10 Kilo Vermenin 10 Yolu - Hızlı Kilo Verme | Ebru Pelin

Uncategorized

Published on Temmuz 18th, 2016 | by Ebru Pelin

8

İlk 10 Kiloyu Vermenin 10 Farklı Yolu

Hissettiklerimizi veya düşüncelerimizi değiştirmek pek kolay değil. İnsan yedisinde neyse yetmişinde de aynı olur derler ya o misal. Ama çevremizi değiştirmek bizim elimizde. Hem de hissettiklerimizi değiştirmekten çok daha kolay.

Çevrenizi değiştirdiğinizde vücudunuz da bu değişimi takip edecek ve hızlıca kilo vereceksiniz. Etrafınız slim fit besinlerden oluştuğunda siz de slim fit bir vücuda sahip olacaksınız. Bu yazı, çevrenizde yapacağınız değişiklikler ile ilk 10 kilonuzu vermenizi sağlayacak 10 farklı taktik içeriyor. Yeterince ilginç geldiyse okumaya devam :)

belly-2473_960_720
Taktiklere geçmeden önce problemi belirleyip nedenlerini öyle çözmemiz gerekiyor.

Problem, yanlış beslenme sonucu oluşan kilo kontrolünün istenilen ölçüde sağlanamaması. Problemi tanımlamak çok kolay oldu. Çünkü bunun için size en yakın alışveriş merkezine gidip, yemek katını şöyle bir dolaşmanız yeterli. Tabii bunun yanında bilim de var.

Yapılan çalışmalar Türkiye’deki kadın nüfusunun sadece %27 ‘sinin, erkek nüfusunun ise %50’sinin normal kilosunda olduğunu söylüyor. Tablo hiç de iç açıcı değil anlayacağınız.

Kilo problemine yol açan durumun beslenmekten geçtiğini biliyoruz. O halde sıradaki doğru soru şu: İnsanlar kötü besleniyor olmasının sebebi nedir?

Bu sorunun iki cevabı olabilir.

1. İnsanlar nasıl besleneceklerini bilmiyorlar.

2. İnsanlar çevrelerinde bulunan kalori bakımından zengin, besleyicilik açısından fakir besinler sebebiyle kilo kontrolünü sağlamakta güçlük çekiyorlar.

Ben illa bir cevap verecek olsam ikincisini seçerdim. Birinci cevaba da kısmen katıldığımı söylerdim.

Neden mi?

Bir alışveriş merkezine girelim. Yemek katına çıkalım. Yoldan 10 kişi çevirelim ve yemek katındaki fast-food restoranlarının sağlıklı öğün sunup sunmadığını soralım. Eminim ki 10 kişiden 10’u da doğru cevabı biliyordur.

Bu soruyu doğru cevaplamaları beslenmeyi iyi bildikleri anlamına gelmez. Ancak toplumun çoğunun beslenme ile ilgili doğru bilgilere sahip olduğunu gösterir.
O halde şartlar bizi ikinci cevaba yönlendiriyor: ÇEVRE

Bir şeyi bilmek ile onu yapmak arasındaki fark büyük. Genelde, yemek ile ilgili bir karar verecek olduğumuzda bunu bilgilerimize göre değil o anda etrafımızda yenebilecek alternatiflere göre belirliyoruz.

İşte denklem bu kadar basit. Eğer etrafınız sağlıklı besinlerden oluşursa, görüntünüz de sağlıklı olur.

Çevremiz: Alışkanlıklarımızın Esası

Alışveriş sepetimiz, mutfağımız, buzdolabımız bizlerle ilgili kritik bilgiler içerir. Buralara bakarak kişilerin alışkanlıklarıyla alakalı fikir sahibi olabiliriz.

CUPJ7AU7JD

Çevremiz alışkanlıklarımızı, alışkanlıklarımız da kilomuzu işaret eder. Çevre değişmediği sürece alışkanlıkları değiştiremezsiniz, dolayısıyla kilonuz iradenizin dışında artar, kilodaki artış sürekli hale gelir.

Anlık çevre değişiklikleri istemiyoruz, değişiklikler kararlılıkla ve kalıcı olarak yapılsın istiyoruz ki verilen kilolar da kalıcı olarak verilmiş olsun. Kilo vereyim de bir hedefime ulaşınca istediğimi yerim gibi bir mantıkla yola çıkmak da sizi yarı yolda bırakır, unutmayın!

Kilo verdikten sonra eski çevreye buna bağlı olarak da eski yeme alışkanlıklarına dönmek hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü verdiğiniz kilolar kolaylıkla bedeninize geri dönecektir.
Sanıyorum ki kilo vermek için vereceğim taktiklerin ne ile alakalı olduğu anlaşılmıştır.
Evet çevrenizi değiştirmenin 10 yolunu yazacağım.

1. Çikolataları, tatlıları, şekerli içecekleri evden uzak tutun

Kilo kaybının baş düşmanı olan pakete girmiş gıdalar özellikle başlıkta adı geçen vatandaşlar mutfağınızdan uzak durmalı.

food-eating-candy-chocolate-medium

Bu keyif veren paketlenmiş ürünleri görmediğiniz sürece, yemeyeceksiniz. Bu tip gıdaları tüketmedikçe onlarsınız yaşamaya alışacaksınız.

