Vitamin ve Mineral Rehberi

Bu derste kilo vermek için almanız gereken vitamin ve mineralleri öğreneceksiniz

Ekran-Resmi-2015-11-03-23.06.00

Vitamin ve mineraller sağlığımız için çok büyük önem taşıyor. Sağlığınız yerindeyse, vücudunuzdaki dengeler şaşmamışsa, hormonlarınız görevini yerine getiriyorsa kilo vermekte problem yaşamazsınız. Ancak tersi bir durumdaysanız sıkıntı büyük. Bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalmamak için günlük ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri diyetinizden temin etmeniz gerekiyor.

Bir de öyle vitamin ve mineraller var ki kilo vermenize yardımcı oluyor.

Vitamin D

Besleneme dünyasının popüler çocuğu vitamin D. İsmini çok duyuyoruz ancak işlevi aklımızın bir köşesinde hep bir soru işareti olarak kalıyor. Bu popüler çocuğun kilo vermedeki etkisinden bahsetmek istiyorum.

Vücudumuzdaki D vitamini yetersizliği insülin direncine yol açabilmektedir. İnsülin kandaki şekeri hücrelere taşıyan, fazla glikozu ise yağa dönüştüren mekanizmanın sorumlusudur.

Eğer bir yerlerde insülin direnci oluşmaya başlarsa, insülinin etkinliği glikoza karşı azalır, hücrelere yeteri kadar glikoz taşınamadığından(yani dokulara yeteri kadar enerji iletilmediğinden) iştah hormonları devreye girer ve otomatik olarak yeme miktarı artar. Bu nedenle D vitamini alımı çok önemlidir.

Vücutta bulunan fazla yağ D vitamininin etkin kullanılmasını engeller. Vücuttaki D vitaminin %55'i kana karışamaz. Bu durum da şişman insanlardaki diyabet riskinin neden bu kadar fazla olduğunu açıklıyor.

D vitamini kalsiyumun emilimini arttırarak, vücudumuzda etkin şekilde kullanılmasını sağlar. Kalsiyum mineralinin tek görevi kemiklerimizi güçlendirmek değildir. Kilo vermek için de oldukça önemli bir mineraldir.

D vitaminin en önemli kaynağı güneştir. Günde 15 dakika eklem yerlerinizi güneşlendirmek D vitamini ihtiyacınız karşılayacaktır. Bunun yanında yumurta sarısı, kırmızı et, balık, karaciğer önemli miktarsa D vitamini içeren besinlerdir.

Kalsiyum

Kalsiyum denilince ilk aklımıza kemik sağlığı geliyor. Ancak bu mineral kemiklerde depo edilirken yağ kaybına da yardımcı oluyor.

Düşük kalsiyum içerikli bir diyetiniz varsa kilo problemi yaşamanıza şaşırmamak gerek. Yeteri kadar kalsiyum almıyorsanız, yağ dokunuzda daha fazla yağ depolanmasına izin veriyorsunuz demektir.

Yapılan bilimsel çalışmalar, yüksek miktarda kalsiyum tüketen kişilerin dışkı yoluyla daha fazla yağ attıklarını göstermektedir.

Günlük kalsiyum ihtiyacı çocuklarda 800mg, ergenlikte 1200-1500 mg, 25-50 yaş aralığında 1000 mg, 65 yaş üzerindekilerde ise 1500 mg'dır.

Kalsiyumu nelerden sağlayabiliriz?

Bir bardak sütte 300 mg, bir kase yoğurtta 415 mg, 40 gr peynirde 200 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Günde bir bardak süt bir kase yoğurt ve bir miktar peynir yiyerek günlük kalsiyum ihtiyacınızın %75'ini karşılayabilirsiniz. Bunun yanında yeşil ve lifli gıdalar da önemli miktarda kalsiyum barındırırlar.

Tükettiğiniz süt ve süt ürünlerini yanında bir kase salata veya bir tabak sebze yemeğiyle (ıspanak en güzel seçeneklerden biri) günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilir ve zayıf kalabilirsiniz.

Vitamin C

C vitaminin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bol miktarda C vitamini tüketerek dinlenme esnasında bile daha çok kalori yakabilirsiniz.

Diyetinizde C vitaminine geniş yer ayırmak zayıflama yolundaki büyük destekçilerinizden olacaktır.

Portakal, çilek, kivi, greyfurt, domates, yeşil biber, kırmızı biber, marul, kereviz, brokoli C vitamini bakımından oldukça zengin meyve ve sebzelerdendir.

Vitamin B12

B12 vitamini vücuda alınan yağın metabolizmaya katılması konusunda önemli rol oynamaktadır.

Yağların metabolizmaya katılması harika bir haber.

Yağlar enerjisi en yüksek besin gurubunu oluşturuyor. Yeteri kadar B12 aldığınızda daha çok yağ metabolizmaya katılacak ve kendiniz daha enerjik hissedeceksiniz.Bu sayede daha çok hareket edecek ve daha fazla kalori yakabileceksiniz.

B12 kaynaklarına kolaylıkla erişebilirsiniz. Yağsız kırmızı et, haşlanmış yumurta, süt, yoğurt, kabuklu deniz canlıları(istiridye, midye, istakoz), balık, karaciğer zengin B12 vitamini kaynaklarıdır.

İyot

İyot, tiroit bezinin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan bir mineraldir. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu sebepten dolayı kilo verme sürencinde iyot, vücudun ihtiyacı olduğu önemli minerallerde bir tanesi.

Yeterli tüketilmediği takdirde ise metabolizma yavaşlayacağından kilo alımına sebep olabilir.

Balık, iyotlu tuz, ıspanak, pazı, şalgam, çilek, yoğurt, süt, peynir tüketmek iyot ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Vitamin ve minerallerin kilo vermede etkisi büyük. Önemli vitaminleri ve mineralleri almak ise sağlıklı beslenme ilkelerini hayat tarzı haline getirmekten geçiyor. Süt ve süt ürünleri, meyve, sebze, deniz ürünlerini yeteri kadar tüketirseniz kilo problemi yaşamayacaksınız.