Neden Kilonuz Bir Noktada Tıkanıp Kalıyor? | Ebru Pelin

Uncategorized

Published on Ekim 8th, 2014 | by Ebru Pelin

192

Neden Kilonuz Bir Noktada Tıkanıp Kalıyor?

Geçen günlerde trafiği en yoğun olan forum sitelerinden birinde bir hesap açtım.

Kilo vermekle alakalı olan başlıklarda dolaşırken farklı yollardan onlarca kez sorulan bir soru ilgimi çekti.

Diyetime harfiyen uyuyorum. Egzersizlerimi aksatmadan yapıyorum. 7 kilo verdikten sonra kilo kaybım durdu. Bu durumu ortadan kaldırmak için ne yapmalıyım?”

Ailem ve yakın çevremden de bana en çok yöneltilen soru bu.

Madem ki ben bu soruyu bu kadar çok duyuyorum. O halde belli oranda kilo kaybettikten sonra bu sürecin neden durduğunu açıklamalı ve çözümlerini paylaşmalıyım diye düşündüm.

fatcat

Haydi başlayalım!

Yukarıda bahsettiğim senaryoyu biraz daha özelleştirmek istiyorum.

Diyete başladınız,harika gidiyor, egzersizlerinizi yapıyorsunuz. Diyetin ilk haftasında 3 kilo, ikinci haftasında 4 kilo verdiniz. Beklediğinizden bile iyi gitti.

Diyette üçüncü haftaya girdiniz, bir gün oldu, iki gün oldu, üç gün oldu derken hala tartıda bir değişiklik yok.

Diyete devam ediyorsunuz, motivasyonunuzu bozmamaya çalışıyorsunuz, ancak hala hiç bir değişiklik yok.

Neden vücudunuz yerinde saymaya devam ediyor?

İnsan vücudu, her türlü koşula adapte olabilme yeteneğine sahip. Bukalemunlar gibi renk değiştirmesek de vücudumuz ne oldum değil ne olacağım odaklı çalışıyor.

Ekran Resmi 2014-10-08 18.27.07

Hahaha… Becereksiz insanlar! :)

Eski zamanlarda açlık ölümleri fazlaydı. Besine ulaşmak günümüzde olduğu gibi kolay değildi. Bu nedenle vücudumuz hep alınan fazla kaloriyi yağ olarak depolamayı öğrendi.

Siz, kilo verme sürecine girdiğinizde almaya alışık olduğunuz kalori miktarını düşürüyorsunuz. Başlarda güzel kilo kaybediyorsunuz. Ancak bir süre sonra, vücudunuz bu durum karşısında endişelenmeye başlıyor.

Metabolizmayı yavaşlatarak kilo kaybının önüne geçmeye çalışıyor. Yani siz ona az besin verdiğinizde, kilo kaybı yerine, bununla kendini idare edebilmek için daha az yemeğe adapte oluyor.

Dolayısıyla ilk haftalarda kaybedilen üçer beşer kilolar üçüncü beşinci haftalarda durabiliyor. Bu durum plateau olarak adlandırılıyor. Türkçesi ise ‘Plato Etkisi’. Bir diğer ifadeyle bir yerden sonra kilo vermenin durması.

Vücut plato etkilerini hissederken, siz kilo kaybedemiyorsunuz. Endişeler başlıyor, motivasyon düşüyor, kabulleniş artıyor, eski alışkanlıklara geri dönülüyor.

Kısacası fit bir vücuda sahip olma hayalleri cumburlop suya…

Plato etkilerini görmeye başladığınızda ne yapmalısınız?

Ne yapmanız gerektiğiyle ilgili bir anahtar kelimem ve bu anahtar kelimenin önderliğinde dört tane önerim var.

Bu basit kelime değişiklik.

Bir iki hafta önce güzel güze kilolardan kurtulurken, şu anda çalışmıyor olması bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir.

Tıkandığınız noktada aynı diyete devam edip farklı sonuçlar istemek mantıklı bir beklenti mi?

Hayır, elbette değil.

O halde değişiklik şartsa gerekeni yapar ve yolumuza kaldığımız yerden devam ederiz.

Ne gibi değişiklikler bizi bekliyor?

 1. Zig zag kalori tüketimi

Yukarıda bahsettiğim gibi kilo kaybınızın durması, vücudunuzun aç kalmaktan korkmasıyla ilgiliydi.

O zaman vücudumuza gerçeği anlatma vaktidir. Vücudunuza merak etme açlıktan ölmeyeceğiz mesajını vermeniz gerekiyor.

Bu mesajı vermek ise oldukça kolay. Bir haftayı ele alalım.

Haftanın 7 gününe yayabileceğiniz 3 farklı içerikte menü yaratmalısınız.

Haftanın ilk dört günü için düşük karbonhidratlı ve düşük kalorili menüleri tercih etmelisiniz.

Kahvaltıda peynir, yumurta, zeytin, salatalık, domates ve bir dilim tam tahıllı ekmek.

Öğle yemeği için, ızgara tavuk veya et ekmeksiz bir şekilde tüketebilirsiniz.

Akşam için ise balık ya da hafif bir sebze yemeği bir dilim tahıllı ekmek ile oldukça besleyici olabilir. Bu dört gün içerisinde porsiyonlar küçük, ara öğünsüz bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Bu düşük kalorili ve düşük karbonhidratlı günün ardından vitesi biraz küçültme vakti. Arkasından gelen iki gün kalori ve karbonhidrat alımınızı bir tık arttırın.

Günde bir çeşit meyve tercih etmek yerine ikiye çıkartın, üç badem olsun size 5 badem, günde 2 dilim tam tahıllı ekmek olsun size 4 dilim, yemek porsiyonlarınız büyümesin. Karbonhidratı arttıralım derken işlenmiş gıdalara sarmayın.

Haftanın dört gününü sağlam diyetle, iki gününü nispeten daha normal bir seviyede geçirdikten sonra haftanın yedinci günü sizindir.

Son gün yüksek kalori ve karbonhidrat almalısınız. Bir gün tatilsiniz yiyecekleriniz konusunda özgürsünüz.

Tabi çok açılmamak, diyet bilincinden kopmamak, ertesi günün düşük kalorili olduğunu unutmamak şartıyla :)

 1. Dayanıklılık egzersizleri

Diyetle birlikte yürüyüşe de başlamak muhteşem bir seçim.

Örnek veriyorum, ilk dört hafta yürüyüşünüzü yaptınız, diyetinize uydunuz, kilolar gitti. Ancak hala istenmeyen göbek veya basen yağları mevcut.

Bu demek oluyor ki artık yürüyüşünüz yeterli gelmiyor. Öyleyse egzersizlerinize direnciniz arttırıcı yeni hareketler ekleme zamanı geldi!

Kaslarınızı çalıştırıcı egzersizler yapmak kemik dokunuzun güçlenmesini ve kas kütlenizin artmasını sağlayacak. Bu sayede metabolizmanız da kıpırdanacak, yağ yakmanız da hızlanacak.

Kaslarınızı güçlendirmek için;

 1. Vaktiniz ve imkanınız varsa bir spor salonuna üye olabilirsiniz.
 2. Parklarda, bahçelerde bir takım aletler var. Yürüyüşün ardından yarım saat kadar da o aletlerle çalışabilirsiniz.
 3. Evinize dambıl seti satın alıp, bu ağırlıklarla çalışabiliriniz.

Ekran Resmi 2014-10-08 19.35.33

Kaslarınız güçlendikçe daha hızlı kilo vereceksiniz :)

Hepsi birer çözüm siz hangisini yapmayı uygun bulursanız vakit kaybetmeden başlayın.

 1. Alternatif diyet seçenekleri

Anahtar kelimemizi tekrar hatırlatmak isterim. DEĞİŞİKLİK.

Kilo kaybı durduysa yediğimiz besin gruplarında da değişiklik yapabiliriz.

Eğer yüksek karbonhidratlı bir diyet takip ediyorsanız, yüksek protein düşük karbonhidrat içerikli menülere geçiş yapabilirsiniz.

Eğer öğle ve akşam yemeği arasında bir porsiyon meyve yiyorsanız, badem, ceviz gibi protein içerikli gıdalarla değiştirebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere meyveler yüksek oranda karbonhidrat yani şekerden oluşuyor. Onun yerine protein içerikli kuru yemişleri tüketmek akıllıca olabilir.

Buradaki ana fikir, sürekli yaptığınız ne varsa ondan bir süreliğine vazgeçin. Sağlıklı ve güzel görünebilmek adına yeni yollara sapın.

 1. Ekstra öneriler

Hala takılı kaldığınız kilo değişmediyse burada sizin için ekstra öneriler var.

Diyetinizi rahat bir şekilde devam ettirmelisiniz.

Kendinizi strese sokmayın. Stresiniz kilo kaybederken de en büyük düşmanınız.

Uyku düzeninizdeki bozuklukları düzeltin.

Kaliteli uyumaya özen gösterin. Uykunuzun kalitesini bozan durumlar ortadan kaldırın.

Hedeflerinizi değiştirin.

Eğer kendinizi 30 kilo vermeye endekslerseniz, kilo kaybedemediğiniz haftalarda diyeti terk etme noktasına gelebilirsiniz. Bunu takıntı haline getirdiyseniz, hedefinizi 30 kilo vermek değil güçlü bir vücuda sahip olmak için her gün 5 km koşmak olsun.

Sıkı diyetlerin arkasından, ne isterseniz yiyeceğiniz ödül günleriniz olacaktır.

Kısıtlı bir şekilde yediğiniz günlerin peşine, özlediğiniz işenmiş gıdalara saldırır ve kontrolü kaybederseniz, ödül günü ceza gününe döner. İradenize hakim olamayacağınızı düşünüyorsanız ödül günlerini reddedin.

Son Söz

Bütün bunları uygularken unutmamamız gereken bir nokta var.

Herkesin genetiğindeki bilgi, metabolizma hızı, vücut yapısı birbirinden farklı.

Herkes bir haftada üç kilo kaybederken sizi ancak beş yüz gram verebilirsiniz. Kimileri diyet koşullarına hızlıca uyum sağlarken, siz problem yaşayabilirsiniz.

Şöyle de bir gerçek var ki ısrarcı olursanız, başarırsınız.

Bu süreçte haftalarca kilo kaybedemediğiniz zamanlar olabilir, yeter ki pes etmek yerine, bunun üstesinden gelebilmenin yollarını arayın.

Size bu yolda seve seve yardım edebilirim. Yazıma yorum yazın. Özel olmasını istiyorsanız mail listeme katılın ve bana bu yolla ulaşın. Sorularınızın cevapsız kalmayacağına emin olabilirsiniz.

En yakın zamanda görüşmek üzere.

Ebru Pelin


About the Author192 Responses to Neden Kilonuz Bir Noktada Tıkanıp Kalıyor?

 1. eda says:

  24 yasındayım, 25 gün gibi bi sürede 84ten 79 a düştüm.. son haftalarda tartı 78-79 arasında sürekli gidip geliyo hiç düşüş yok.. Diyetime gelince, Ekmek ve şekeri hayatımdan tamamen çıkarttım. Bi ufak dilim bayat ekmek pizzası ve bi dilim mısır ekmeği dısında diyet süresince hiç ekmek yemedim. Şekeri hiç kullanmadım sadece elma ve kiraz yedim. Spor salonuna üyeyim, haftanın 3 günü 1,5 saat kardiyo aletlerinde çalışıyorum ve mekik, bel hareketleri yapıyorum. Eskiden çok hareketsiz bi hayatım vardı. Şimdi evde kaldıgım günlerde bile ya temizlik yapıyorum, ya göbek atıyorum :D

  Tüm bunlara rağmen kilo verişim aniden durdu .. Diyet süresince zaten protein ağırlıklı beslenmeye gayret ettim ama faydası yok :(
  Önerileriniz var mı acaba?

 2. Elvan says:

  Merhaba, öncelikle yazınız çok güzel uzun zamandır kafamdaki soru işaretlerini bu sayede sildim, yalnız bir sorum olucak ödül günü Dediğimizde istediğimiz herhangi birşey (mesela pizza mesela Hamburger patates gibi) olabilir mi yoksa kısıtlamalar yine var mı bir de bu programa kilo durduktan sonra mı başlamalıyım yoksa en başından hep böyle mi?

 3. Akdem says:

  Teşekkürler çok güzel bir yazı. Ben de bu durumu yaşıyorum. Günlük 8 km kadar hızlı tempo yürüyüş yapiyordum artik fayda etmiyor. Az yesem de kilo verme durdu. Vücudu şasirtttim yine de durdu. Ama bu eşiği aşınca biliyorum ki birden gidecek inşallah :-)

  • Figen says:

   Acaba 1 haftalık detoks suyu hazırlasanız ya da şok diyet yapsanız faydası olur mu ki? Bende işe yarıyor ???? Eğer kilo vermeniz durduysa bu mevsimde en iyi lahana suyu detoksu ya da lahana çorbası olabilir tabi bunlar 1 haftalık sadece . Sonra normal diyete devam . Ya da 3 gün şok yapın . Şok diyet yAni ???? 3 gün protein şoku olabilir bu ????????

   • Ebru Pelin says:

    Ben şok diyetlere inanmıyorum. Uzun vadeli çözüm olmuyorlar maalesef, kısa süreli ve yanıltıcı etkileri oluyor :)

    • Sevinc says:

     Selam Ebru hanim,ben 43 yasindayim 98.8 kilom vardi,tam 14 gun oldu ki,ben kolorisicok dusuk yiyecekler yiyorum her gun 5 defa,her yediyim bir porsiyon oluyor,iceceklerimse:limonlu su,yesil cay tarcinli mixekli,bol su aliyorum,yoqa ve spor yapiyorum,hatta zayiflama ilaci olan ksenikal iciyorum,fakat..14 gun boyunca benim kilom 98.8 den 97.1- e endi ama,3 sm azalma var,neden olabilir boyle kilo verememek? Cevablarsaniz coook sevinirim.SAYQİYLA TESEKKURLER.

     • Ebru Pelin says:

      Merhabalar Sevinç Hanım,

      Çok düşük enerjili beslendiğiniz için olabilir. Zayıflama ilaçlarından medet ummamalısınız. Metabolizmanıza daha ağır zararlar verebilirsiniz. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğrenip, benimsediğinizde kilo zaten problem olmaktan çıkacak.

   • Yeşim says:

    Ben tekstilde çalışıyorum işten en erken 7de çıkıyorum mecbur yemeğimi o saatte yiyorum az yiyorum ama genede kilo veremiyorum geçen sene 73 kilodan 58 kiloya düşmüştüm yürüyüş yaparak ve az yiyerek bu sene hem yürüyüş hem egzersiz hemde çalışıyorum ama gram gitmiyor ne yapacağımı bilmiyorum ama geçen sene 5ten sonra bişey yemiyordum

    • Ebru Pelin says:

     Merhabalar,
     Kilo verememenizin mutlaka bir nedeni olmalı. Mutlaka hata yaptığınız bir yer vardır. Vazgeçip moralinizi düşürmeyin eminim hedef kiloya ulaşacaksınız!