Canınız tatlı çektiğinde ne mi yapacaksınız?

Evde her daim bulunduracağınız, kuru veya taze meyvelerden, kabuklu kuru yemişlerden atıştırarak bu ihtiyacınızı gidereceksiniz.

2. Yemek Planı Kullanın

İnsanın her gün ne yiyeceğini belirlemesi,bunu düşünmesi ve hazırlaması oldukça zor ve kilo kontrolü açısından oldukça tehlikeli.

Ne yiyeceğini bilmeyen biri rahatlıkla en kolayına kaçabilir. Karın doyurucu yemeklerin en kolayları da hazır gıdalar elbette.

Eğer hafta başında gün içinde neler yiyeceğiniz belli olursa, ara öğünleriniz çantanızda hazır bulunursa kendinizi büyük bir çabadan kurtarmış olursunuz.

Ana öğün saatlerinde direk olarak listenizdeki ana yemeğe yönelirsiniz, bu sizi sağlıksız öğünlerden korur. Aynı zamanda yanınızda hazır olarak bulundurduğunuz ara öğünler ile de çok fazla acıkmadan günü tamamlarsınız.

Böylelikle kilo kontrolü sağlamaktaki engellerden bir tanesi daha yolumuzdan çekilmiş olur.

3. Buzdolabınızda pişmeye hazır besinler bulundurun

Bizler için yemek yapmayı üşengeç kılan etmenlerden bir tanesi de yemeğin malzemelerini yıkamak, doğramak gibi el oyalayıcı işler. Bu bahane kabul de edilebilir. Evde tüm gün yorulup ya da bütün günü dışarıda geçirip eve pestil vaziyetinde gelenler için yemek yapmak büyük külfet olsa gerek.

vegetable-food-theme-cooking-76306-medium

Ama eğer yemek pişirmenin oyalayıcı işler kısmı bir solukta halledilip ve malzemeler alındığı gibi pişmeye hazır bir şekilde depolanırsa, yemek yapmak oyalayıcı bir iş olmaktan çıkarır. Hazırlanması da yemesi de daha keyifli bir hal alır.

Tabii kilo kontrolünü zorlaştıran bol kalorili yapımı kolay yemekleri tercih etmenizi de engeller.

4. Açken alışveriş yapmayın

Ürettiği çikolataları pazarlamak için “Açken sen sen değilsin” sloganını kullanan firmayı bu başarılı cümlesinden dolayı tebrik etmek gerek. Aslında çok doğru.

Açken ne yaptığımızı pek bilemeyiz, kararlarımız bulanıklaşır, sinir katsayımız hızlı artar, otokontrol düşer. Dolayısıyla yemek tercihleri o an en cazip gelene yönelir, en sağlıklı olana değil. Aç kalmak amacımızı unutturur. O yoldan saptırır.

Hele bir de açken alışveriş yapıyor veya yoğunlukla fast-food restoranlarının bulunduğu yerlerde dolaşıyorsanız, o düşük kan şekeri size her şeyi yaptırabilir.

Benim size tavsiyem, açken macera aramayın ve bu gibi riskler almayın.

5. Kuru bakliyatları haşlanmış olarak saklayın

Sebzeleri temizleyip, doğrayıp dolaba öyle kaldırabilirsiniz. Tabii her zaman sebze yemek sizi sıkacaktır.

Et, balık tavuk da buzlukta saklanabilen, çözdürüldüğünde hızlıca hazırlanabilecek sağlıklı yemek alternatifleri. Sürekli böyle bir rutin de sizi sıkabilir. Tabii vejeteryan veya vegan da olabilirsiniz.
Bir tane daha müthiş tok tutan ve bitkisel protein içeren seçenek daha var elimizde kuru baklagiller. Bu besin grubunun pişmesi biraz zaman aldığından dolayı tercih edilmiyor.

Ancak, pazar gecesinden iki, üç çeşit kuru bakliyatı haşlayıp dolaba kaldırırsanız,fıstık gibi yeni ana öğünler türetmiş olursunuz. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz, isterseniz biraz baharatla salatasını yapın soğuk tüketin, isterseniz diğer malzemeleri ekleyerek sıcak yemeğini yapın.
Hayatınızı inanılmaz kolaylaştıracak, müthiş bir joker!

6. Doğru beslenen arkadaşlar edinin

Arkadaşlarımız hayatımızın büyük bir kısmında yanımızdalar. Onlarla sosyalleşiyoruz. Sosyalleşmenin bir parçası da yemek yemek elbette.

Genelde beslenme düzeni dışarı çıkınca bozulur. Sık sık dışarı çıkanlar diyet yapamamaktan şikayet ederler. Eğer çevreniz doğru beslenen kişilerden oluşursa ya da çevreniz de beslenme alışkanlıklarını güzelleştirirse, kilonuzun kontrolünü sağlamak epeyce bir kolaylaşır.

