sürüyor ve bu diyeti ortaya atanlara göre 3 gün içerisinde 3 ila 5 kg vermeniz garanti. Bu diyetle birlikte egzersiz önerilmiyor. Sadece patates, yoğurt, ve su.

Sizler için örnek vermiş olduğum patates diyetinin kalorisini de hesapladım. 1 . gün 780,6 kcal, 2. gün 688,3 kcal, 3. gün ise, 458,9 kcal.

Sizlerin de farkına varacağı üzere zaten gün içerisinde azıcık enerji almanızı öneren patates diyetinde, ilk gününden son gününe doğru, gün içerisinde alınan enerji daha da azalıyor.

Şunu söyleyebilirim ki asla tok hissetmeyeceğiniz, sürekli aç aç dolaşacağınız bir diyet.

pexels-photo-95212

Bütün öğünlerinizin bu resimdeki gibi düşünebilirsiniz.  Tabii tek bir farkla sizin tabakta patates olacak :)

Patates diyetinin vaat ettiklekleri

Adı mucize olan diyetimizin bir de bu diyeti uygulayanlar için pozitif yönde gelişecek büyük iddiaları mevcut.

Patates diyeti diyor ki eğer 3 gün sadece patates ile beslenirseniz,

  1. Eklemleriniz ağrıyorsa, ağrılarınız azalacak
  2. Horluyorsanız, horlamanız kesilecek
  3. İnsülin direnciniz varsa, gerileyecek
  4. Vücuttaki inflamasyon düşecek
  5. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısı artacak
  6. Konsantrasyon gücünüz artacak, dikkatinizi rahatlıkla toplayabileceksiniz
  7. Verdiğiniz kiloları geri almayacaksınız

Peki sizce patates diyetinin vaatleri kilo vermenin üzerine yanında promasyon olarak mı geliyor, yoksa zaten kilo verdiğiniz için mi sizi rahatsız eden durumlardan kurtuluyorsunuz?

Değerlendirme kısmına kadar bu soru da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Buraya kadar patates diyetiyle ilgili okuduklarımı, yorumumu katmadan aktardım sizlere.

Patates Diyetinin Çıkış Noktası

Fikrimce diyetin içeriğinin ve uygulama talimatlarının ne olduğu kadar nasıl ve kimler tarafından çıktığı da diyeti doğru değerlendirebilmemiz için çok önemli.

Patates diyeti, Avustralyalı Andrew Taylor’dan tarafından popüler oluyor. Kendisinin bilimle bir ilgisi yok. Yanlış anlaşılma olmasın Mr. Taylor ne doktor, ne diyetisyen, ne de insan metabolizmasıyla ilgilenen bir bilim dalı ile uğraşıyor…

Patates diyetine başlamadan önce Mr. Taylor 151,7 kiloymuş. Besinlere bağımlı olduğunu düşünüyormuş. Bir gün besinlere olan bağlılığının, alkol ve uyuşturucu bağımlılığına benzediğine kanaat getirmiş. Bu sebepten dolayı da alkol ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulma tedavisini kendi bağımlılığına uyarlamaya karar vermiş.

Nasıl bu iki bağımlılık arasında bir ilişki kurup da tedaviyi uyarlamış diye soracak olursanız işte cevap; kendisi yemek yemeyi bırakmış ve yaşamını devam ettirebilmek için hayatını tek bir besine endekslemiş. Böylelikle yemek yeme bağımlılığından sonsuza dek kurtulabileceğine inanmış ve fazla kilolarını verebilmeyi hedeflemiş.

Kısaca mantığı şu; alkolü bırakan alkol bağımlısı olmaktan kurtulur, tüketmeyi sevdiği tüm besinleri bırakan yeme bağımlılığından kurtulur.

Yanlış bir mantık uygulayarak, hedefine ulaşmış.

İlk bir hafta 7 kilo vermiş. Toplam kaybı ise 32,1 kiloya ulaşmış.

Birinci ayında sadece patates ve yoğurt yemiş. Hiç spor yapmamış.

İkinci ayda skalayı genişleterek yağsız patates yemekleri tüketmeye başlamış. Aynı zamanda hayatına sporu da katmış.

Söylediğine göre şu anda kendini harika hissediyormuş. Devamlı yemek yeme isteğinden kurtulmuş. Kandaki tüm değerleri normal seviyelere düşmüş. Eskiye nazaran çok daha rahat uyuyor, çok daha enerjik uyanıyor ve gün içerisinde de hızlı yorulmuyormuş.

Şunu kesinlikle eklemeliyim ki Mr. Taylor ekstra multivitamin ve esansiyal yağ asitlerini içeren kapsüller alıyormuş. Yanı aslında kendisi sentetik bir şekilde iyi besleniyormuş.

Patates diyeti Mr. Taylor uygulamadan önce de varmış, ancak onunla birlikte 2016’nın başlarında popülaritesi tavan yapmış. Yani bu diyeti uygulayanlar için vaat edilenler Avusturalyalı beyfendide gerçekleşmiş.

Patates Diyetinin Değerlendirilmesi

Şimdi geldik sabırsızlıkla beklediğim kısma. Gerçekten bu noktaya kadar eleştirilerimi içimde zor tuttum.