 4. Betül says:

  Merhabalar.. Öncelikle bu bilgilendirici ve motive edici yazı için teşekkürler. 3 haftadır kilo kaybımda bir duraksama yaşıyorum ve açıkçası biraz paniklemiştim. 27 yaşındayım 160 boyundayım 70 kilodan 62 kiloya 2buçuk ayda düştüm. Sabahları bir dilim uno denge light ekmek domates salatalık ve büyükçe bir dilim az yağlı az tuzlu keçi peyniri, akşamları bir tabak sebze yemeği 3köfte veya bir patça tavuk yanında salata veya ev yoğurdu yiyorum. Gündüz kahvaltıdan 4 saat sonra bir araöğün yapıyorum 5 çiğ badem 3-4 hurma veya ayran. Geceleri ise açlık hissedersem bir avuç kabak çekirdeği veya bir porsiyon daha meyve tüketiyorum bazen de akşam yemeğinden sonra hiçbişey yemiyorum. Tabi bir de 2 litre su.. Sizce bu duraklamayı önlemek için ne yapmalıyım? Beyaz veya yeşilçay tüketmemin bi faydası olur mu? Çok uzun oldu kusura bakmayın lütfen, çok teşekkürler.

 5. Hilal says:

  Merhaba ebru hanım ben iki çocuk annesiyim kızlarımın biri 2 Yaşında diğeri daha 9 aylık..yakın bi zamanda 89 kilo ile diyete başladım 2 haftada 83 kiloya düştüm fakat 3. Haftada kilo vermem durdu benimde yelkenler suya düştü ve diyete pes ettim bide baktım 85 olmuşum ama sizin yazınızı okudum ve tekrar umutlandım bana yardımcı olursanız beni çok çok çok mutlu edersiniz hedefim 65 yada 67 kilo olmak şimdiden çoooook teşekkür ederim..

 6. şüşko says:

  yazını çok beğendim.ben 95 kilodan 1 sene de falan 72 kiloya düştüm.spor yapmadan sadece beslenmeyle kilo verdim.fakat 60 kilo olmak istiyorum.çok düzgün beslenmeye çalışıyorum ama çevremden gelen ay artık çok zayıfladın yeter artık dur çirkin olacaksın falan gibi sözler benim disiplinimi bozuyo.
  son 1-2 haftadır (birazda istediğimi giyebiliyor olmanın rahatlıgıyla) boşladım sanki. eski hırsımı içimde bulamıyorum gibi oldu. diyeti ufak ufak esneteyim kendimi mahkum gibi hissetmeyeyim derken iyice b*ku çıktı afedersiniz :)
  normalde 10 günde 1 kendime ödül veriyordum.şimdi 3-4 güne düştü . nasıl toplarız ya naparız bi türlü beynime hükmedemiyorum.hamur ve yaglı etlere açlığım çığ gibi büyüdü.
  bırakıp 1-2 kilo almayı göze mi almalıyım yeniden. yanıdan daha sıkı ve düşük kalorili bi programa başlayıp bünyeme 2 tokat mı çarpmalıyım kendine gel diye.napayım?

  • Ebru Pelin says:

   Siz zaten harika bir iş başarmışsınız. Kendi metabolizmanızı çözmüşsünüzdür artık. Kimseye kulak asmadan eskisi gibi devam edin. Tokata değil motivasyona ihtiyacınız var. Ertelemeden eski beslenme alışkanlıklarınıza dönerek, gereksiz atıştırmalıkları hayatınızdan çıkarın. Bir de hareket eklendi mi bu iş tamamdır!

 7. selçuk says:

  Merhabalar 186 boyunda 104 kilo ile karatay sağlıklı yaşam programına başladım öğünü 2 ye düşürüp öğün arasını 5 saat tuttum örnek bir kahvaltı yazacak olursam 3 ceviz,7 çiğ badem,6 çiğ fındık,60gr tuzu alınmış hellim peyniri,2 adet yumurta sızma z.yağında pişirilmiş,zeytin yerken zorlanıyorum bazen 1 bazen 2 zeytin,2tane salkım domates ve 2,5gr omega 3 takviyesi alıyorum aksamları da genel olarak et ve sebze tüketiyorum yanında kendi mayaladığım yoğurt dan ayran yapıyorum ve akşamları 30 dakika 149-166 bpm arası kardiyo yapıyorum 1 ay sonucunda 94 kiloya düştüm herşey çok güzel gitti ancak 13 gündür gr oynamadı dün 1 günlüğüne yeme şeklimi bozdum waffle ve alkol tükettim bugun tekrar başladım benimki metobolizmayı şaşırtmak değil delirtmek gibi birsey oldu :) takılma durumu canımı sıkmıs durumda ne önerirsiniz beslenme şeklimde bir değişiklik mi yapsam bu arada haftada bir akşam yemeğinde 3 yeşil erik 3 çilek tüketiyorum

  • Ebru Pelin says:

   Zik zak diyetler ile metabolizmanızı şaşırtabilirsiniz. Sadece sabah kahvaltılarında yapacağınız değişiklik bile takılı kalan kilonuzun aşağı doğru inmesini sağlayacaktır. Daha detaylı bir şekilde öneri almak için ebru@ebrupelin.com adresine mail gönderebilirsiniz.

 8. Gizem says:

  Merhaba, ben de yaklaşık 20 gündür diyetteyim diyeyim de şu şekilde hamur işi ekmek abur cubur kızartma nişastalı besinler ve bakliyat yemiyorum her şeyi aynı saatte yemeğe özen gösteriyorum 3 ana 3 ara öğün yapıyorum aralarda genelde merve yiyorum üç kilo verdim sadece acaba diyettimde bi sorun mu var onu anlayamadım artı olarak fitness falan yapmıyorum günlük yürüme ev işleri sadece sizin fikrinizi de almak istedim.

  • Ebru Pelin says:

   3 kilo vermeniz 20 gün için gayet doğal ve oldukça güzel. Yazdığınız kadarıyla beslenme alışkanlıklarınız iyi gözüküyor. Yalnız bakliyat yemiyor olmanızın nedenini anlayamadım. Bakliyatlar bitkisel kaynaklı protein içerir. İnsan vücudu için oldukça faydalıdır, uzun süre tok tutar, kan şekerini hızlıca yükseltmez. Yani beslenme programı için tam bir joker.
   Ayrıca fitness yapmasanız dahi, günlük hareketinizi arttırmanız kilo verme sürecini hızlandırmak adına ekstra katkı sağlar.

 9. Sinem says:

  Merhaba öncelikle cok bilgilendirici Bi yazı teşekkür ederim. benim size Bi sorum olacaktı yaklaşık 15 gündür diyet yapıyorum 66 kg dan 62 ye kadar düştüm fakat son 1 haftadır gr oynama yok diyete devam ediyorum bol su ve günde 2 saat sporumu da yapıyorum.kilo vermem durdu ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum size danışmak istedim Bi öneriniz var mı ?

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Sinem,

   Öncelikle 15 gün 4 kg vermek için çok kısa. Şok bir şekilde kilo verdiğin için vücudun afallamış ve yağ depolarının tüketimini durdurmuş olmalı. Panik gerektirecek hiçbir durum yok. 1 hafta kilo verememiş olman sürecin durduğu anlamına gelmez. Sabırlı olmalısın. 2-3 hafta veremezsin sonra vücut birden bırakır yağları. Herkesin vücudu farklıdır ve bu süreç her zaman stabil gitmez bunu aklından çıkarma olur mu? Sabırlı ol. Hem boy kilo indeksin çok yüksek olmadığından zaten doğal olarak vücudun kilo verme hızını düşürecek. Endişelenme ve devam et. Hedefine ulaşacağından şüphen olmasın :)

 10. Sinem says:

  168 boyum ve 23 yaşındayım yediklerimle dikkat ediyorum kontrollü Bi şekilde ilerliyorum ama olmuyo cevap verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler

 11. Pelin Doğan says:

  merhaba
  ben düzgün bi diyetle ve haftada bir kendimi şımartarak 7 kilo verdim.şimdi 57 kiloyum.7 kiloyu 7-8 ayda verdim.son bir senedir 57 kilonun altına ne yaparsam yapayım düşemiyorum.yeme disiplinimi değiştirdim.zikzak yöntemini denedim ama bir değişiklik yok.kilo almamak için hala bilinçli tüketiyorum yemekleri.peki kiloyu nasıl verebilirm ? not: sıfır hareketlilik var hayatımda.kilo verdiğim dönemde de hiç spor yapmadım..

  • Ebru Pelin says:

   Boy kilo indeksiniz ve yaşınız da kilo vermenizi etkileyen faktörler arasında. Hareket oldukça önemli. kiloyu nereden kaybettiğinizin de ehemmiyeti büyük. Yani eğer siz kilo verirken yağdan ziyade kas gittiyse, kas oranının azlığından dolayı vücudunuzda bulunan yağ dokuyu yakamıyor olabilirsiniz. Belki de fizyolojik başka bir sorun olabilir. Yakın zamanda kan şekerinizi ölçen tahliller yaptırmadıysanız onu da bir kontrol ettirebilirsiniz. Kilo kaybının durmuş olmasının mutlaka bir nedeni olmalı, öncelikle onu tespit etmenizi öneririm :)

  • Hanife says:

   Bende 57 kiloyum şuan 1.66 boyundayım ve ne yaparsam yapayım kiloveremiyorım

   • Ebru Pelin says:

    Mutlaka beselenmenizde yaptığınız bir takım hatalar vardır. Tabii her koşulda kan profilinize de baktırmanızı tavsiye ederim.

 12. isimsiz says:

  16 yaşındayım 81.5 kilodan ramazan ayında 86 kiloya çıktım . sonrasında temmuz 13 ünde diyet ve salona başladım . Ağustos 13 oldu 1 ayda 6 kilo verdim 80 kiloya düştüm. şuan spor yapmaya kosuya salona ve diyete devam ediyorum lakin hala kilom 80 . Genel olarak yağ fazla. kalça basen bacaklar kalın gobek de gitti biraz lakin hala var 10 kilo daha kaybetmek 70 kilo olmak istiyorum boyum 172 cm o yüzden yardimci olursaniz çok sevinirim

 13. Tuba says:

  Merhaba,
  Yazınız çok ilgimi çekti 31 yasındayım 164 boy 65 kilo dayım şuan da 69-70 lerde diyete basladım ve bir ay oldu şuanda 4 kilo kadar verdim fakat durdu bir haftadır veremiyorum gece yatmadan önce 1000-1500 ip atlıyorum ebru hanım yeme alışkanlık larım ise ölmemek için biraz yemek gibi ekmek tamamen yok hayatım dan çıkardım bana yardımcı olur musunuz.

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba Tuba Hanım,
   Yeme alışkanlıklarınız korkunç yanlış. Az yemek kilo verdirmez, aksine vücudu yağ depolama moduna alır. Vücudu az besine alıştırırsanız ömrünüz boyu kilo vermekte çok zorlanırsınız. Tam tahıllı ekmek güzel bir karbonhidrat kaynağıdır. Kesinlikle beslenme programından çıkarılmamalıdır. Beslenme programınız gerçekçi olmalı ki kilo vermenizin durduğu yerde diyetle müdahale edebilelim. Ancak şu noktada diyetten çıkarılabilecek herhangi bir şey olmadığından bunu sağlayamazsınız.Günce 3 ara 3 ana öğün yapmalı ver her ana öğününde en azından 1 dilim ekmek yemelisiniz. Bu şekilde giderseniz ancak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

 14. Sporty says:

  Merhaba,

  Ben 20 Temmuzda 90 kilo iken 9 Ağustosta 86.5 kiloyum. Antrenman yoğunluğumu vs de artırmama rağmen şuan 26 ağustos oldu ve 86 kg olabildim. Bunun sebebi sizce ne olabilir? Diyetimi değiştirmeli miyim? Yoksa bu normal midir?

  Şuan %45 karb %25 yağ %30 protein olarak besleniyorum.

  Teşekkürler.

  • Ebru Pelin says:

   Diyetinizdeki oranlar gayet güzel, ancak metabolizmayı şaşırtmanın vakti gelmiş. Diyetinizden bir şeyleri çıkartmayı deneyin :)

 15. Kızılhatun says:

  43 yaşında iki kız annesiyim. 158 boyum. 64 kilodaydim yaklaşık bir buçuk aydır diyet yapıyorum ve haftanın dört günü spor salonuna gidiyorum 61.5 kadar indim. Son 15 gündür kilim hiç değişmedisabah bi dilim tam tahıllı ekmek ile hafif bi kahvalti yapıyorum yoğurt ağırlıklı besleniyor bi avuç fındık ve ceviz yiyorum. Meyve yiyorum. Başka bir şey yemiyorum kilo vermek için ne yapmalıyim 59 kilo olmak istiyorum

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, hedeflediğiniz kiloya yalnızca 2,5 kg kalmış. Verilecek az kilonuz kaldığından dolayı vücut yağları daha zor gider. Vücut yağ kaybetmek istemez direnç gösterir. Bunun en iyi çözümü diyete inatla devam etmek ve aralarda metabolizmayı şaşırtmak :)

 16. Mehmet says:

  Merhaba ben 100 kiloydum boyun 175 cm kendi kendime gunluk yuruyusle 97.5 a kadar indim sonr spor salonuna yazıldım su anda 90.5 kiloyum ama bu degeri 3 gundur bir turlu indiremedim asagi salonda 3 saatlik bi programim var yememe icmeme de dikkat ediyorum elimden geldikce ne onerebilirsiniz cok acilen simdiden tesekkurler

  • Ebru Pelin says:

   3 günde yağ kaybetmek imkansız. Her gün değil de hafta bir gün tartılın, gelişiminizi çok daha iyi takip edebilirsiniz :)

 17. Nur says:

  Merhaba:)
  Çok faideli bi yazı olmuş öncelikle çok teşekkürler.. Ben 1.77 boyunda 108 kilodan 90 kg düştüm beş ay içerisinde. Çok mutluyum bu süreçte 18kg verebildiğim için ve beni mutlu ettikçe dahada motivem arttı. Kendim dikkat ettim. Un şeker yağ hayatımdan çıktı bu konuda vücudum çok rahat çnkü vücuduma o şeylerin girmemesi beni daha dinç tuttu. Fakat son iki aydır kilom durdu. Motivemi bozmayayım diyorum ama şaştım kaldım.. Dediğiniz gibide yapmıyor değilim ama zig zag olayına daha bi dikkat edeceğim. Mesela kahvaltı yerine bir gün yulafı süt ile pişirip az meyve ile yesem bu da zig zag olayına girer mi? Ya da yağsız yumurta kavurup tam tahıllı iki dilim ekmek arasına yumurtayı peyniri vs koyup tost yapsam öğlen onu yesem o da olur mu:)) akşam yemeğinde peynirli salata vs. Sizin anlattıklarınıza uyar mı bu şekilde:) şimdiden çok teşekkür ederim..

  • Ebru Pelin says:

   Önerdiğiniz bütün alternatifler uyar. Mutlaka deneyin :) Haftada üç gün öğlen yemeklerini 8 yemek kaşığı yoğurt+ 1 çay kaşığı çörek otuyla yapın. Bütün bunlar metabolizmayı canlandırmanıza yardımcı olacaktır :)

 18. ideue says:

  Ben 1 aydır diyet yapıyorum ve 63.5 kilodan 59.5 kiloya düştüm boyum 165 olduğu için 50 55 arası bi kilaya sahip olmak istiyorum ama 59 5 kiloya geldigim zaman 1 haftadır hiç değişiklik olmadı. Hatta 60.2 lere falan çıktı ama hic aşağısını görmedim sporumu da yapıyorum zigzag olayını denedim ama pek bi ise yaramadı bu böyle uzun sürer mi ??