Düşünsenize sizin için sağlıklı öğünler hazırlayan, sizinle birlikte kalori açısından hafif besleyicilik açısından yüksek öğünler düşünen bir arkadaşınız var. O zaman kilo vermek dünyanın en kolay şeylerinden bir olmaz mıydı?

7. Her daim egzersize hazırlıklı olun

Kilo kontrolümüzü sağlamaya çalışırken ya aldığımız kaloriyi kısacağız ya da fiziksel aktivitemizi arttıracağız. İkisini bir arada yaptığımızda da tadından yenmez bir hal alacak kilo verme işi.
Peki bu yoğun şartlarda nasıl her zaman spor yapmaya hazır olabiliriz ki?
Tabii ki daima spor ayakkabı giyerek.

city-woman-feet-legs-medium
Eğer ayaklarınız rahat ederse, her zaman fiziksel aktiviteye açıksınız demektir.
O zaman merdiven çıkmak, arabayı iki sokak arkaya bırakıp eve yürümek gibi aktiviteler üşengeçlik olmaktan çıkar.

Evet her zaman spor ayakkabı giyin tavsiyesinde bulunmak çok gerçekçi bir yaklaşım değil. İş yerinizin veya şık bir yere akşam yemeğine gitmenin de bir yolu yordamı var elbette.

Mesela iş yerine spor ayakkabıyla gidip, oraya varıncaya kadar rahat ayakkabılarınızla birkaç bin adım fazla atmak hem size gün içinde müthiş bir dinamizm kazandıracak hem de metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yarayacak.

Bence denemeye değecek, eğlenirken kilo verdiren bir öneri :)

8. Antrenman eşyalarını gözünüze takılacak yerlere koyun

Eminim ki bu yazıyı okuyan çoğu kişinin evinde plates topu, yoga matı, çeşitli kilolarda dambıllar, yürüyüş bandı gibi spor malzemeleri veya aletleri bulunuyordur.

trick-dog-trick-malinois-dog-show-trick-37735-large

Ama nedense hep evin en ücra köşesine kaldırılırlar. Aradan zaman geçtikçe onların varlığını bile unuturuz.
Neden unutalım ki?
Bu malzemeler gözünüzün göreceği bir yerlerde bulunsa ve her akşam spor yapa yapa alışkanlığınız artsa fena olmaz mı?
Bence çok harika olur.
Madem alınmışlar işe yarasınlar ve kilo kontrolünüzü sağlamanıza yardım etsinler.

9. Sadece yemekle değil sporla sosyalleşin

Arkadaş grubunuzla değişik aktivitelerde bir araya gelebilirsiniz.
Sabah kahvaltısında buluşup akşama kadar kafe kafe dolaşıp oranın şusu meşhur, buranın busu diyip dünya kalori alacağınıza, zayıflama sürecinde sırt çantanız ile doğa yürüyüşleri yapabilirisiniz mesela.

R2GPUMJ7W6
Gün içerisinde arkadaşlarınızla bir araya gelip sohbet etme mekanlarına, spor salonlarını ekleyebilirsiniz ya da en yakın sahile gidip bisiklete binebilirsiniz.

İlla sohbetin içinde kahve de olsun diyorsanız, kahve siparişinizi karton bardakta verip yürürken sohbet ederek arada da kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Bu şekilde bir sürü alternatif eklenebilir, yeter ki alışkanlıklarımızı değiştirmekte gönüllü olalım.

10. Sayfamdaki 3 günlük zayıflama kursuna katılın

Sanırım burada işin kolayına kaçarak beslenmenizdeki yanlış alışkanlıklarınızı düzeltmeniz adına size 3 günlük ücretsiz zayıflama kursuna katılmayı öneriyorum. Kurstaki tavsiyelere uyduğunuz takdirde ilk 10 kiloyu vücudunuzdan hızlıca def edeceksiniz!

Özet

Kilomuzu belirleyen faktörlerin başında alışkanlıklarımız geliyor ve alışkanlıklarımızı da çevremiz oluşturuyor.

Çevremizi slim fit bir vücuda göre dizayn edip alışkanlıklarımızı ona göre şekillendirirsek, kilo vermek külfetten ziyade eğlenceli bir hal alacaktır ki eğer beslenmenize dikkat ederken eğleniyorsanız fazla kiloların mümkün olan en hızlı sürede sizi terk edeceğinin garantisini verebilirim.

Bunun yanında, alışkanlıklarınızı değiştirdiğiniz takdirde verdiğiniz kiloları geri almak gibi bir tehditle karşı karşıya kalmayıp, fitleşen vücudunuzu rahatlıkla muhafaza edeceksiniz.

Aslında şu da bir gerçek ki; alışkanlık değişikliğine gittiğinizde sadece 10 kilo değil, hedeflediğiniz kiloya rahatlıkla inebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan kendinizi bu değişikliğe şartlamak ve vakit kaybetmeden işe koyulmak…

Bu seferlik de bu kadar.

Yorumlarınızı bekliyorum.


About the Author8 Responses to İlk 10 Kiloyu Vermenin 10 Farklı Yolu

     Bir yanıt yazın

     E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Başa Dönün ↑