Patates diyetinin önündeki niteleme sıfatı olan mucize kelimesi tamamen bir zırvadan ibaret. Her yönden eksik, her açıdan insan sağlığını tehdit eden bir diyet.

C3B0D9188B

Eksik yönleri;

Patates diyetinde günlük alınan enerji miktarı çok düşük. Bu kadar az enerji veren bir diyetle beslenirseniz vücudunuzun enerji mekanizmasını mahvedersiniz.

Sizin kilo verebilmeniz için vücudu yağ yakma moduna almanız gerekiyor. Bu kadar az kalori tüketirseniz bir hafta içinde vücudunuzu yağ yakma modundan yağ depolama moduna almış olacaksınız ve kilo veremeyeceksiniz.

Patates diyeti için önerilen süre sadece üç gün. Uzun süreli yapmak insan vücudu için oldukça tehlikeli. Üç günün sonunda 3 ila 5 kilo vermenizi sağlayan şey ise vücutta tutulan gereksiz suyu atmanız. Yani ödemin azalması.

Bu diyeti üç gün uygulayarak yağdan kayıp sağlayamazsınız. Yağ kaybetmezseniz görüntünüzde bir değişiklik olmaz. İnceldiğinizi hissedemezsiniz çünkü incelmek için yağdan kilo vermeniz gerekir.

Vücutta asıl yeri kaplayan hücreler yağ hücreleridir ve ne yazık ki sayıları öyle kolay kolay eksilmez hele üç günde sayılarında bir fark görmeniz mümkün değildir.

Öncelikle yağ hücrelerinin içi boşalır. Bir süre sonra diyete doğru bir şekilde devam ediliyorsa içini dolduracak materyal gelmediğinden tamamen yok edilir.

O yüzden kısa sürede verilen kilolar kısa sürede geri alınır. Siz güzel bir beslenme düzeninin ardından, eski yeme alışkanlıklarınıza hızlı bir geçiş yaparsanız, yağ hücrelerinin sayısının azalmasına süre tanımadığınızdan tekrar onları doldurur ve verdiğiniz kiloları geri alırsınız.

Bir de şöyle bir durum var; verilen kilo patatesin mucizesi değil. Siz patates yerine hangi besini koyarsanız koyun zaten üç gün içinde mutlaka tartıda bir eksilme görürsünüz. Biraz önce de bahsettiğim gibi o eksilme yağdan değil sudan olacak.

Peki neden patates seçilmiş?

Aslına bakacak olursanız patates vitamin ve mineral içeriği açısından fena değil. B6 vitamininden zengin, potasyum, folik asit, C vitamini ve lif açısından hiç fena değil. Ancak tabii ki çok sınırlı.

8YEENVJPZX

Sağlıklı bir şekilde hayatımızı devam ettirebilmemiz için günlük olarak almamız gereken besin ögelerinin hepsini içermiyor. Zaten hepsini içeren hiçbir besin yok. Hadi tut ki hepsi var o zaman da optimum miktarı sağlaması imkansız. Bu sebepten dolayı her zaman beslenmede çok çeşit olmasından yanayım.

Patates diyetinin vaat ettikleri de bu diyeti uygulamakla ilişkili değil. Kilo verildiği takdirde zaten gerçekleşen olaylar. İdeal kilonuza ulaştığınızda varsa horlama azalır, eklem ağrıları azalır çünkü artık vücudunuzda taşıyacağınız daha az yük vardır.

Aynı zamanda patates diyeti yapanların verdikleri kiloları almıyor olması iddiası külliyen yalan. Diyeti bırakıp yüksek kalorili beslenme alışkanlığınıza döndüğünüz an verdiğiniz kiloyu fazlasıyla geri alırsınız.

Bu herkesin görebileceği çok basit bir denklem.

Gelelim Avusturalyalı beyefendinin başarısına. Onun patates diyetiyle zayıflamış ve uzun zamandır diyete devam ettiği halde sağlığını koruyor olması biz patates diyetinin doğru olduğunu göstermez. Kendisi aynı diyete patates yerine muz koysaydı da aynı şekilde zayıflardı.

Yeme bağımlılığından kurtulmuş. Ancak bunu tek bir besinle yaşayarak gerçekleştirmese de olurdu. Onun yemekten kendini alamadığı bırakması gereken yiyecekler bol doymuş yağ, bol basit şeker içeren tatlılar ve pakete girmiş tatlılardı. Sadece onları bırakarak bile çok ciddi kilo kaybedebilirdi.

Okuduğum kadarıyla şu an eskisi gibi kilo veremiyormuş. Hedefine ulaşmasına 20 kilo kala bakalım devam edebilmek için yeni stratejisi ne olacak?

Diyet kişiseldir sevgili arkadaşlar. Başkalarının uygulayıp fayda gördüğü diyetler sizde çalışmayabilir. Hele ki söz konusu popüler diyetlerse.

Kilo vermenin yolları ve doğruları bellidir. Eğer hala “Zayıflamanın En Temel 10 Yolu” yazımı okumadıysanız tıklar buraya. Bu şekilde mucize diyetler aramaya, sabırsız davranıp 3 günde 5 kilo kaybetmeye bunu yaparken sağlığınızı riske atmaya hiç mi hiç gerek yoktur.

Aslında hepimizin mucizesi kendinde saklı. Bunu ortaya çıkarabilmek ise sadece sizin elinizde…


About the AuthorBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dönün ↑