  • Ebru Pelin says:

   1 hafta kilo vermem durdu demek için çok kısa bir süre. İdeal kiloya yaklaştıkça eskisi kadar hızlı kilo kaybetmek de pek mümkün olmuyor maalesef. Bu moralinizi hiç bozmasın ve devam edin. Hedefinize ulaşacaksınız :)

 19. uguryolcu says:

  Bu durma dönemi ne kadar sürer 28 günde 8 kilo verdim 10 gündür hiç veremiyorum.

  • Ebru Pelin says:

   Duraklama süresi kişiden kişiye değişir. Bunun bağlı olduğu bir sürü parametre var. Ancak sağlıklı beslenme alışkanlıklarına devam ederseniz er ya da geç istediğiniz kiloya ulaşacaksınız :)

 20. ayşenur says:

  merhaba ben 155 boyunda 64 kiloyum.1.5 ayda 4.5 kilo verdim.haftanın 3 günü spor yapıyorum(ağırlık ve kardiyo).ama iki üç haftadır bir gram bile veremedim ve ne kadar kilo verirsem vereyim göbek ve basenlerim sadece küçülüyor kesinlikle düzleşmiyor.ne yapmalıyım?küçüklüğümden beri bu böyle.siz ne önerirsiniz?şimdiden teşekkürler…

  • Ebru Pelin says:

   Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimseyip, kaçamaklardan uzak durduğunuz ve spor yaptığınız müddetçe hedefinize devamlı olarak yaklaşıyorsunuz. Daha 1,5 aydır bu tempoda ilerliyorsunuz, bel ve kalça çevresinde istediğiniz düzlüğe ulaşmak için biraz sabır gerekli :)

 21. Mustafa ÇAKMAKÇI says:

  Slm ,
  25 gun once mide bypas ameliyati oldum 136 kg ile basladigim bu seruvende su an 121 kg dayim fakat 5 gun oldu 121 kg yim aniden kilo vermem durdu uyguladigim ozel bir diyet yok zaten yiyemiyorum 3 gunde yaklasik 1 kg veriyordum fakat su an standby konumuna geldi sanirim vicudum bu nekadar surer tesekkurler

  • Ebru Pelin says:

   Bu durum ameliyat sonrası herkesin başına geliyor. Merak etmeyin kilo kaybınız devam edecek, yalnız hiçbir zaman başlardaki kadar hızlı olmayacak. Endişe edecek hiçbir durum yok :)

 22. selvi says:

  merhaba ben 28 yaşında 1 çocuk annesi (hamileliğinde çatlayana kadar yemiş 60 kilodan 80+ ları görmüş ) biriyim doğumdan sonra diyetti spordu derken 60 kiloyu şu anda yakaladım ama amacı 55 kilo olmak boyum 1.60 kısayım çünkü ayrıca göbek problemine çare bulamıyorum günde 2 litre su içiyorum.kahvaltı nadiren yapıyorum.öğlen tam yiyorum ara öğün hiç yemiyorum.akşamlara sadece salata veya yogurt veya bir elma ama 65 den 60 a indim zayıflamam durdu.plates yapıyorum yürümeye çalışıyorum masa başı işi pek hareket yok bana tavsiyeleriniz neler olur..teşekkür ederim…

 23. Gozde says:

  Merhaba ebru hanim ben 17 kilo verdim daha sonra verdigim kilonun 8 kilosunu geri aldim daha fazla kilo almadan 3 kilo tekrar geri verdim fakat son 5 kilomu veremiyorum tarti oynamiyor eskiden spor yapmadigim halde zayif oldugum kilomda kaliyordum suan yaptigim halde veremiyorum bu gibi durumlarda ne yapabilirim daha once yememe ragmen sikinti cekmedigim icin bu surec cok stres yaptiriyor bana hizli ve etkili sonuc almak istiyorum

 24. Ali Er says:

  Merhaba,
  Benim sorum sanılanın tam tersi olacak. Boyum 170cm. Kilom 74 idi. Diyetisyenim kontroluyle ve egzersizle 5 haftada 6 kg. verdim. 6. haftada 1 kg. daha verdim. Fakat kilo verisim devam ediyor. Ben endişe ediyorum. Diyetisyenim, ideal kiloya gelince duracak diyor. Kollarımda deformasyonluklar goruyorum.Diyeti ne sekilde bozacağımıda bilemiyorum.Benim urik asit değerlerim yuksekti diyete bu yuzden basladım simdi değerler normal oldu fakat kilo verisim devam ediyor.Cok sert bir diyette değil. Hızlı kilo verildiği içinmidir bu deformasyonluk acaba? Vucut analizlerinde kas miktarlarındada bir eksiklik gozukmuyor. Tum kayıpşar yağ miktarlarında gozukuyor.Deformasyonluk neden olur acaba ?

 25. Hafize Bayram says:

  Merhaba 97 kilodan 76 kiloya 7 ayda spor ve diyetle düştüm. Arada 2 ay sporu bıraktığım oldu.beslenmem de son ayda daha gevsekti. 1 aydır spora tekrar başlamış olmama ayrıca kavitasyon yaptırmaya rağmen kilom hep aynı yerde dönüyor. 75.9 – 76.5 arası gidip geliyor.9 seans kavitasyon yaptırdım haftanın 4 yada 5 günü spor yapıyorum 4 litre su içiyorum. B eslenmeme dikkat ediyorum ancak ne kilomda bir değişme ne de cm olarak incelme olmuyor.sadece alt karnimdan 5 cm inceledim.onunda verdiğim kilodan dolayı oluşan sarkmanin toparlanması olduğunu düşünüyorum.diyete başladığımda kan tahlillerimin hepsini yaptırdım herhangi bir sorun yoktu.ne onerirsiniz.çok katı beslenmiyorum bu arada. Pazarları daha çok ve kalorili besleniyorum.

 26. sezer tas says:

  hayirli aksamlar,
  enru hanim 3 aydir spora gidiyorum ilk 3 ay harika kg verdim.. vermeye devam ediyordum. araya kurban bayrami tatili girdi bir hafta tatil derken. ardindan cardio yerine agirlik calistirdi hoca. bu arada ben 2 kg geri aldim ve yerimde sayiyorum kg verme durdu cardio basladim tekrar yine vermeye baslamadim. ve agirlik calistim sadece 250 gram kas kutlesi olmus… ve kurban bayramindan bu yana daha kg veremedjm. yaklasik 1 aydir yerimde sayiyorum . ne yaoacagimi bilemiyorum

 27. sezer tas says:

  yukarda kelime hatasi olmus ozur dilerim.. enru yazmisim ebru hanim olacakti cok ozur dilerim..

 28. isa Polat says:

  Resmen ölüm diyeti yaparak 1 ayda 10 kilo verdim 86.5’de kaldım 1 haftadır yine bişe yemiyorum ama gram azalmıyor. Ne yapmalıyım? Sadece vücut çalıştığım için protein tozu ile takviye yapıyorum 2 günde1’de yumurta yiyorum. Tekrar kilo vermeyi nasıl sağlayabilirim?

 29. ayse uzuner says:

  mrb ebru hanm bende 1.5 ay içinde spor ve dikkat ederek 5 kilo verdim fakat nerdeyse bir haftadır ne yapsam kilom düşmüyor dediğiniz gbi bir gün cok yedim diğer gün ise az yedim ama yinede veremiyorum ne yapmalıyım haftada 4 gün birer saat spor yapıyorum. diyet listem yok kendi kendimi kısıtlayarak verdim bazen herseyden yedim ama az yedim bazende sadece yemek hazırlarken tadına bakmakla geçiştirdim öğünlerimi lütfen cvp verirmisiniz yoksa kendimi daha fazla engelleyemicem..

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba Ayşe Hanım,
   Kesinlikle öğün atlamayın. Her gün aynı saatlerde, ana ve ara öğünlerinizi yapmaya özen gösterin. Bazen vücut yağı bırakmak istemez bir iki hafta yağı tutar, kilo kaybetmemek için direnir. Siz doğruları yaptığınız sürece merak etmeyin hedefinize ulaşacaksınız.

 30. aysegül says:

  merhaba bende yaklaşık 21gündür diyet yapıyorum ilk hafta 3 kilo 2.hafta 2.30gr verdim ama şuan veremiyorum sanırım evde tatlı hamur işi tüketmemeye çalışıyorum arada minacık tattığım oluyo akşamları yerdim akşam en geç 6dan sonra yemiyorum günde en az8bardak su içmeye çalışıyorum protoin ağırlıklıydım ekmek bile tüketmiyodum 21günde 5kere anca sabahları 35gr kepek ekmeği tükettim kalori hesaplayarak başlamıştım sonra bıraktım 3gündür evde azda olsa egzersize başladım kilo veremiyomuşum gb geliyo ve pes edicekmişim gb geliyo bana ne önerirsiniz

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba Ayşegül Hanım,
   İlk haftalarda her zaman çok daha hızlı kilo verilir. Kaybedilen kilonun çoğu sudur, bu yüzden hızlı bir kayıp yaşanır. 2. haftadan sonra yağ kaybı başlar ve yağlar vücudu bırakmamak için biraz direnir. Kesinlikle hedefinizden şaşmayın, bir yerde vücudunuzun direnci kırılacaktır. Şu anda gayet güzel gidiyorsunuz, paniğe kapılma için çok erken. Ekmek yememek, protein ağırlıklı beslenmek çözüm değil. Her besinden dengeli bir şekilde tüketmelisiniz.

 31. Zeynepce says:

  Merhaba ebru hanım 22 yaşındaym boyum 1.64 67 kıloyum dogumda 20 kılo aldım ve 57 kıloya düşmek ıstıyorum ekmek hamurişi aburcubur şeker hayatmdan cıkardm göbeğimi eritmek ıstıyorum ama akşamları spor yapıorm ewde sabahta oyle yardmcı olurmusnz

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Zeynep Hanim, eger bebeginizi emziriyorsaniz kilo kaybetmek icin harika bir donemdesiniz demektir. Sadece duzenli ve dengeli beslenerek dogum oncesi kilonuza ulasacaksiniz eminim. Bunun icin stres yapmayin. Bol su icin, sut uretimin artar diyerek size bol bol tatli yedirmeye calisanlara inanmayin.

 32. sevgi says:

  merhaba ben 18 yaşındayım ve boyum 1.64 cm ve 77 kg yum geçen sene yazın 73 kilodan 60 a düşmüştüm (spor yapmadan) yaklaşık 2.5 ayda ve 3 beden incelmiştim hedefim 52 idi ama 60 kg dan sonra ne yaparsam yapayım veremedim ve malesef tüm kiloları geri aldım ve şimdi yaptığım hiç bir diyet 1 haftayı geçmiyor ilk haftadan sonra kilo vermem tamamiyle duruyor ve çok hareketsizim tekrar diyete başlamak istiyorum ama verdiğim kiloları tekrar almaktan çok korkuyorum vücudumda müthiş çatlaklar oluştu acaba kilo verdikten sonra kilomuzu nasıl koruyabiliriz çok merak ediyorum bi de sabah mı spor yapmayı önerirsiniz akşam mı cevaplarsanız çok sevinirim :)

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba Sevgi, 2.5 aylık bir süre için bir hayli fazla kilo vermişsin. İstemediğin kiloları kaybedince de eski yeme alışkanlıklarına döndün ve verdiğin tüm kiloları geri aldın. Bu çok büyük bir hata. Verdiğin kiloları geri olmak istemiyorsan şok diyetleri bir kenara bırakıp, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemelisin. Hiçbir öğün atlamadan bütün besin gruplarından yeterli düzeyde aldığından emin olarak beslenmelisin. Akşam saatlerinde yapılan aktiviteyi dopamin hormonunu arttırdığından daha faydalı buluyor. Umarım sorularına yanıt olmuşumdur.
   sevgiler,

 33. Ipek says:

  Merhabalar ben 29 yaşında iki cocuk annesiyim 9 ay oldu diyete başlayalı 1.59 boyundayim 81 kiloydum su anda 46-47arasi geliyorum fakat diyetime devam ediyorum beş kilo daha vermek istiyorum yanlız aynı dikkat etmeme rağmen aylardır tartı oynamıyor tekrar nasil başlayabilir lutfen yardımcı olun yoksa pes etmek üzereyim artık

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba Ipek Hanım, 46-47 kg civarlarındaysanız bu gayet iyi. Artık durmalısınız. Bence kesinlikle ideal kilonuza ulaşmışsınız.

 34. Oğuzhan says:

  Merhabalar. Ben 26 yaşındayım. Diyete başladığımda 99 kiloydum. 10 gün içerisinde 92’ye kadar indim. Hayatımda şeker, tuz ve unu tamamen çıkarttım. Sabahları protein ağırlıklı akşamları sebze ağırlıklı hafif yemekler yiyorum. Öğünler arası acıkırsam bir meyve yemeyi tercih ediyorum. Ek olarak günde 2.5-3 litre su içiyorum. Spor olarak günde 6-8 km yürüyüş yapıyorum. 10 dakika kardiyo çalışıp, 4 dakika karın egzersizi yapıyorum. Çok güzel kilo veriyordum fakat dediğiniz gibi takılı kaldım. Nasıl bir değişiklik önerirsiniz?

  • Ebru Pelin says:

   Diyetin başında enerjiyi çok kısıtlamışsınız. Şu anda kısacak bir yer kalmadığından kilo kaybınız durmuş olabilirç Metabolizmanızı şaşırtmalı, günlük egzersizinizi arttırmalısınız.

 35. tombikefe says:

  merhaba ben 65 gün önce diyete başladım amaa kendi kendime araştırarak okuyarak tabi 109 kilodan başladım ve ilk hafta aşırı efor sarfederek birazda aç kalarak 12 kilo verdim sonradan yavaş yavaş düşmeye başladım ve toplamda kilo verdim şuan 88 kiloyum.herkes bi doktora görünmemi ve verdiğin kiloların çok hızlı ve sağlıksız olduğunu söylüyorlar amaa bende tam tersi sabah kavaltımı düzenli yulaf ezmesi şeklinde ara öğünlerimi öğle akşam yemeklerimi düzenli şekilnde az olarak yiyerek yapıyorum.şu anki sıkıntı haftadır kilo vermem durdu aynı kilomdayım düşemiyorum çok efor sarfediyorum gene aynıyım nedeni ne olabilir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, çok yüksek ihtimalle başlarda diyettyeki enerjiyi çok kısıtladınız ve artık vücudunuz kısıtlı enerjiye alıştı. Yağ yakımını durdurdu. Bunun önüne geçebilmek için egzersizini arttırmalısınız.

 36. VOLKAN says:

  39 yaş / 2mt. / 126kg ile diyete başladım.

  sabahları ince bir dilim az yağlı beyaz peynir bir haşlanmış yumurta 3-5 tuzsuz siyah zeytin 3 dilim çavdar / tam buğday / kepek ekmek (hergün farklı tüketerek). bir su bardağı acık şekersiz çay.

  öglenleri max. 8 kasık, (zeytinyağı ile pisirilmiş) sebze yemeği veya ızgara tavuk / yağsız köfte (3adet kadar) ekmek aynı şekilde

  akşamlarıda benzer bir ögün ile yağsız ve tuzsuz salata engeç saat 7de.

