2 | Ebru Pelin

2

Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo verememenin en büyük sebeplerinden ilki kilo neden alınır sorusunun cevabını bilmemen, bir diğeri ise bunu öğrenme yolunda maalesef çok fazla insandan etkilenmen.

Televizyon programları, gazeteler, radyolar ve internet nasıl kilo verileceğini anlatan sözde uzmanlarla, sağlığı tehdit eden ve hiçbir işe yaramayan zayıflama ürünleriyle veya egzersiz aletleriyle dolu.

Fakat bunlardan en tehlikelisi ise verilen işe yaramayan tavsiyeler. Sizin için birkaçını inceleyelim.

Sık Sık ve Az Yemeliyiz

Bu tavsiyeyi veren uzmanların teorisi şu şekildedir: ‘Eğer gün içerisinde sıkça yersek metabolizmamız hızlanır ve daha çok kilo veririz’.

Dışarıdan bakıldığında mantıklı gözüken bu tavsiye hakkında bakalım bilim ne diyor:

Ottawa Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada oluşturulan iki gruptan birisi gün içerisinde sık öğünler yerken diğer grup ise aynı kaloriyi alacak şekilde daha az yiyor.

8 hafta sonucunda yapılan ölçümlerde yeme sıklığının kilo vermeyi etkilemediği gözüküyor.

Griffith Üniversitesi’nde yapılan bir diğer araştırmada ise incelenen 176 çalışma içinde yeme sıklığı ve kilo verme veya sağlık arasında bir fark görülmediği belirtilmiş.

Missouri Üniversitesi’nden Heather J. Leidy’nin araştırması da bize benzer bilgiler veriyor. Çalışmada, midenin boşaltılmasının yani sindirimin yemek yeme sıklığıyla bir ilgisi olmadığı belirtiliyor.

Yani sık yemek, gün içinde daha çok tok kalmanızı veya kilo vermeyi sağlamıyor.

Sık Sık Yemek Kilo Aldırıyor

Sık yemek ve kilo vermek arasında bir ilişkinin bulunmadığını gösteren onlarca çalışma mevcut. Bilim bize sık sık yemenin kilo vermeye yardımcı olmadığını söylüyor.

Bu bilgiler ışığında sık yemenin bırakın kilo verdirmeyi veya tok tuttuğunu, kilo almamıza sebep olduğunu dahi söyleyebiliriz. Peki bu nasıl oluyor?

Sıkça yemek yersen olacakları şu şekilde özetleyebilirim:

1) Yemek yedikçe salgılanan insülin miktarı artacaktır. Insülin hormonu kan şekerini düşürür.

Eğer çok sık yemek yenirse  insülin salınımı artacak ve açlık daha çok artacaktır.

Yani bir anlamda yedikçe açıkma ve acıktıkça yeme döngüsüne girecektir. Böylece verilen kilo artacaktır. (Başına geldi değil mi?)

2) Sıklık arttıkça alınan kalori artacaktır. Yemek sıklığını arttırma mantığında, yenilen yemeğin sabit olması gerekmektedir.

Yani her öğünde az yenmelidir. Fakat günlük hayatta bir avuç fındığın veya bademin açlık hissini engellediği görüşmemiştir.

Daha sık yemek, daha çok yemektir. Daha çok yemek ise daha çok kilo olarak geri döner.

3) Sık yemeyle ilgili karaciğer problemleri. Dr. Ritameri blogunda yemek sonrası yenilen atıştırmaların karaciğer ritmini bozduğunu ve  karaciğer hastalıklarından insülin direncine kadar bir çok hastalığa sebebiyet verdiğini belirtiyor.

Özetle, ‘Sık sık ve az az yiyerek kilo verin’ tavsiyesi kilo vermeye değil, kilo almaya ve hastalıklara yol açıyor.

Bunun çözümü ise öğünleri doğru yemek ve doğru yiyecekleri tüketmek. TV’lerden duyduğumuzu değil doğru olanı uyguladığımız zaman kilo vermek çok daha kolay olacak.

Peki doğru olan ne?

Bir sonraki sayfada bunun cevabını vereceğim >>


Başa Dönün ↑