  şeker hastalıgım cıktıgından aralarda da 6 ögüne denk gelecek sekilde elma ve armut tükettim. yaklasık 6 haftada günde yarım saat tempolu yürüuüşle beraber 7kg verdim. üzerinden yaklasık olarak 1ay gibi bir zaman geçmesine rağmen hala terazide oynama yok 119-120kg sabit kalmış durumdayım. bu durum biraz keyfimi kaçırsa da hala diyete devam ediyorum. doktor tempolu sporu yasaklasada son 15 gündür düzenli basketbol oynamaya başladım. diyetisyenimin verdiği listeye harfiyen uyamadıgımı beslenme seklimden anlamıssınızdır. 4 hafta sonra yeni bir beslenme düzeni için diyetisyene yeniden gideceğim. gelmemi istemişti. şeker ilacıyla alakalı kullandıgım ilaçlar kilo vermemi engelleyen nedenler arasında sayılabilirmi acaba? ayrıca tartıda kg olarak bir değişiklik olmasada çevremden aldıgım olumlu tepkilerde vücut yapımın değiştiği. bel bölgemin inceldiği söylenmekte. bunun sebepleri neler olabilir. kolay gelsin.

  hayatımdan şeker, tuz, beyaz ekmek ve gazlı içecekleri çıkartmam söylendiğinde bu gözümde büyümüştü imkansız gibiydi aylardır tüketmememin beni nekadar pozitid etkilediğinin etkilerini saymakla bitiremem sanırım. bu şekilde de yaşanabiliyormuş :)

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Volkan Bey, öncelikle hayatınızda yaptığınız değişikliklerden dolayı sizi tebrik ederim. Beslenme programınız oldukça düzenli ve uygun gözüküyor. Ancak, kahvaltı sizin kilonuzdaki biri için bana biraz az geldi. Yumurta veya peynir miktarını arttırıp ekmek dilimlerini azaltabilirsiniz. Şeker ilaçları bu süreci yavaşlatmaz bu konuda hiç endişeniz olmasın. Etrafınızdaki insanların sizi incelmiş bulmasının sebebi çoklukla yağ kaybetmenizden dolayıdır. Belki de yağ kaybı devam etmiş, kas kütleniz artmıştır bu sebepten dolayı da tartıda bir oynama gözükmemiştir. Bu durum da gayet mümkün. Hiç motivasyonunuzu düşürmeden devam etmenizi tavsiye eder, gelişmelerden haberdar olmak isterim.

   Sevgiler,

   Ebru Pelin

 37. Asya says:

  Merhaba ben 1 hafta oldu spor. Ve diyete basladim bugun tartildim hic bi degisiklim yok sizce 1 hafta kisa bir suremi pes etmek istemiyorum

  • Ebru Pelin says:

   Bir hafta çok kısa bir süre. Kaç kg kaybetmek istediğinize ve şu anki kilonuza bağlı olarak değişebilecek birşey. Hala kilo kaybı görmediyseniz bana ebru@ebrupelin.com adresinden ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

 38. sevilcan says:

  Merhaba Ebru hanım diyetisyen eşliğinde 1 yılda 13 kilo verdim kilo vermem yavaşladı son bir kaç ayda hatta durdu diyetisyenim 6 ay gıbı süre ara vermemizi söyledi yediklerime dikkat ediyorum 5 aydır kilo almadım hatta 2 kılo kadar verdim 79 kılo başladığım diyet ile şu an 64 kiloyum bir 5 kılo vermek istıyorum boyum 1.59 diyetisyene tekrar gitmelimiyim yoksa ağır ağır verebilirim diye düşünüyorum 5 kıloyu yemek alışkanlığımı tamamen değiştirdim birde vücudumun daha sıkı olmasını istıyorum hergünde 10kılometreye yakın yürüyorum tabıkı 4 aydır yürüyüşede ara verdim diyet ve yürüyüş ile devam etsem daha sıkı ve zayıf görünebilirmiyim

 39. Saime says:

  Merhabalar okadar moralim bozulduki size yazmak istedim ben bir ay oldu diyete başlayalı gece karar verdim ve tartıldım ilk hafta 3,600 gitti ikinci hafta 900 gr üçüncü hafta ise 400 gr gitti ama bu hafta hiç bozmadığım halde + 400 görünüyor günlük bu hafta diğer haftaların aksine 2 saat bazen 3 saat yürüdüm ne yapabilirim çok mu uürüdüm salon a yürümek iyi geliyor diye bir sefer gittim geçen hafta 3 gitmiştim ağırlık antrenmanına ama yürümeyi çok seviyorum yardımcı olurmusunuz fazla mı yaptım sporu birde boyum 1,65 kilom ise 59,800 oldu günlük kaç kalori almalıyım ben 1400 ü geçmemeye çalışıyorum hesaplar cevap verirseniz çok mutlu olurum

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Saime Hanim, kilo verme durumunu etkileyen bir suru faktor var. Boy kilo indeksiniz cok yuksek olmadigindan aslinda verdiginiz kilo normal. Henuz 1 haftadir kilo kaybi gormemissiniz. Bence devam edin. Iki hafta bu sekilde devam ederse tekrar konusalim.

 40. seyma says:

  meraba ben 16 yasindayim boyum 1.62 kilomda 70 ben diyet yaparak birde spor salonuna uye oldum 2 saat orda agirlik yuruyus bel hareketleri falan yaptim 3 haftalik surecte 6 kilo verdim ama 1 haftadir gram oynamiyor agirliklari arttirdim ogun degisikligi yaptim ama hep ayni ve artik sinirlerim bozulmaya basladi veremedikce hep şişiyor gibi hissediyorum diyet sekilimde sabah okula erken gittigim icin duzenli kahvalti yapamiyordum yaparsamda 1 yumurta , 1 dilim kepek ekmegi onuda zorla yiyordum ekmekten cok tiksinmistim seker tuz fazla tuketmedim cok az bir sekilde 1 hafta bir gibi aliyordum ,moydonoz ,1 parmak kalinliginda peynir , domates ,salatalik yiyordum oglen 4-5 badem elma veya form buskuvi hangisi olursa onu yiyorum aksam ne yemek olursa ondan cok az miktarda ekmeksiz yiyorum musait oldukca et kaynatip bol yesillikle onu yiyorum protein diye 3,-3.5 litre kadarda su iciyorum ben ne yapmaliyim bu sekilde devam etsem metebolizma bu duruma alisinca kilo kaybi devam edermi yoksa degistirmelimiyim daha azaltsam metebolizmam iyice yavaslar diye korkuyorum daha fazla alsam kendimi kisamazsam diye korkuyorum napmaliyim ben

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Şeyma, tartıda eksilme görmeyeli henüz bir hafta olmuş, kilo vermem durdu diyebilmen için bu çok küçük bir süre. Daha sabırlı olmalısın. Her hafta yalnızca bir gün tartımalısın. Beslenmende hatalar var. Kahvaltı günün en önemli öğünü onu kesinlikle atlamadan her gün düzenli bir şekilde yapmalısın. Öğle öğünün çok çok az. Sen öğlen ana öğün yapmak yerine ara öğün yapıyorsun, bu çok yanlış. Okulda sulu yemek yiyemiyorsan iki dilim ekmek arasına protein kaynağı olan peynir, tavuk veya köfte ile sandviç yapabilirsin. Alternatifler senin şartlarına göre şekillenebilir. Motivasyon düşürecek bir durum yok. Seni hiçbir engelin hedefinden döndürmesine izin verme!

 41. Semra says:

  Merhaba ebru hanım 2 aydır diyet yapıyorum 90 kilodan 80 kiloya düştüm fakat son 2 haftadır kilo vermem durdu reaktif hipoglisemi var bende ne yapmam gerekir

  • Ebru Pelin says:

   Tebrikler harika kilo kaybetmişsiniz. Büyük kilo kayıplarının ardından bir süre kilo bir yerde takılı kalabilir bu gayet doğal. Panik olmaya gerek yok, diyette ufak değişiklikler yaparak metabolizmanızı yeniden canlandırabilir ve kilo kaybının devamı sağlanabilir. Bırakmak yok hedefe ulaşana kadar devam!

 42. Dombili says:

  Daha yeni okudum paylaşımınızı. 40 yaşında 163 cm ve 69 kiloyum. 4 hafta önce 75 kg ile diyete başladım. Kalori sayımı :)
  2 sene önce 58 kg iken hareketi bırakıp önüme geleni yedim. Yani nasıl olduda kilo aldım diye merak etmiyorum. Yedim :)
  Hayatım boyunca hep kısa sürdede aşırı kilo alıp vermeler yaşadım. Kilo verirken bu zaman zaman hareket sayesinde(sağlıklı olan) zaman zamansa yemeği kesme (sağlıksız olan) oldu. Bu sağlıksız kilo vermelerin sonucu yol su elektrik (basen, göbek, pörsümeye yüz tutmuş kol ve bacaklar) olarak geri döndü.
  Günün büyük kısmı masa başında yoğun bir şekilde çalışarak geçiyor.
  Diyete uymak için evden yemek (salata) götürüuorum. Ara öğünler meyve, kuru yemiş vs.
  Günlük şu anda ortalama 5-6 km tempolu yürüyorum. Ve asıl sıkıntı 3. Hafta başladı. Önceleri çok kolay kilo verirken kilolar sanki kök saldı, inat etti. Tartı düşman oldu. Ha bu arada herkes gibi arada bir kaçıyor ama bunu 1-2 km fazla yürüyerek kompanze etmeye çalışıyorum. Egzersiz yapmaya vakit olmuyor (sabah 05:30 güne başlama ve genelde 21:00 civarı kapanış) ev işi, çocuk falan derken gün yetmiyor.
  Azimliyim ama stres olmamak elde değil. Hedef en az 60 kg, malum plaj zamanı yaklaşıyor :)

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, öncelikle şunu söyliyeyim ne yazık ki kaçamakları 1-2 km fazla yürüyerek eritemiyoruz. Evet hiçbir şey yapmamaktan iyi ancak bizim kilomuzun asıl belirleyicisi egzersiz değil yediklerimiz. Beslenme programınızda bir takım değişiklikler yapmalısınız ki metabolizmanız canlansın. Panik olmaya gerek yok, hedefinize ulaşana kadar bu tip tıkanmaları yaşayabilirsiniz. Hiç moral bozmadan devam edin!

 43. Ahu says:

  Merhaba, bende çok ciddi durma yaşıyorum. Ağustos 2016 da 113,2 ile başladım şimdi ise 90,8’im. Ama son 4 aydır sadece 6 kilo verebildim. Sürekli bir ileri iki geri gidip geliyorum. Şok protein diyetleri, öğlen ve akşam yürüyüşleri, her hafta değişen diyet programı ancak bu kadar etkiledi. İşin kötüsü yılmaya ve vazgeçmeye doğru gidiyorum.
  Bu arada; diyetisyen eşliğinde kilo veriyorum. Sanırım bu aşamada kendisi de çaresiz kalıyor. Ne yapsak olmuyor.
  Bana ciddi anlamda etki edecek başka ne yapabilirim.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Ahu Hanım,
   Sizi çok iyi anlıyorum. Ne yazık yüksek kilo kayıplarında her daim yaşadığımız bir problem bu. Ama üstesinden gelinemeyecek br durum da değil. Sadece biraz inatçı ve değişime her daim açık olmalısınız. Adım adım gidelim, diyette önemli enerji azalmaları uygulandı, egzersiz olması gereken noktaya geldi ise beslenme programındaki öğünlerin saati ve şekli değişebilir. Mesela ara öğünler çıkartılabilir, kahvaltılar değişebilir, bir takım besin takviyeleri eklenebilir veya kan testleri tekrar gözden geçirebilir. Belki de kilo kayıplarının durmasında fizyolojik bir etken oluşmuştur. Bu durum tesbit edilip ona göre farklı önlemler alınabilir. Lütfen motivasyonunuzu kaybetmeyin. Her ne olursa olsun çabaladığınız süre boyunca hedefinize bir adım daha yaklaşıyor olacaksınız! Güzel haberlerinizi paylaşmak isterim. Daha detaylı anlatmak isterseniz de bana ebru@ebrupelin.com adresinden mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

 44. eda says:

  merhaba ebru hanım yazınızı okudum ve benimde size bir sorum olacak .ben şuan 73 kiloyum 80 kilodan 73 kiloya düştüm 6 ayda boyum 1.65 ancak son 3-4 aydır hiç kilo veremiyorum haftanın 7 günü en az 1 saat olmak üzere tempolu yürüyüş yapıyorum ve vücudumun sıkılaştığını hissediyorum ancak kilo kaybı yaşamıyorum. Örneğin bundan 3 yıl öncede 73-74 kilo olduğum zamanlar olmuştu ancak beden olarak daha yüksek bedenlerde kıyafet giyiyordum.benim sormak istediğim acaba kas kütlesini arttırdığım için mi kilo düşüşü yaşamıyorum aklıma başka bir sebep gelmiyor çünkü .Birde detoksla bu sürece son verebilir miyim detoks yapsam etkili olur mu? Şimdiden teşekkür ederim

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Eda Hanım, bu durumda yaşını, kaç kiloya düşmek istediğiniz ve en son ne zaman şu an hedeflediğiniz kiloda olduğunuz sorumun cevabını değiştirir. Evet kas artışından dolayı tartıda eksik gözükmüyor olabilirisiniz. Ancak, benim fikrim beslenme programınızda yanlışlar olduğu yönünde. Porsiyon kontrolüne önem verirseniz kilonuz daha aşağı düşecektir.

   • eda says:

    Merhabalar ebru hanım cevabınız için çok teşekkür ederim şu an 29 yaşındayım 71 kiloyum ben 63 kilo olmak istiyorum en son 63 kiloyu tartıda 22 yaşımda görmüştüm sizin yazınızı okuduktan sonra yürüyüşün yanına başka sporlarda ekledim akşam yemeklerimi azalttım 2 kilo daha vermişim ama daha yolum uzun aslında ilk hedefim 69-68 leri görmek 70 sınırından kurtulmak istiyorum psikolojik bir sınır benim için.

 45. Büşra Emre says:

  Merhaba Ebru hanım yazınızı biraz telaş içinde okuduğum için yorumlara severek cevap vereceğim dediğiniz için çok mutlu oldum. 25 yaşındayım 1,5 yaşında oğlum bar emziriyorum diyete başlamadan bir ay öncesinde ‘aşırı’ya kaçarak paketli ürün ve fast food yedim:( ruhen ve bedenen çok rahatsız etti beni şok diyete baş vurdum 10 günlük hurma diyetiyle 4,7 kg verdim. Sonradında beslenmeme dikkat ettim düzenli ve ölçülü beslendim besleniyorum et süt yumurta sebze hepsi var günlük beslenmemde. Şöyle bir sorun beni endişelendiriyor diyeti bırakalı bir hafta bile olmadı şuan (15.04.2017) hurma diyetinden sonra gördüğüm 68,8 iken bıraktıktan sonra inmeyi yada sabit kalmayı bırakın 500 gr almışım. Anlamıyorum sıfır kaçamak düzenli spor akşam 6dan sonra birşey yemiyorum. Kafam karıştı önünü alabilecek miyim panik yaptım lütfen cevap yazın:((

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, ne yazık şok diyetlerin arkası kilo alımı ile sonuçlanıyor. Hızlı kilo verme sonucu hızlı kilo alımını doğurur, dolayısıyla bir daha bu tip yollara başvurmamanızı öneririm. Akşam 6dan sonra yemek yememek zorunda değilsiniz. Kendiniz çok kısıtlamanıza gerek yok. 3 ana 3 ara öğün yapıp, bol su içer, porsiyon kontrolüne önem verir ve hareketi hayatınıza dahil ederseniz hedefinize ulaşırsınız. Kendinizi strese sokup süreci yavaşlatmaya hiç gerek yok :)

 46. sevda says:

  Merhaba
  Verdiğiniz bilgiler için tesekkur ederim, cok aydınlatici doğru aciklamalar.
  25yasimdan bu yana (48yasindayim) her ilk baharda 1000kalorilik diyet uygularim zira uygun buldugum 57kiloma kis sonu 8 kilo eklenir bir ayda diyet ve egzersizle 57olurum fakat yas ilerlemesi ile bu oran 13 kiloya cikti, dusuncemi anlatip dogrulugunu analiz etmenizi istiyorum.1000kalorilik diyetimi uygulayip kardiyo ve agır egzersizler icermeyen sporlar yaparak 60 kiloya inip geri kalan 3kiloyu ful egzersiz ve kas hareketleri ile gunde 6saat olarak bir ay devam etmek.bunda dusuncem bukadar yag kutlesi ile kas sporlari yapmam vucudumda istemedigim yag alti kas kutlesi olusumundan korkmamdir..sizin fikriniz nedir..ayrica diyetlerim sayesinde aliskanlik olarak sekeri tamamen unlu urunleri %60 hayatimdan cikarmayi yillar once basardim.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Sevda Hanım, bu bilinçli yorum ve güzel soru için teşekkürler. Kış aylarında 13 kilo almak çok fazla. Benim size asıl tavsiyem sağlıklı beslenme alışkanlıklarını yılın geneline yaymanız yönünde. Hayatınızda un ve şeker olmamasına rağmen 13 kilo kazanımı oldukça yüksek bir rakam. Bununla birlikte günlük 1000 kcal alımı da sağlıklı bir beslenme programı için yeterli değil. Düşük kalorili diyetler günlük almanız gereken protein miktarını almanızı engeller ve kas yıkımına zemin hazırlayabilir. Her gün kg başına 0,8-1 gr protein aldığınızdan emin olmalısınız. Egzersiz konusunda da asıl yağ yakımını hızlandıran egzersizler kardiyo yaptıran egzersizlerdir. Günde 6 saat egzersiz süresi oldukça fazla. Bunu tolere edebilmenizi için kg başına 1.5 gr protein almanız gerekir ki bu da günlük alınması gereken kaloriyi arttırır. Bu durum kas ağırlığınızın artmasına ve tartıda 57yi daha zor görmenize neden olur. Kas kazanımı harika ama ben sizin yorumunuzdan anladığım kadarıyla sizi 57 kiloda olmak mutlu edecek.
   Sözün özü şu ki, 1500 kalorilik diyetlerle kendinizi çok zorlamadan yapacağınız kardiyo egzersizleri ile hedefinize gayet güzel ulaşırsınız.

 47. Ezgi says:

  Merhabalar 25 yaşındayım diyete başlayalı 2ay oldu 101 kiloyla başlamıştım şuan ise 89 kiloyum Dün tartildigimda 87 İdim Ayrıca bir haftadır vermeyip üstünü bir kiloda aldım Lütfen banada yardım edermisiniz Hedefim 60 kilo olmak günlük enaz10000bin adım atıyorum artı platese yapıyorum

  • Ebru Pelin says:

   Öncelikle sizi tebrik ederim harika bir başarı bu. Hedefiniz 40 kilo kaybetmek, bu ciddi bir rakam. Hedefinize ulaşıncaya dek arada böyle durumlar olacaktır. Sebebi vücudunuzun su toplaması veya kas ağırlığınızdaki artış olabilir. Bence hiç sorun yok. Motivasyonunuzu bozmadan devam edin.

 48. Ozge says:

  Merhaba,160 boyundayim dogum sonrasi 3 ayda 75 kilodan 68 e dustum son bir aydir kilom sabitlendi haftadan 3 gun spora gidiyorum genelde protein agirlikli besleniyorum eklemegi sekeri keskim fakat bi degisiklik yok… pes etmek uzereyim

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Özge Hanım, pes edecek bir durum yok kesinlikle bırakmayın. Kendinizi yoracağınız diyetler yapmanıza gerek yok. Ekmegi kesmenize ya da kilo verinceye dek hiçbir şekilde şekerli birşeyler yemeyeceksiniz diye de bir kaide yok. Önemli olan kontrol. Özellikle emzikliyseniz endişeye hiç yer yok. Vücudunuza zaman tanıyın. Bu şekilde giderseniz en geç bebeğiniz 8 aylık oluncaya dek doğumdan önceki kilonuza dönersiniz motivasyonunuz yüksek olsun.

 49. Eren T. says:

  Merhaba, son 2 senede aşırı şekilde kilo alarak 85-90’dan 129.7’ye çıktım. Boyum 180 ve 27 yaşında bir erkeğim. Hedefim eski halime dönmek tabi ki. Yaklaşık 35 gün önce diyete başladım ve bir spor salonuna yazıldım. İlk 20 gün 10 kilo, sonraki 10 günde ise 3 kilo verdim ve son bir haftadır kilom yerinde sayıyor. Günde ortalama 700-800 kalori almaya çalışıyorum. Ton balığı, haşlanmış mısır, salatalık ve tavuk ızgara ağırlıklı besleniyorum. Gün içerisinde de birkaç dilim ekmek yiyorum. Sanırım protein ağırlıklı besleniyorum, pek emin değilim. Bugün hocama bu durumu anlattığımda sizin dediğinizin benzerini, spor dönüşü yüksek kalorili birşeyler yememi söyledi. Sizin tavsiyenize göre haftanın 4 günü normal diyetime devam, 2 günü bir tık fazla ve son gün yüksek kalori demişsiniz. Bir tık fazla dediğiniz ne kadar fazla olmalı günlük aldığım kaloriye göre acaba ? Ayrıca bu şekilde yaparsam plato döneminin geçmesi ne kadar sürer söyleyebilir misiniz lütfen ? Son olarak bu plato döneminin hiç bitmeme gibi bir olayı var mı acaba yoksa belli bir yerden sonra biz birşey yapmasak ta kendiliğinden kilo verme yeniden başlıyor mu ? Teşekkürler.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, sizin kilonuzda biri için günlük 700-800 kcal çok az. Eğer baştan beri bu kadar az kcal ıle besleniyorsanız büyük hata yapmışsınız demektir. Metabolizmanızı az kcal ile idare etmeye alıştırmışsınız. Sizin şu anda en az günlük 1600-1800 civarlarında kcal almız gerek ki kilo kaybı yavaşladığında diyetle müdehale edebilelim.
   Eğer istikrarlı bir şekilde devam ederseniz elbette hedefinize ulaşacaksınız.

 50. Aylin says:

  Merhabalar,30yaşında biri 9,5 aylık iki çocuk annesiyim. Emzirmeye devam ediyorum. Normalde abur cubur ve özellikle tatlı/çikolata çok tüketen biriyimdir.Fakat 3hafta önce beslenme alışkanlıklarımı değiştirmeye ve egzersiz/yürüyüş yapmaya başladım. İlk iki hafta 1,5’ar dan toplamda 3kg verip verip 71,5 a düşmüştüm. Ama son 10gündür kilomda bir düşüş Yok,aksine bi kaç gündür egzersizi bıraktığım için 500gr almışım bile… Karbonhidratı düşük proteini yüksek bir diyet yapıyorum. Nasıl şaşırtmalıyım vücudumu,eski diyete devam mı etmeliyim yoksa başka şekilde mi ilerlemeliyim? Cevaplarsanız çok Sevinirim…

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Aylin Hanım, emzikli olduğunuzdan dolayı ağır diyetlere hiç gerek yok. Karbonhidrattan eksik proteinden yüksek bir diyete de ihtiyacınız yok. Sadece dengeli beslenmelisiniz. Her besinden kararınca yemelisiniz. Su tüketimine, porsiyon büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Aslında demek istediğim mutlaka bir hata vardır. Egzersizi bırakır bırakmaz 500 gr almak pek mümkün değil. Beslenme her zaman daha etkili. Her gün tartılmayın. Haftada bir gün belirleyin ve sadece haftada bir kez o gün tartılın. Böylelikle gelişiminizi daha iyi takip edebileceksiniz.

 51. Eylul says:

  Merhabalar. Ben 30 yasinda 159 boy ve 53 kiloyum. 48 kiloma donmek istiyorum. Gecen yaz 48 kiloydum beslenme aliskanlimlarimda degisimlik olmamasina ragmen calistigim is yeri degistigi icin hareketsiz kaldim. 5 kilo aldim kisin. Soyle bir sorunum var yürüyüş yapacak hic zamanim yok. Sabah 7de kalkiyorum 8 de yola çıkıyor 9.30da isterinde oluyorum. Aksam işten 6.30 da cikip 8 de evde oluyorum. Eve geldigimde yorgunluktan hic halim kalmamis oluyor. Haftasonlari da doktora tezi yazdigim icin surekli kutuphanedeyim. Kisacasi hep oturuyorum. Ekmek hic yemem, seker kullanmam. Yagli kizartma yillardir agzima surmuyorum. Bir tek çikolatayı severim. Haftada 1 paket 80 grliklardan yerim. Ne yapabilirim aclik krizim yok acliga dayanikliyimdir. Nasil bir diyet onerirsiniz?

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba Eylül Hanım,
   Beslenme alışkanlıklarınızdan pek bahsetmemişsiniz. Bu noktada günde kaç öğün tükettiğiniz, öğünlerinizin miktarı ve kalitesi oldukça büyük önem taşıyor. Bunun yanında günde ne kadar su tükettiğiniz de kilo kontrolü için kritik. Porsiyonları kontrol altına alıp, öğün atlamayıp, gereksiz atıştırmalıkları kestiğinizde eminim zorluk çekmeden eski kilonuza döneceksiniz.

 52. ArzuK says:

  Merhaba ebru hanım, 173 boyum 28 yaşındayım 124 kilo ile 2,5 ay önce diyete başladım 113.3e düştüm ancak son 10 gündür devam etmeme rağmen kilo veremiyorum. Sabahları yumurta peynir zeytin domates salatalık ve tam buğday ekmeği yiyorum öğlen genelde salata ve çorba akşamda tavuk et yada sebze salata yoğurt varsa çorba tüketiyorum, düzenli spor yapıyorum. Bu duraklamamıdır geçici bir dönemmidir yoksa değiştirmem gereken bişeyler mi vardır?

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar,
   Bu duraklama kesinlikle geçici bir dönem endişelenmeyin. Öğünlerinizin şeklini değiştirerek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

 53. merhaba yaklaşık 1.5 aydır diyet yapıyorum. ilk 15 günde 62.5 tan 58.9 a düşerek 3 kilo 600 gram verdim daha sonraki 15 günde sadece 1 kilo 400 gram verdim daha sonraki 15 günde ise sadece 600 gram verdim. 15 günde bir diyet listemi diyetisyen değistiriyor. kilo vermemin azalması beni strese sokuyor. adet günüm gecikti bilmiyorum onunda etkisi olabilir mi. düzenli yürüyüş yapıyordum bugün ramazan başladığı için bıraktım. yardımcı olursanız sevinirim.. diyetin etkisi olmadığını görünce diyetten fire veriyorum bazen mesela dün 2 adet tatlı yedim . hem kilo veremiyorum hem de yediğim şeyler sınırlı olduğu için diyetten sıkılıyorum ama kilo vermekte istiyorum lütfen yardımcı olun :(

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Şükran Hanım,
   Herkesin metabolizması kendine has. Sizin yaşadığınız durum o kadar normal ki. Evet her zaman diyetin başlarında daha çok kilo verilir, kilo verdikçe bu oran düşer ki siz de itiraf ediyorsunuz kaçamaklar yaptığınızı belki bunlar minimuma düşse kilo kaybı bir tık hızlanacak.

 54. Senem says:

  Merhaba Ebru Hanım.
  41 yaşındayım. Boyum 161 cm. 50 kg.a düşmek istiyorum.Çünkü 35 yaşına kadar kilom hep 50 idi.. 5 yıldır 60 kiloyum. Az ama sağlıksız besleniyordum.Cipsler vs.. Hareket sıfırdı. Bilgisayar başında çalışıyorum. . 2 hafta önce 61 kg. ile diyete başladım. İlk gün 1 kg. (su gitti kesin) sonraki 10 günde 2 kg. verdim. 5 gündür 58kg. da takılı kaldım. Beklemem gerektiğini yazdıklarınız ve yorumlardan anladım.:) Bunları bilgi amaçlı yazdım. Benim sormak istediğim şu; 1000 – 1200 kalori arası protein ağırlıklı bir diyet yapıyorum.(kalori sayarak)
  sabah 1 ya da 2 haşl. yumurta, peynir, salata.
  öğlen çok az ızgara tavuk göğüs, salata.
  akşam köfte ya da balık, salata vs.
  bazı günler salata yerine yoğurt yedim ya da salata+ayran yaptım.
  Günde 10 ad. kadar da kiraz ya da 5 kayısı yedim.

  karbonhidrat hiç almıyorum; 15 günde toplam 2 dilim kadar tam tahıllı ekmek ve 1 gün kaçırıp 2 dilim börek ve bir gün de 1 simit dışında karbonhidrat almadım. Bu kaçırmalar geçen hafta 2 kg. verdiğim sıra oldu.. Bu hafta hiç kaçırmadım.

  şeker; günde 1 kesme şekeri çay kahvelere bölüştürüyorum. (Bir de 10 kadar kiraz.)
  Spor ; daha önceleri dediğim gibi hareket hiç yoktu. 2 haftadır günde 1saat civarı hergün başka bir spor yaptım. Yürüyüş, bisiklet, plates, yoga, leslie ile 3 mile :)) vs.
  Sormak istediğim bu diyet benim kiloma yaşıma uygun mudur? Acaba karbonhidrat da almalı mıyım? Sporu arttırmalıyım? ( kaloriyi yükseltip) kafam çok karıştı.. Şaşırtmak için protein ağırlıklı yapın demişsiniz benim de şaşırtmak için karbonhidrat mı almam gerek? Yoksa böyle devam edip sporu mu arttırayım?
  Şimdiden teşekkürler.. Uzun oldu kusura bakmayın.. :)

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Senem Hanım,
   Anladığım kadarıyla çok sık tartılıyorsunuz. Bunu yapmamalısınız. Haftada bir gün belirleyin ve her hafta sadece o belirlediğiniz günde tartılın. Böylelikle gelişiminizi daha iyi takip edebilirsiniz.
   Oldukça az kalorili bir diyet benimsemişsiniz. Buna hiç gerek yok. Her gün belirli oranda karbonhidrat, protein ve yağ almalısınız. Sizin beslenme programınız proteinden zengin, karbonhidrattan fakir. Tabii ki bu süreçte hayatınızdan basit şekeri çıkarmalısınız ancak kompleks karbonhidratları çıkarmanın hiçbir anlamı yok. Her öğün bir dilim (25 gr) tam tahıllı ekmek tüketmekten zarar gelmez. Bunun yanında her gün en az bir öğününüz sadece sebzeden oluşmasını tavsiye ederim. Böyle bir öğünü yoğurt veya ayran gibi bir süt ürünüyle de desteklerseniz muhteşem olur.

 55. Bedia ibrahimoğlu says:

  Merhabalar 6 aydır diyetteyim 10 kilo verdim ama son 1 aydır tık yok gayet sağlıklı besleniyorum ekmek şeker hatımda yok sporda yapıyorum 63 kiloya düşmek istiyorum şuan 69 kiloyum 5 senedir sürekli kansızlık problemim var bu bir neden midir kilo verememekte

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Bedia Hanım, eğer demir eksikliğinden dolayı bir kansızlığınız varsa evet bu kilo kaybını baskılar. Ancak bir ay kilo değişmemesi için uzun bir süre. Beslenme alışkanlığınızda bir farklılık yapmalısınız. Metabolizmanızı şaşırtmalı ve öyle yola devam etmelisiniz. Hiç vazgeçmeyin biraz yavaş da olsa hedefinize ulaşacaksınız!

 56. Emine seker says:

  Iyi aksamlar bende 80 kg dan 75 kg ya indim ve 3 gundur bir gram oynamiyo tarti hep ayni diyete de devam ediyorum her gun sabah aksam 1 saat yürüyüş yapiyorum da bunaldim iyice vermek istedigim 15 kg var daha da

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Emine Hanım, önünüzde daha uzun bir yol var. Şimdiden sıkılırsanız bitiş çizgisini göremezsiniz. Kendinizi sıkmayacak bir beslenme programıyla kilo verseniz, bu süreç sıkıcı olmaktan çıkar hatta eğlenceli bir hal alır. Her gün tartılmayın lütfen. 3 gün kilo kaybının durduğunu söylemek için çok kısa bir süre.

 57. Büsra says:

  Merhaba Ebru hanım ben diyete baslayali 4 ay olacak tempolu.yürüyüş de yapiyorum ama.4 ayda toplamda.verdiğim.kilo çok az ve 1 haftada sadece 400.gr gidiyor sadece.Cok bunaldım Gercekten .

  • Ebru Pelin says:

   Büşra Hanım merhaba,
   Her zaman diyetin başlarında çok daha hızlı kilo kaybedilir. Zamanla bu oran düşer. Hatta bazı haftalar kilo veremediğimiz de olur. Bu çok doğal bir süreç. Bunun yanında kaç kilo ile diyete başladığınız, hedef kilonuz, boy kilo indeksiniz, yaşınız, kan profiliniz oldukça önem taşır. Her biri kilo verme hızına etki eder. Bence neden daha fazla vermiyoruma değil de evet yavaş da olsa hedefime ulaşıyoruma odaklanmalısınız. Diyet yaparken kendinizi yormayın, bu süreçte kendinizi mutlu etmenin yollarını bulun! Eminim hedefinize ulaştığınızda tüm bu moral bozuklukları uçup gidecek!

 58. Seyda says:

  Merhabalar 23 yasındayım kılom 58 dı ıkı yıldır kilomun çok üstündeyim 70 oldum 16 gündür diyetteyim 12 günde 2.300 kg verdim ama son dört gündür hiç kilomda oynama yok tatlı hamur işi kızartma yağlı un pirinç ekmek yemiyorum günlük bir saat yürüyüş ve bol su içiyorum ama neden kilomda hiç oynama yok çok yavaş veriyorum bakıyorum herkes ayda 5-6 kg veriyo ben hala 2 de kaldım moralim bozuluyor bırakasum geliyo ama vermem lazım

  • Ebru Pelin says:

   Şeyda merhaba, 12 gün için gayet güzel bir kilo, strese girecek hiçbir şey yok. Her gün tartılmamalısın. Kendine bir gün belirle ve her hafta sadece bir kez o günde tartıl! Eminim kilondaki değişimi daha rahat takip edebileceksin.

 59. Zeliha says:

  Merhabalar Ebru hanım ben 15 şubatta 72 ile başladığım diyette 12 kilo verdim ve 2 Aydır da 60ta takılı kaldım. Hedef kilom 55. Diyetisyen imin verdiği liste ye harfiyen uyuyorum ama tık Yok. Sizce ne yapabilirim?

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Zeliha Hanım, bir süre ölçülü şekilde kendinizi kısıtlamadan devam etseniz, küçük kaçamaklar yapsanız metabolizmanız şaşırabilir ve kilo kaybı devam edebilir :)

 60. Duygu says:

  Merhabalar ben 24 yasindayken 66 kilo ile diyetistene gittim ve dediklerini gayet duzgun birsekilde ara oğun atlamadan kalori hesabi yaparak her gun duzenli yuruyerek 8 ay gbi bir zamanda 10 kilo verdim. Ertesi yil sinava calismak dershane ortami falan surekli oturup sinav stresi icin yiyince daha fazla aldim kilolari geri. Herkes aman çaliş kazan ataninca zayflarsin dedi bnde oyle dusundum. Boyle gecti bir yil ve 72 kilo oldum simdi 26 yasindayim bir ayi gecti diyete baslayali o kadar duzenli yapiyorum ki tek bir kacamak bile yok hayatimda gazli seyler yok ben zaten pilav makarna seven biri degilim cayimi yillardr sekersiz iciyorum bunlarin yaninda internette gordgum keten tohumu chia tohumu kionali bulgur faln bunlari alip ara ogunlerde kullaniyorum ayrica spor salonuna uye oldum ve duzenli bir sekilde gdiyorum ordaki her haraketi hocalar esliginde yapiyorum buna ragmen bir bucuk ay gecti sadece cok az bi gram farki var tartida artik pdikolojik olark o kadar emek veriyorum ortada birsey yok diye dsunmeye basladim ne yapacagimi bilemedim yaziyi okuyunca zaten bn ara ogunlerimin yerlerini surekli degistiriyorum her gun ayni duzende gitmiyorum dedim ama yine de yazmak istedim. Sizce ne yapabilirim ?

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, beslenme programınız enerji ve besleyicilik acısından dengeli, su tüketiminiz yerinde ise kilo kaybı olmaması için bir neden yok aslında. Eğer vücut kompozisyon ölçümü yaptırıyorsanız, son bir ayki yağ kas kütleleriniz arasındaki farkı değerlendirebilirsiniz. Yağ kaybedip kastan kazanım yapıyor olabilirsiniz. Bu da tartıya kilo kaybı olarak yansımıyor olabilir. Bütün her şey olması gerektiği gibi ise beki bir kan tahlili yaptırmak biyolojik bir engel olup olmadığı adına fikir verebilir. Tavsiye ederim.

 61. Evren says:

  Merhaba Ebru hanım. Yazınız birçok soruma cevap oldu ancak vücudu şaşırtacağımız o bir günde karbonhidratı neyden arttırmalıyız. Mesela kek, börek, tatlı, makarna falan mı yemeliyiz yoksa diyette yediğimiz buğday ekmeğini mi arttırmalıyız?

 62. Gamze says:

  Merhaba Ebru hanım.Diyete temmuz ayinda başladım.Bir ay gibi sürede yaklaşık 4 kg kadar bir kilo vermişim.iki haftadır yaklaşık iki saat spor ve diyet yapıyorum.kilo hiç verememişim.baslangic kilom89 boyum 1.60.sonra 85 e düştüm.iki haftadır da hiç kilo veremiyorum.Bu durum beni baya telaşlandıriyor.sabah 1 haşlanmış yumurta ,çok az peynir ,salatalık ,domates ve bir dilim tam buğday ekmeği yiyorum.ara öğünlerde bir porsiyon meyve tüketiyorum.oglen 6 yemek kaşığısebze yemeği yiyorum.yanina yoğurt .Akşamda genelde böyle.sadece sabahları bir dilim ekmek yiyorum.oglen ve akşam yemiyorum.beslenmemde mı sıkıntı var anlamıyorum.moralimi çok bozuyor bu durum.ne yapmalıyım?

  • Ebru Pelin says:

   Beslenme programınız çok kısıtlı, porsiyonları ve çeşitliliği arttırmalısınız. Mesela süt ürünlerinden hiç bahsetmemişsiniz. Vücudunuzu bu kadar az enerji ile çalışmaya alıştırmamalısınız.

 63. Özge says:

  Pelin abla 18 yaşındayim boyum 158,85 kiloydum bir ayda üç buçuk.dört kilo verdim yani. 81 ile 82 arasında gidip geliyorum bu aramalar tartıda hiç oynama yok ve karnımı cok.sis hissediyorum,kilo almış gibi bunun nedeni ne olabilir ,birde duran kilo kaybı tekrardan ne zaman başlar verilmeye ,ve duraklamada veremdeyimiz kiloyu duraklama bitince birden.verebilirmişiz motivasyonum çok düştü

  • Ebru Pelin says:

   Karın şişliğinin sebebi ödem olabilir. Su tüketimini arttırabilirsin. Yaşın çok genç panik olacak bir durum yok. Motivasyonunu düşürmeden devam etmelisin!

 64. Elif yalçın says:

  Ben 19 yaşımdayım 174 boy kilom 87ydi arkadaşımla iddiaya girdik 17 kilo vermem gerekiyor 4 ayda.3 haftadir diyetteyim 82.8e düştüm her sabah yarım saat yürüyorum sabah normal ekmeksiz kahvaltımı yapıyorum 12 de türk kahvesi şekersiz 2 gibi bi kase çorba içiyorum akşam 6da akşam yemeği çok az yiyorum arada fındık meyve tuketiyorum bazı kacamaklar oluyor dondurma vs. Gibi basenlerim çok fazla var ama yürüyorum bolca ve hergün ama artık durdu 82de kaldım zikzak programını da uyguladım ne yapmalıyım sizce 4 ayda 17 kilo verip 70 kiloya dusebilirmiyim

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, doğru bir beslenme programı uygularsan elbette düşebilirsin. Ancak, şu anki beslenme programın çok yanlış. Çok eksik. Bu genç yaşında bu kadar düşük enerjili diyetler uygulayıp metabolizmana zarar vermemelisin!

 65. Merhaba ebru hanım ben 83 kilodan 4 ay da 67 ye kadar düştüm spor salonuna basladım 1 ay oluyor fakat yediklerime dikkat ediyorum sadece haftasonu kendime 1 adet sevdiğim tatlı çeşidi ile ödüllendiriyorum. Kardiyo fitness artı evde aerobik yapıyorum cumartesi pazar spor salonum kapalı diye sabah aç karnına 45 dakıka yürüme süresi belirliyorum. Bunu 1 aydır kesintisiz uyguluyorum ama 67 den düşüş ya da artış Yok bazen 100 grm veriyorum sonra yine 67 oluyorum baya sinirlerim bozuluyor bu duruma yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Ebru Pelin says:

   Mutlaka beslenmenizde yaptığınız bir yanlış vardır. Spor kilo kaybını %10 etkiler. Beslenmenizdeki yanlışı tespit edip çözmelisiniz. Mesela 2 hafta üst üste hiç tatlı yememeyi deneyin.

 66. tugba says:

  ebru hanim oncelikle bu yazi icn cok tesekur ederim 168 boyunda 120 kiloyum ve 22 yasindayim ortaokulda kilo almaya basladim.ama hic boyle olmamadim psikolojim cokmus durumda gecen sene diyet yaptim o kadar kolay kilo verdimki anlatamma 20 kiloyu 4.5 ayda verdim fakat talihsizlikler gasadim diyetisywnlerim degisdi vs. zayifladim diyetteyken tatile aiulemin yanina gelince biraz ara verdim ve guya saglikli verdigim kiloyu aninda geri aldim meger troit varmis suanda 50 mg gunluk ilac aliyorum bi ara ameliyat olmayi bile dusumdum inaninki canimin iatedigini yiyorum.desem hic uzulmeyecegim herkes gibi yiyiyorum sevdigim seyleri belki fazla kaciriyorum cokk harekerli bi insanim.bu aon zamana kada r hic bi zaman kilom.beni boypesine agirlastirip yipratmadi 7 8 ay evde duracam kosu bandi aldik ama diyetisyene gitmek istemyorum sizce evde halledebilirmiyim

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Tugba, lütfen moralini bu kadar bozup kendini yıpratma. Daha önce başardığın gibi tekrar başarabilirsin. Bence bir uzman kontrolünde ilerlemen en doğrusu. Senin ihtiyacın olan sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğrenmek ve bu alışkanlıkları benimsemek. Oh ben kilo verdim artık istediğim kadar kola içerim istediğim kadar börek, baklava yerim demek yok! Kilonu korumaya geçmiş olsan dahi bir daha eski beslenme alışkanlıklarına dönmemelisin.

 67. Ayşe says:

  Ebru merhaba ben 169 boyunda 60-62kilo arasında sıkışmış bi üniversite öğrencisiyim normal günlerde abur cubur yemem ekmeği keseli aylar belki yıl oldu fast food cook nadir en son 7-8ay önce yedim ama bazı zamanlar oluyor ki kilolarca tatlı yesem de yeterli olmuyor içim bayılıyo tatlıdan ama yemeyi kesemiyorum psikolojik değil bundan emin oldum ama sebebini anlamıyorum 55e düşmek istiyorum ama 59.7den aşşağısını ne yaptıysam göremedim spor hiç yapmadım çünkü sevmiyorum ne zaman yürüyüşe başlasam herkes kilo mu verdim diyo ve ben hemen kilo verdim diye salıyorum yardımcı olur musun ne yapmalıyım

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba Ayşe,
   Ekmeği tamamen hayatından çıkarman doğru bir yaklaşım değil. Her öğününde karbonhidrat grubuna da yer vermelisin. Tatlı krizlerinin önüne geçmek için ara öğün yapabilirsin. Ara öğünlerle de bunu çözemiyorsan, kan şekerine baktırmanı tavsiye ederim. Tahlil sonuçlarında da kilo vermeni yavaşlatacak bir engel yoksa eğer kendine biraz zaman vermeli ve seni yoracak beslenme listelerinden kaçınmalısın. Öğün atlamadan, dengeli beslenerek hedefine ulaşabilirsin!

 68. Senem says:

  Merhaba 20 yaşında 1.83 boyundayim 6 ay önce 93 kiloyla diyete basladim simdi 75 kiloyum haftanin 6 gunu spor salonunda fitness yapiyorum duzenli bir spor hayatim var 6 aydir ve diyetimide aksatmiyorum 18 kilo verdikten sonra 1 aydir ayni kilomda sekiyorum sporumu aksatmadim ama diyetimi cok sarsmamak kaydiyla biraz hafiflettim kilo verememde bunun etkisi var mi yoksa vucudum durma asamasina mi geldi? Boyumla orantili olarak ideal kiloda oldugun icin vucudumun durdugunu artik yeni seylere ihtiyaci.oldugunu soyledi spor hocam. Sizce ne yapmaliyim bu kiloda kalip mutlu mu olmam lazim yoksa 70 kiloya dusup zorlamam mi.lazim ?(sıkılasmak icin pilatesede basladim bu arada) Ne önerirsiniz

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Senem,
   Öncelikle harika bir iş başarmışsın, tebrik ederim. 6 ayda ilk defa kilon takılı kalmış, bence endişe edecek bi durum yok. Vücut kompozisyon ölçümü yaptırıyor musun bilmiyorum ama belki de son bir ayrdır yağda kaybettin ama kas kütlen arttı, bu sebepten dolayı tartıda azalma görülmedi. Hedefin 70 ise, 70’e kadar devam etmeni tavsiye ederim. Diyetinde değişiklikler yapabilirsin. Değişik kahvaltılar, farklı öğle yemekleri, farklı ara öğünler veya ara öğünsüz birkaç hafta geçirmen metabolizmanı şaşırtma konusunda yardımcı olabilir. Her zaman son 5 kilo çok dirençlidir, en zoru onun gitmesidir. Bu seni yıldırmasın görev tamamlanıncaya dek devam!

 69. Iyi gunler. 1.5 ay once doktora gittigimde birkac tetkik yaptirmami istedi. Sonuclarimda kolesterolumun yuksek oldugunu ve diyete baslamam gerektigini soyledi. Diyetisyene gittigimde bana pilav, makarna, ve kurubaklagillerin olmadigi 1.700 kalorilik bir diyet verdi. Sonraki aylarda bunlari eklicem ilk 1 ayimiz sadece yesillik grubu sebze+ salata meyve yogurt vs. Olacagini soyledi. 1 ay oldu ve hatta gecti bile ben sadece 1.400 gram verebildim. 1 ayi gecmesine ragmen verdigim kilo yine ayni degismiyor. Yuruyusumu, hareketliligimi kaybetmeden 1 gun bile diyet disina cikmadim. Doktor 1 ayda 4_5 kilo verebilirsin demisti. Kilomun durmasinin Sizce sebebi nedir? Bu durumda motivasyonumda dusmeye basladi.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Derya Hanım, bunun birçok farklı sebebi olabilir. Vücut kütle indeksinizi (VKI) bilmediğimden yorum yapmam çok sağlıklı olmayacaktır. Eğer VKI dediğimiz değer normal sınırlarda veya normalin az üzerindeyse yavaş kilo vermeniz buna yorulabilir. Diğer bir alternatif size verilen beslenme programının sizin günlük rutininizden çok farklı olmayışı olabilir. Yani siz normalde de 1700 kcal civarında enerji tüketiyorduysanız, enerjinin geldiği kaynaklar değişse dahi enerji miktarının fazla değişmemesi de kilo verişinizin yavaş olmasına neden olmuş olabilir.

 70. Büşra Nur says:

  meraba ebru hanım ben 5 aralıkta herbalife ürünlerine başladım. ardından regl oldum lakin ona rağmen 10 günde 4 kilo verdim. Şuan nedenini bilmiyorum ama kilo veremiyorum 15 aralıktan sonra inişli çıkışlı kilolarım oldu 75.6 ya kadar geri çıktım ve şuan 73.2 oldum. bütün herşeye uymama rağmen neden hala kilo veremiyorum bana yardımcı olur musunuz ve ara öğünlerimde hangi besinleri ne kadar ölçüde kaç saat aralıklarla yemeliyim lütfen yardım :))

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar,
   Ben herbalife gibi zayıflama adı altında satılan ürünleri kesinlikle önermiyorum.

 71. Sevgi sarıtaş says:

  Yazınız tamda beni tarif ediyor bir ayda 5 kilo verdim ve durdu sinirlendim 3 gun bozdum ve pisman oldum ama yola devam

 72. Elif Okatan says:

  Merhaba Ebru hanım. 22 yaşındayım 166 boyunda ve 57 kiloyum. 52 kiloya düşmek istiyorum çünkü benim vücut tipime en iyi 52-54 arası kilo gidiyor. Ancak şu an ideal kilo aralığımda olduğum için zor kilo veriyorum. Beslenmeme,sporuma dikkat ediyorum. Her sabah uyanınca 15 dk esneme ve hafif spor hareketleri yapıyorum, kahvaltıda 2 haşlanmış yumurta peynir zeytin brokoli yiyorum,gün içinde 10000 adım atıyorum. Akşam yemeklerinde bir tabak sebze yemeği yanına haşlanmış yine haşlanmış sebze yiyorum. Biraz katı bir diyet olduğunun farkındayım ancak başka türlü kilo veremediğimi hissediyorum. Hedefim olan 52 kiloya inmek için bana neler önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Elif,

   Her zaman son 5 kilo en zor verilenidir. Siz de normal aralıkta olduğunuzun farkındasınız. Bu sebepten ötürü de hızlı veremezsiniz ki vermemelisiniz de. 15 dk esneme gerilme bir şey ifade etmez arkasından kardiyo egzersizleri yaparsanız daha çok enerji harcamış olursunuz. Protein tüketimini de arttırabilirsiniz bu beslenme programında kas kaybedebiliriniz ki bunu hiç istemeyiz.

 73. Ilayda says:

  Iyı akşamlar pelin hanım ben 21 yaşındayım 155 boyunda 65 kiloydum tam 4 ayda 8 kilo verdim ve bunu takiben bi yıl içerisinde 2kilo daha verdim. Şuan 55kiloyum ve hemen hemen dört aydır bunun altına inemiyorum daha çok protein ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum spor salonuna bile yazıldım ama iki hafta olmasına rağmen hala veremedim veremiyorum tam pes edecek oluyorum yine devam etmek için bi yolunu buluyorum fakat korkuyorum bırakırsam bi daha eski kiloma dönerim diye ne yapsam kilo vermeye başlarım yine ????

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba İlayda,

   Beslenmende hatalar yapıyor olmalısın. Kan değerlerinde de bir sıkıntı yoksa kilo vermenin devam etmemesi için bir sebep yok. ebru@ebrupelin.com adresine beslenme düzenini daha detaylı anlattığın bir mail yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.

 74. Hilal says:

  Merhaba ben 25yaşında 100 kiloya ulaştım üç rakamlı sayıyı görene kadar hiç takmıyodum çünkü boyum 1.70 ti oylr çok dikkat çekmiyodu ama üç rakamı görünce piskolojim bozuldu ogun diyete başladm 15 ocakta hayatmdan ekmegi şekeri makarna plav tarzı büyün yiyecekleri çıkardm.sabah kahvaltıda haşlanmış yumurta peynir zeytn domates 2dilim kepek ekmegi olark uyguladm işim çok tempolu oldugu için sürekli tansiyonm düşüyodu bunn için kuruyemiş tercih ettim özellikle kuru üzüm çok olmamak şartıyla akşam yemegi olarak ta çorba yagsz yemek ve yogurt tercih ettim genel olark yatmadn once de biberli limonlu yogurt gün aralarnda da kaysı çayı 10günde 5kilo verdm ama ilerisi olmuyo çok ugraşıyrm ama pes etmektn korkuyrm çok hırslıyımdr aslında ama ymk bnm hayatmn en önemli alanıydı kndimi kotu hissediyrm ne yapmalıyım?

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Hilal,
   10 gün 5 kg vermek için çok kısa bir süre. Çok hızlı ve yanlış bir giriş yapmışsın. Beslenmeni düzene sokarak, çok kısıtlamadan başlayıp, yavaş yavaş porsiyonlarını küçültmeliydin. Ancak sen zaten çok kısıtılı bir diyet ile başlamıştın.
   Protein tüketimini arttırmalısın. Yeteri kadar protein almazsan, kastan kilo kaybeder metabolizmanı yavaşlatırsın.
   Pes etmeden devam et, ancak porsiyon miktarlarını biraz arttır. Eminim kilo kaybın devam edecektir.

 75. oğuz says:

  Selamlar öncelikle yazınızı zevkle okudum, ben 96 kilodan 1.5 ayda 86’ya düştüm spor salonuna giderek ve diyet yaparak. Fakat son 1.5 haftadır yerinde sayıyor kilolar beslenmeyi dahada kıstım sporu arada bir aksatabiliyorum hepsi bu. Nasıl çıkacağım işin içinden bilmiyorum. Her an sanki bırakacağım herşeyi geri kilo alacağım gibi geliyor hedefim 75 kilo verebilirmiyim sizce?

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar,
   1.5 ay gibi bir sürede 10 kg vermek oldukça iyi bir sonuç. 1.5 hafta kilo verememek ise kilo verme sürecinin tıkandığı anlamına gelmez. Bu noktada çok da bir değişiklik yapmanıza gerek yoktu. Sabırla devam edin elbette hedeflediğiniz kilo düşebilirsiniz.

 76. Gülay says:

  Merhaba, Öncelikle yazınızı çok beğendim. Ben 47 yaşındayım, boyum 1,58 – kilom ise108. Bundan 6 ay öncesinde kilom 150 idi. Yani 6 ayda 42 kilo verdim. Günde 4 km yürüyüş yapıyorum, yaklaşık 2 saat dumbıl ile ağırlık çalışıyorum ve kalori hesabına bakarak diyet yapıyorum. Ayda 5 kilo vermek hedefim, ama son 1 haftadır kilom aynı. Bu durum beni korkuttu. Açıkçası nasıl bir değişiklik yapacağımı da bilmiyorum. Biraz daha beklemeli miyim?

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Gülay Hanım,
   1 hafta kilo verişinin durduğunu söylemek için çok kısa bir süre. Şimdilik bir değişiklik yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Ancak, benim size esas tavsiyem bir uzmanla yolunuza devam etmeniz ve düzenli olarak kan profillerinizi kontrol ettirmeniz yönünde. Böylelikle daha sağlıklı bir şekilde süreci ilerletebilirsiniz.

 77. Merve says:

  Merhabalar yazınızı büyük bir zevkle okudum çok güzel olmuş öncelikle.bugun diyetimin 8.günü ve 1kilo 200 gr vermişim evdeyim fazla hareket etmiyorum sabah 2 grissini haşlanmış yumurta beyazı peynir 3 tane zeytin salatalık ve domates yiyorum ve yeşilçay öğle yemeğinde 8 yemek kaşığı bakliyat yogurt akşam ise ya çorba yogurt ya da sebze yemeği yiyorum ara öğünlerde meyve türk kahvesi hurma yiyorum sizce doğru bir program mı yardımcı olursanız sevinirim

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Merve Hanım,
   Bence eksik bir program. Protein alımınızı arttırmalısınız. Böyle devam ederseniz yağ dokusundan ziyade kastan kayıp görebilirsiniz.

 78. Rabia says:

  Merhaba Bilgilendirici yaziniz ve bilgisini paylasmayi seven biri oldugunuz icin tebrik ederim.
  35 yasinda 168 boyunda ve 70kgyum.
  10 aydir kilo veremiyorum.(Son verdigim ay 4kg vermistim ki orucla istemsiz vermistim)
  5 aydir haftanin uc gunu 1er saat spor yapiyorum(once nabiz yukseltici hareketler ardindan pilates yada yer hareketleri.Cok nadir 2ser kgluk dabillarla )Beslenme seklim sabit saatlere uyamamakla birlikte genelde ayni.3 ara 3ana ogun.En gec aksam 7de yemek.
  SABAH 1yumurta ,bi miktar peynir ,maydonz yada dere otu yesillk,2dilim cavdar vb ekmek.7 zeytin
  ARA ceviz yada badem bi kac tane belki meyve
  OGLEN Sebze yada et yemegi kucuk bir porsiyon 2dilim ekmek salata yada yogurt
  ARA Yukarda yazdgm gibi
  AKSAM Oglen sebze yediysem et tersini yapiyorum genelde.yine salata belki yogurt ve iki dilm cavdar vb.ekmek
  Aksam yogurt yada meyve bir porsiyon
  Su 2l tuketmeye calisiyorum.
  Kizartma pilav aburcubur hamur isi nisasta yemiyorum.
  Bi onceki kilo verme donemimdede 70de takilmistim.Ama bu kadar uzun sure degildi.(Ergenlik donemimde ve son rasinda 4 kere diyete girmisimdir)
  Genelde yillardir insanlardan daha az yerim ama kilo alimim daha kolay ne yazikki.Yediklerim ama bana hep yetti ac kalmadim hic.Az besine alistirdigimi pek dusunmuyorum ama.Sekerim dusuyor eger ara ogune dikkat etmezsem
  Coook uzun sureli acliga gelemiyorum yani.
  Sizce motobolizmami tekrar nasil hizla dirabilirim?Kilo vermem nasil baslayabilir tekrar?
  Zig zag bana uygun ornek liste gondermeniz mummun mu?
  Spordan kac saat once beslenmeli sonrasi da kac sonra yemeli.Oncesinde ve sonrasinda neler yemek yag yakimi icin daha faydalidir?
  Bana uygun yonlendirmelerinize cok ihtiyacim var.Tesekkur ederim…????
  (Ayrica ucretsiz 5gunluk meail grubu icin istenen kisma yanlis mail yazdim.Duzeltmek istiyorum…)

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar,
   Bu beslenme düzeninde 10 aydır kilo verememeniz pek anlamlı değil. Aynı zamanda egzersiz de hayatınızın bir parçası. Porsiyonların da kontrollü olduğunu söylüyorsunuz. Ya anlattılarınızın dışında bir şeyler kaçıyor ya da kan profilinde bir dengesizlik var.
   Metabolizmayı hızlandırmanın en güzel yolu kas kütlesini arttırmak ki siz zaten egzersiz yapıyorsunuz.
   Yakın zamanda kan testi yaptırmadıysanız yaptırmanızı tavsiye ederim.
   Sizi tanımdan detaylı bir şekilde beslenme listesi göndermem doğru olmaz. Online danışmanlık isterseniz elbette görüşebiliriz.

 79. Sla says:

  Meraba ben 14 yasındayım 1.64 boyum un uzunluğu 66 kilodan nerdeyse 59 kiloya kendim düştüm 3 ay gibi bir sürede ekmeği şekeri hayatımdan çıkardım ama artık çikolata yememeye dayanamıyorum çünkü 2 ay gibi bir süredir kilo veremiyorum ve 54 55 civarı olmak istiyorum nerede yanlış yapıyor olabilirim yardımcı olursanız Mutlu olurum

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Sıla,
   Yaşın daha çok küçük. Hala büyüme çağındasın. Hiçbir besini hayatından çıkarmamalısın. Sadece sağlıkı beslenip, porsiyonlarını kontrol altında tutmalısın. Paketli besinleri tüketmemen bile hedef kilona düşmen için yeterli olabilir. Haftada 1 gün çikolata yiyebilirsin. Bitter tercih edersen çok daha iyi olur.

 80. Kübra says:

  Merhaba 19 yaşındayım 69 kilodan bir ayda 64 e düştüm fakat artık ne kadar spor yapsam ve dikkat etsem de gram bile oynamıyor.Lutfen yardımcı olun artık bırakma düzeyine geldim eski vücuduma dönüp mutlu olmak istiyorum.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Kübra,
   Çok kısıtlı bir beslenme programı uyguladıysan verdiğin kilolar da yağ yerine kastan gittiyse böyle bir takılma yaşamış olabilirsin. Beslenmende yeteri kadar protein ve sağlıklı yağlara yer verdiğinden emin olmalısın. Enerjiden çok eksik beslenmemeni ve bu süreci çok stresli geçirmemeni tavsiye ederim. Sabırlı, ve motive olursan süreç devam edecektir. Endişe etme!

 81. Hasan says:

  Merhaba. 46 yaşındayım tansiyon ve şeker hastasıyım.Aynı zamanda Aşırı kiloluyum…üstüne üstlük Birde kolesterol çıktı. Eeee Doktor da iltimatonu verdi. bu gidişin gidiş değil. Hadiiii başladım karatay diyetine. ekmek, şeker hiç yok. Ot, çöp et, bakliyat meyva falan derken altı ayda 155 KG den düştüm 135kg ye.düşüş o düşüşmüş saplandı kaldı. hadiii kilo gisişi durdu deyip 8 aydır aynı diyete devam kaydi ile artı günlük 6km yol yürüyüşü de ekledim… Maalesef tık yok kilom 135 de kaldı. Tıb çaresiz… bilemiyorum nasıl olacak bu hal.

  • Ebru Pelin says:

   Merhaba Hasan Bey,
   Kan şekeri düzeni ve kan lipid (kolesterol) değerleri bozuk olduğundan, bir uzman ile zayıflama süreceni sürdürmelisiniz.
   Tahlillerinizi görmeden, benim size buradan tavsiye vermem sağlıklı olmaz.

 82. Eda ÖZENGİN says:

  Ebru hanım Merhaba yazınızda belirttiğiniz şaylere dikkat ettiğim için kilo veriş sürecimde yaşanılan durma sayenizde çözüldü. bu yazıyı ilk okuduğumda 70 kilo idim şuan ise 60.4 kiloyum ve gerçekten değişiklik epey etkili oldu şuan son 5.5 kilom kaldı ve çok daha bilinçli yola devam ediyorum size teşekkür ederim .

 83. Gülcan k. says:

  Harika bir yazı olmuş. Kafamdaki soruların cevabını almış oldum.. Teşekkürler…

 84. Hatice says:

  Merhaba 155 boyunda 42 yaş 59 kg idim diyet yaptım 20 günde 1,5kg verdim önceleri hep 52kg idim şekeri hazır gıda ve hamur işleri yemedim günde 2lt su içtim yürüyüş çok fazla yapamadım hedefim 50kg Demir eksikliğim var devam etmek istiyorum öğünlerim sabah kahvaltı bir dilim tambuğday ekmek haşlanmış yumurta peynir zeytin domates v.b öğle meyve bazen şekersiz sütlü kahve çiğ badem vb akşam ekmeksiz küçük porsiyon ev yemeği yani iki ana öğün bir ara öğün yiyorum Bu şekilde açlık hissetmiyorum hedefime ulaşabilirmiyim?

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Hatice Hanım,
   Beslenmeniz protein açısından eksik gözüküyor. Eğer eksik protein alırsanız kaslarınızdan kilo kaybedersiniz. Akşam öğününe mutlaka yoğurt eklemelisiniz. Ana yemek de protein kaynaklı bir öğün olursa daha iyi olur. Sabah kahvaltısı 10’dan geç yapılıyorsa bu programa 1 ara öğün daha eklerseniz gayet iyi olur. Ancak, kahvaltı erken saatlerde yapılıyorsa 3 ana öğüne çıkarmalısınız.

   • Hatice says:

    Evet haklısınız protein pek almıyorum bundan sonra protein ağırlıklı beslenmeye gayret edeceğim
    Teşekkürler Ebru hanım

 85. Emine says:

  H.gunler yazinizi cok begendim 16 gunde 6 kg verdim mekik cektim yuruyus yaptim ip atladm yaklasik 7 gundur gr oynamadi sabah kahvaltu yapiyirum sifir tuz ve şeker aksam ve oglen dezpak dietto kullaniyorum ara oğulerde salata tuketiyorum metopoluzmami nasil canlandirabilirim diyete ara vererekmi

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Emine Hanım,
   16 gün 6 kilo vermek için çok kısa bir süre. Muhtemelen kastan da kilo kaybettiniz ki bu hiç istemediğimiz bir durum. Ben diyet ürünlerinin kullanıldığı programları hiç mi hiç önermiyorum. O ürünleri kullanmayı bıraktığınızda verdiklerinizi aynı hızda ve fazlasıyla geri alma olasılığınız çok yüksek. Bence sağlıklı yaşam için gerekli alışkanlıkları benimseyerek kilo vermelisiniz.

 86. yaren says:

  merhaba ben dıyete kendım yediklerime dikkat ederek başladım çünki diyetisyenim bana vedigi listede çok çşit var ve ben dogruyu söylemek rerekirse bunların çogunu alamam 3 ayın sonunda106 800 yüzden 97 600 ze düştüm ama sonra kılo vermem durdu 3 haftadır ablam hastanede ve benım onun yanında olmam gerekiyor ordada dengeli beslenmeye özen gösteriyorum saat 6 dan sonra sadece coy içiyorum bolca su ama 3 haftadır gıram bile vermedim cevabınız için şimdiden teşekkürler biaz hastaneden mikro kaptım cigerlerim ve bagazım da iltihap oluştu dr evde inlen dedi ve ilaçlar verdi 2 gün dinlenip tekrar gidicem

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, kilo verme süreci tıkandıysa beslenme düzeninizde değişiklik yapmanın vakti gelmiş demektir. Öğünlerinizdeki porsiyon miktarını düşürmeli ve hareketinizi arttırmalısınız. Enfeksiyon döneminde kilo veremeyebilirsiniz. Geçtikten sonra bol enerji ve motivasyon ile devam etmelisiniz.

 87. Bahar says:

  Merhaba ben 28 günde 17 kilo verdim , önceden hiç spor yapmiyordum yürüyüş yapmiyordum şimdi ise günlük en az bir saat yürüyüş yapıyorum gün içinde zumba yapmaya çalışıyorum ve ekmeği hayatımdan çıkarttım tabi arada ekmek arası köftede yedim baklavada ,başka tatlida aşırıya kaçmadan .ama şimdi durdu kilom üç dört gündür aynı galiba durakladı vücudum nasıl tekrar hızlanır ? Öyle özel bir diyet yapmıyorum her zamanki yediğim şeyleri azalttim o kadar ve sabahları maydanoz kaynatıp içiyorum lütfen yardımcı olun ????

  • Ebru Pelin says:

   Özel bir diyet yapmadan, öğün atlamayarak, yani sağlıklı beslenme alışkanlılarını benimseyerek gayet güzel kilo verebilirsiniz. Yalnız 28 gün için 17 kilo çok fazla. Ya BMI değeriniz çok yüksek o yüzden bu kadar hızlı gitti ya da çok az enerji alıyorsunuz ve yağdan ziyade kas kaybediyorsunuz. Yeteri kadar protein ve sağlıklı yağ aldığınızdan emin olun ve devam edin. Her gün tartılmayı bırakın, haftada 1 gün tartılmak gelişiminizi daha doğru takip etmenizi sağlayacaktır!

 88. Zeynep says:

  Merhaba boyum 160 kilom 52 ilk 10 günde 2 kilo verdim bi kaç gündür kilom durdu veremiyorum egzersiz değil yürüyüş yapıyorum neden durdu vermek istediğim 2 kilom var

  • Ebru Pelin says:

   Lütfen her gün tartılmayın, hafta 1 tartılın ve kilonuzun gelişimini o şekilde takip edin.Her gün kilo kaybetmeyiz. Yağ kaybetmek için çok daha fazla zamana ihtiyacımız var!

 89. Dg says:

  Selam ebru hanım yazınızı daha yeni okudum galiba buara diyetle ilgili olduğum için ???? benim sorum ben yaklaşık 3 hafta olacağım diyet yapalı ve 75.2 den 71.7 ye düştüm bu düşüş normal mi? Diyetim de genelde sabah kahvaltısında 5-6 tane zeytin beyaz peynir light kaşar peyniri ince dilim bitane pastırma domates ve salatalık yiyorum yanında da iki dilim ince tahıllı ekmek yiyorum öğle yemeği yiyemiyorum onun yerine açıkınca bi avuç karışık kavrulmamış fındık kaju badem ve ceviz yiyorum akşamda genelde çorba salata yoğurt ve yanında tok tutması için bişeylerde yapıyorum acaba doğru mudur bu diyet.. arada çok canım çikolata çekerse de ara öğünde bir çikolatayı yarısını kesip yiyorum acaba doğrumudur cvplarsanız sevinirim

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar,
   3 hafta için gayet güzel bir kilo kaybı. Beslenme düzeninizdeki protein miktarını arttırırsanız çok daha iyi olur. Düzenli uyumaya, bol su içmeye de özen gösterin. Yağ yakımının hızlanması için bir süre sonra yürüyüşten kardiyo egzersizleri yapmaya geçmelisiniz.

 90. Dg says:

  Buarada hergün yaklaşık 6000-10.000 arası adım atıyorum ve arada ip atlıyorum

 91. Mustafa İmal says:

  Muhtesem Yazı…

 92. FATOŞ says:

  ben 21 yaşındaydım 106 kiloya kadar çıktım diyet de yapmadan dengeli beslenerek ufak ufak kilom düştü 99 kilodan sonra ben diyet yapmaya karar verdim bir haftada 3 kilo vererek 96 kiloya düştüm ama ben bu üç kiloyu çok önemsemedim ödem atılıyor mide boşalıyor vs diye sonraki hafta 95 oldum ve iki haftadır da kilo veremiyorum diyet dediğim de sağlıklı beslenme işlenmiş gıdalardan uzak durup porsiyonlarımı küçültüyorum spor yapıyorum haftada 5 gün çevremden sen zayıflıyormusun tepkilerini alıyorum ama tartıya yansıdığını göremeyince moralim bozuluyor

 93. Burcu says:

  Lütfen yardım öncellikle yazınızı gerçekten çok açıklayıcı buldum okadar yazı okudum ama bukadar açıklayıcı degildi ben 33 yasinda evli 2 çocuk annesiyim insulin direncim 3 aylık 6 glukofen kullaniyorum günde 3 kere 2.5 ayda 15 kilo verdim son 10 kilo ama diyete devam ettiğim halde veremiyorum.

  • Ebru Pelin says:

   Kilo vermenin devam etmesi için beslenmenizde rutin yaptığınız birşeyleri değiştirmelisiniz. Bu sayede metabolizmayı şaşırtabilir, hedef kiloya kadar düşebilirisiniz.

 94. Neriman says:

  Merhaba ebru hanım ben 156 boyum 76 kg dan 67 kg düştüm şubattan beridir yürüyüş yapıyorum günde 1 saat kendi kendime 3 kg verdim sonra nisandan bu yana diyetisyene gidiyorum 5 kg daha verdim ama şuan kg vermem durdu 67 68 gösteriyo tartı 1 aydır veremiyorum ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Neriman Hanım,
   Kilo verme sürecinde bazı kilolarda takılı kalmanız çok normal. Sürecin bir parçası olarak düşünebilirsiniz. Diyetisyeniniz size en güzel planı hazırlamıştır. Vazgeçmeyin ve motivasyonunuzu yukarda tutun eminim hedef kiloya ulaşacaksınız.

 95. Deniz says:

  Merhaba Ebru abla ben 15 yaşındayım . Boyum 165 ve 120 kiloydum. Diyette başladım 1 ay oldu 12 kg verdim . Ama insüln direncim çok yüksek çıkmıştı tahlil sonuçlarımda . Yaşımdan dolayı ilaçların hepsini kullanamıyorum be kullandığım ilacı ise kullanılması gereken doz miktarında kullanamıyorum. Diyetisyen ile 3. randevumda gram dahi oynamadığını gördüm . Bu canımı çok sıktı . Günlerdir ağlamaktan içim çıktı . Tartıya çıkmaktan korkuyorum???? . Diyetimle birlikte pilates egzersiz ve tempolu yürüyüşlerle iradeli bir şekilde devam ettiriyordum . Bu son olaydan sonra herşey darma duman . Kullandığım ilaçlar da bana sinir halsizlik veriyor . Bu olaydan beri ailem ile aram da ço bozuldu . Onlara iletişim kuramıyorum bile .????????

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar Deniz, hedef kilona ulaşıncaya kadar biraz sancılı bir süreç sei bekliyo. Sabırlı olmalı ve motivasyonunu düşürmemelisin. Her hafta illa kilo vereceksin diye bir kural yok. Bazı haftalar 2 kilo birden gidecek bazı haftalar hiç gitmeyecek. Diyetisyeninin söylediklerine uy ve devam et!

 96. Hakann says:

  Merhaba Ebru yazını zevkle okudum. Bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler.

  Boyum 1.81 116 kg idim diyette 10.günüm yaklaşık 4 kilo verdim. Her sabah fix olarak 1 haşlanmış yumurta 4 çeri 3 ceviz kücük dilim yağsız peynir 1 salatalık ve 5 zeytin yiyorum. Kilo vermem sanki durmuş durumda. Her sabah aynı şeyleri yediğim için olabilir mi ? Sporda hayatımın içinde bu arada. İşteyken sade kahve içmeyi ihmal etmiyorum.

  Teşekkürler.

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, kilo vermem durdu demek için 10 gün çok kısa bir süre. 10 günde 4 kg vermek ise çok büyük bir rakam. Oldukça hızlı gitmiş. Başlangıçta bunu normal karşılayabiliriz. Ancak bundan sonra zaten doğru olan bu kadar hızlı kilo kaybetmemek. Her gün değil, haftada bir gün bir belirleyip, her hafta aynı gün tartılmalısınız. Böylelikle kilo takibinizi daha rahat yapabilirsiniz. Hedef kiloya en azından 20 kilo daha var, bu süreç çok kısa sürmeyecek aklınızdan çıkarmayınız, kilo duraklama dönemlerinde endişeye kapılmayınız. Eminim devam ederseniz hedef kiloya ulaşacaksınız.

 97. nazan says:

  Ebru hanim ben 7 aydir haftada 4 gün spor yapiyorum birazda yediklerime dikkat ediyorum ama sadece 4 kilo verdim ve yemeyi kaçırdığımda en az bir kkilo geri aliyorum nerde yanlış yapıyorum

  • Ebru Pelin says:

   Spor kiloyu %10-15 civarlarında etkiler. Kilo vermede aslolan beslenmedir. Beslenme alışkanlıklarınızı sağlıklı ilkelere göre belirlemelisiniz. Sporla birlikte daha hızlı sonuç alacağınızdan şüphem yok!

 98. Öznur says:

  Ebru hanım ben bir ay öncesinde 47 kiloydum ve yağ oranım da çok iyiydi ancak sanırım rahatladığımdan 1 ay boyunca önüme geleni yedim ve 12 kilo aldım şimdi 59 kiloyum sizce hızlı verebilir miyim moralim çok bozuk keşke bozmasaydım diyorum şimdi yavaş yavaş mı veririm yoksa daha mı çabuk gider

  • Ebru Pelin says:

   Hızlı bir şekilde aldığınız için hızla verebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek yeterli olacaktır.

 99. Gül says:

  Merhaba ebru hanım,
  Ben 32yaşındayım belki 68kiloyum boyum 166 belki 10senedir ara ara diyet yapıp 58lere falan düşerim ama sonra normal beslenmeye başlayınca kilon yine 68gelir ve orada durur acaba bu rakamı vucudum ideal kilo olarak mı görüyor. Diyet yapıp tekrar geri kilo alma döngüsü den nasıl kurtulmak gerekir size.
  Teşekkürler

  • Ebru Pelin says:

   Merhabalar, uzun yıllar kilonuz 68 kg civarlarında kaldıysa kısa sürede aynı yere gelmeniz çok normal. Bunu kırmanın yolu hayat tarzınızı değiştirmek. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimser, fiziksel aktiviteyi hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, 58 kg civarlarında kalırsınız.

 100. Rabia says:

  Meraba ben 23 yasindayim 72 kiloyum boyum 167 ve 60 kilo olmak istiyorum 2 kilo verdim ve kilo vermem durdu ve 2 gundurde diyetimi yapmama ragmen kilo aliyorum hergun duzenli bi sekilde 1 saat hizli tempoda kosu bandinda yuruyorum islenmis gidalardan ekmek zaten yemiyorum saglikli yemekler yemeye calisiyorum gunde 1000 kalori aliyorum ama yinede 69.1 e dustukten sonra bunlari uygulamama ragmen tekrar 70. 9 cikmisim bana lutfen bi yol gosterin artik istedigim kiloya dusmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dönün ↑